Onko jokaisessa VAKAVA-hankkeeseen osallistuvassa OKL:ssä sama valintakoe? Olenko ymmärtänyt oikein, että aineistona on pelkästään Samalta viivalta -kirja eikä muuta tarvitse lukea?
VAKAVA-hanke
4
823
Vastaukset
- Vakavavakava
Kyllä vain, oikeassa olet kuomaseni.
- opeksi vielä joskus
Olet ymmärtänyt oikein. Vakava- hankkeeseen osallistuvissa yliopistoissa pääsykokeiden aineistona on ainoastaan Samalta viivalta- materiaali.
- sjfklsdfd
Mutta vaikka materiaali olikin hämmästyttävän lyhyt, niin kokeen tasosta kertonee aika lailla se, että esimerkiksi Helsinkiin (OKL) pyrkineistä hakijoista kaikkein paras hakija sai pisteitä 162,5 kun maksimi oli 193. Pisterajaksi toiseen vaiheeseen muodostui lukema 119,67. Koe oli siis vaativa, vaikka materiaalin pituudesta ei kenenkään pääsy toiseen vaiheeseen jäänytkään kiinni.
Odottelen jännityksellä 2. vaiheen soveltuvuuskoetta.- kevätruusu
Joensuussa mut ainakin kutsuttiin 2. vaiheeseen ja sain jotain 88 pistettä, en tiedä sitten mikä alaraja oli. Oli kyllä melko kinkkisiä jotkut tehtävät kun piti tietää tyyliin "mainittiinko tämä käsite artyikkelissa 1,2,3,4 vai 5?" jne.. En kyllä lukenut aineistoa kokonaan, että ehkä siksikin oli vaikea muistaa, Mutta oli kyllä aika pitkälti ulkoa muistamista vaativa se koe. Eli hyvin meni varmaan uusilla ylioppilailla..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk547712Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207354Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1716891Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536732Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.395737Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765710Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015466Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243165- 50866
- 59835