Ensi vuonna tämä kinastelu loppuu ihan itsekseen kun ihmiset ostaa kuitenkin boxit,jo ihan mukavuuden takia.Ei sitä jaksa miettiä alituiseen mitä näkyy ja mitä ei.Boxi on siitä kätevä ettei tarvitse luuhata jonninjoutavien asioiden takia,eikä ottaa pulttia kanavista.Tämä on kuitenkin väliaikainen ratkaisu parin vuoden kuluttua ihmettelette näitä rutinoita sillä digiinhän tässä mennään joka tapauksessa.
Kuulkaas nyt
lapsoset pienet !
7522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yli 30 vuotta pärjänny oon ilman töllöä. En hommaa edelleenkään.
TAI USEAMPIA VAIKKA HETI, JOS NE TOIMISIVAT YHTÄ VAIVATTOMAN VARMASTI KUIN ANALOGISET TELEVISIOT OVAT TOIMINEET JO VUOSIKYMMENIEN AJAN!!
Siitähän on loppujen lopuksi kysymys, että nykyisin myytävät digiboxit ovat usein samanlaisia epävarmoja, rebootteja ja helevetin ohjelmistopäivityksiä tarvitsevia härveleitä kuin tietokoneet!
hitto näissä bokseissa ole kuin vikoja. Eihän siinä mitään jos todella toimisivat kunnolla ja luotettavasti.. vaan kun ei...
aina toiminut boxi? Joitain häikkiä on ollut,mutta ne on mennyt verkon rakennuksen piikkiin.Epäilen että täällä vouhottavat ovat teknisiltä taidoiltaan heikkoja ja eivät ymmärrä boxien ominaisuuksia oikein.
Minulla ainakin on toimiva systeemi. Humaxin CX-FOX toimii ongelmitta ja yhteiskauko ohjaa sitä, videoita, DVD:tä, telkkua ja stereoita. Samalla otin maksullisia lisäkanavia, joten tv:stäni tulee nyt myös parempia ohjelmia. Televisiokokemukseni on huomattavasti parantunut entisestä analogisesta.
Totta, se on mukavaa, että telkkari päälle sen säätimestä, sitten boksi päälle boksin säätimestä, sitten valitaan kanavia boksin säätimellä, volumea ja teksitelevisiota television säätimellä, ja lopuksi sammutetaan telkkari ja boksi omasta säätimestä.
Esim lähiaikoina on hankinnassa noin 40" littutelkkari, niin arvaa ostanko digin, en osta, koska sellaista ei ole saatanava järkihintaan kaapeliverkkoon
aina erillisinä laitteina,ihan järkisyistä-sekä mahdollisista huoltokustannuksista.