YO-juhlat ois tuloillaan kesäkuussa, ja "sponsorit" patistelevat pikkuhiljaa minua suunnittelemaan tarjoiluja yms :>
En oikein tiedä mitä kaikkea haluaisin juhliini tarjoiltavaksi, joten kaipailisin hieman vinkkejä!
Minkälaisia kokemuksia Teillä on YO-juhlista? Minkälaisia ruokia/herkkuja yms oli tarjolla?
Mistä itse pidät? Perinteisiä vai erikoisempia tarjoiltavia? Mitä?
Suurin kiitos, kumarrus ja niiaus :>
En oikein tiedä mitä kaikkea haluaisin juhliini tarjoiltavaksi, joten kaipailisin hieman vinkkejä!
Minkälaisia kokemuksia Teillä on YO-juhlista? Minkälaisia ruokia/herkkuja yms oli tarjolla?
Mistä itse pidät? Perinteisiä vai erikoisempia tarjoiltavia? Mitä?
Suurin kiitos, kumarrus ja niiaus :>
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikä hyvänsä makoisa pala kelpaa, mitään erikoisuuksia ei tosiaan tarvitse vääntää. Suolapalaa ja makeaa palaa, siinä se. Raikasta kasvista ja vihannesta oheen. Tarjoomukset saisivat olla helposti syötäviä, esim. kakkua olisi mukavampi syödä haarukalla kuin sillä pikkuruisella lusikalla. Yksi asia nykyään tuntuu unohtuvan monelta: vieraat toivovat silkkaan janoonsa myös puhdasta, kylmää vettä. Vissyä usein on tarjolla, mutta vesi olisi parempi vaihtoehto. Ylppäreissä käydessä mukavinta on hauska tunnelma, nuoret on niin ihania aikuistuessaan. Siis vanhemmillekin vaan terveisiä, että useimmat vieraat viis veisaavat sohvakalustonne tai pihaterassinne muodikkuudesta! Paitsi jotkut pönöttäjät, mutta niistähän ei tartte välittää. Onnea vaan juhlillesi!
Hei vaan ja onnea yo:lle! Samanlaisissa tunnelmissa ollaan täälläkin, äidin osassa tosin. Vinkkini ovat:
1. Tee vieraslista (näkyy lukumäärä)
2. Tee menu
3. Tee työaikataulu
Tee/tilaa/hanki tarjottavat hyvissä ajoin. Tilaukset ja astiavaraukset voi ja pitääkin tehdä NYT. Jos teette itse, melkein kaiken tarjottavan voi pakastaa. Huomioi laktoosi-intoleranssista kärsivät, ehkä vieraissa on myös kasvissyöjä, gluteeniton.
4. Lähetä kutsut ajoissa! Heti toukokuun alussa.
(meillä tekstareilla ensin, ehkä myös kutsukortit)
5.Ota koulultasi selville, mihin aikaan juhla alkaa ja päättyy siellä. Sitten päätä, moneltako pyydät vieraat. Ei heitä tarvitse pyytää niin, että ette välttämättä ole ehtineet vielä itsekään kotiin. (yleensähän käy juuri näin). Me toivottavasti kotiudumme n. 13.30, mutta vieraat olemme pyytäneet vasta klo 16. Aiomme nimittäin ehtiä syödä ensin itse. Vieraiden tuloa voi myös porrastaa, kuten teimme edellisissä lakkiaisissa, jotka pidimme vasta sunnuntaina. Pyysimme vieraat "erissä" klo 12, klo 14 ja klo 18. Toimi erittäin hyvin.
Juomapuoli:
Riittävästi laadukasta shampanjaa, koskenkorvaa, konjakkia, viskiä, giniä ja konjakkia. Blandikset tavan mukaan Cokis, Vissy, Tonic, grape jne.
Raittiille riittää kraanavesi taskulämpimänä ja laiha haalea kahvi.
Naposteltavat: Prinssinakit, kylmät lihapullat, coctail karjalanpiirakat ja munavoi. Makeannälkäisille mainoksen mukaan Domino keksejä - niitä aitoja.
Muista sijoitella ämpäreitä pitkin huushollia, kaikille niille jotka sitten saattavat voida huonosti, ettei tule vessajonoja, sehän olisi noloa.
Ja ei kun kunnon bileet pystyyn....
kyllä ne kirkkaammat juomapuolet asetellaan esille vasta sitten, kun ilta hämärtyy ja suurin osa vieraista on saateltu hyvin mielin omaa kotiaan kohti ;D