Mulla on 307 sw 1.6 ja onkkelmana on liikkeelle lähdettäessä ensimmäisessä mutkassa tai kuopassa kuuluu edestä yksi pieni kolahdus, mutta ei sen jälkeen vaikka kuinka revittelisi !? Voi olla, että muistan väärin, mutta kertoikohan joku joskus tällä palstalla samasta ongelmasta ja löytäneensä myös siihen ratkaisun? Kolina ei muuten vaivaa mua, mutta kesärenkailla ( 205/50 R17 ) kolahdus kuuluu voimakkaammin kuin talvirenkailla, eli liittyy varmaan jousiin. Ihme juttu.
307 ja etupään kolinat !
muistelkaa !
52525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olisikohan kyseessä väljä kallistuksen vakaajan tangon pää niinkuin yleensä.
Mielestäni tarkoittamasi rauta ei vakavoi kallistumaa vaan yrittää suorastaan estää sitä. Siksi käyttäisin mieluummin siitä nimeä "kallistuksen vaimennin".
Etupään kolahteluun auttaa kun huollossa laitetaan etujousien alimman kierteen päälle kumiputki niin kolinat ja rutinat loppuu siihen
Sama auto, mutta edestä kuuluu heti liikkeelle lähdettäessä (kylmänä) rusahdus. Varmemmin vielä, jos ensin peruutetaan. Rusahdus on hieman samanlainen, kun ESP:n kytkeytyessä. Eli kysymys kuuluukin, onko autossasi ESP?
Vikaa en ole saanut vielä selvitettyä
Omassa autossani (307 XR vm. -02) on juuri samat oireet ja nimenomaan nuo kilahtelut kuuluvat vain kesärenkailla. Omassa autossani on vakiot kesärenkaat eli 195/65-15, joten tuosta rengaskoosta se ei ole kiinni.
Olin juuri tänään (09.04) yhteydessä maanauton Antero Aaltoon, joka vastasi että asiaan on juuri tullut tehtaalta korjausohje. Aalto lähetti tuon korjausohjeen käyttämääni merkkikorjaamoon ja kun sieltä tiedustelin asiaa niin korjausohje oli lyhyesti seuraavanlainen: oikean puoleisen joustintuen yläpuolella on jonkinlainen kuminen/muovinen levy, joka voidellaan kuminvoiteluaineella. Tuon pitäisi auttaa narinaan. Itse hieman epäilen, koska mielestäni tuo ääni ei oole mitään kumin narinaa vaan lähinnä metallista kilahtelua, joka ilmenee oikealta puolelta esimerkiksi hidastetöyssyjen yli ajettaessa tai epätasaisella tiellä kaarteessa. Omassa autossani ilmenevä ääni kuuluu yleensä pahiten kun autolla lähdetään liikkeelle pidemmän tauon jälkeen ja ääni vähitellen matkan edetessä vaimenee.
Eli tuollainen korjausehdotus siihen olisi olemassa.
Jukka
p.s Minulla asennettiin viime kesänä etujousten ympärille muovi/kumiletkut, jotka tuolloin auttoivat ainakin vähäksi aikaa, mutta lopulliseksi ratkaisuksi noista ei näytä olevan.