Mille tämä tuntuu?...Jos jollain ois kokemusta.
Tyhjämahakipu
:EE
21062
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En tiedä tarkoitatko tällaista ilmiötä mikä minulla tapahtuu: jos olen syömättä tai vähällä syömisellä päivän tai pari, niin mulla alkaa koskea oikealle puolelle vatsaa, navan viereen. Pientä kipuilua voi tuntua koko ylävatsalla, mutta suurin kipu keskittyy juuri tuohon kohtaan. Melko kova kipu, joka ei syömisellä helpotu vaan menee itsestään ohi noin vuorokaudessa. Joskus olen ottanut vaivaan Gavisconia, mutta en osaa sanoa onko se auttanut vai onko kipu hävinnyt muuten vain.
En tiedä miksi tuo kipu tulee ja mitä sille voisi tehdä. Luulisin kuitenkin että suolisto saattaa olla jotenkin huonossa kunnossa? Muutenkin kun noita vatsavaivoja on ollut aina, ja pahenevat vaan. Keliakiaa ei ole eikä mitään allergioita, joten olisiko sitten ärtynyt suoli, en tiedä.
Olisi kiva kuulla jos jollakin muulla on ollut samanlaisia tuntemuksia!
Hei!
Olen diabeetikko ja vatsani on aika ongelmallinen. Jos tulee nälkä, enkä saa syödä silloin kuin pitäisi, tulee vatsani samalla tavalla kipeäksi. Itse ajattelen, että suoleen tulee kuin ilmakupla, joka aiheuttaa kipua ja vaiva paranee vuorokaudessa, kun ilma on kulkeutunut suolen läpi pois. Kurja vaiva ja todella kivulias-