Miten ihmeessä olette saaneet lapsenne oppimaan kökkäreiseen ruokaan. Meillä on 1.5vee lapsi. Hän on aina syönyt kotiruokaa, ei huolinut purkkiruokaa vauvana. Perunat ja kasvikset pitää edelleen hienontaa haarukalla tai ei suostu syömään. Esim lihapullat menevät kuitenkin pieninä paloina. Puuroa ei suostu syömään kun on kökköjä, velli menee. Banaania osaa kuitenkin haukkailla kokonaisesta. Välillä aina päätän, että nyt loppuu perunan mössäys, mutta palaan entiseen kun poika ei syö. Riisi ja spagetti ei mene ollenkaan kun on kokkareista.
Kökkäreet ruuassa
Mössäri
7550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tässäkin asiassa.
ja oisko ollut 10-kuinen kun alkoi kokkareetkin upota. Alusta asti on meillä syöty kotitekoista ruokaa ja ihan hiutalepuuroja. 1 v 3 kk pureskelee hyvin ja syö ihan mitä vain, mutta riisin mausta ei tykkää. Perunat muistan meillä omassa lapsuudessani haarukalla muussatun aika isonakin vielä ja saattaapa sen kotona syödessä tehdä vielä aikuisenakin joskus. Jos lapsi kuitenkin syö muuta ruokaa pureskellen, niin en usko sen potun syömättömyyden kokkareista johtuvan. Enemmänkin siitä, että se paljas pottu ei maistu millekään, mutta kun se muusataan ja sekoitetaan kastikkeen kanssa, siihen tulee se ruuan maku. En minäkään paljaasta perunasta tykkää.
Meillä auttoi hieman kun lusikka vaihdettiin lastenhaarukkaan, lapsesta oli kiva tökkiä haarukalla perunanpaloja (osa paloista meni jopa suuhun asti!) Riisit söi sormin yksi kerrallaan... :) Tärkeintä että oppi syömään kokkareita!
Tosi hyvä idea! Saako lasten haarukoita mistä?
halpakaupoista marketteihin ja kultasepälle.
Meidän poika 1,4v, ja yökkää ja yskii heti jos ruuassa on yhtään kokkareita! Puurossa sama homma kuin teillä, ei mene alas jos on yhtään sakeampaa. Ei osaa/halua syödä esim. leipääkään, vaan murentaa vaan palasiksi ja tiputtelee lattialle. Nuudelia sen sijaan olen saanut syömään, kun saa itse poimia keitettyjä nuudeleita lautaselta sormin.
aikuiseksi asti. Lapsella on vielä pienet epätäydelliset hampaat. Toisilla on kurkkukin ahtaampi kuin toisilla. Esim. pillerien nieleminen on joillekin vaikeaa. Kärsivällisyyttä tässäkin taas kysytään.