kun lähtee opiskelemaan teologiaa niin tarvitseeko siihen ylioppilastutkinnon alle? olisin kiinnostunut mutta lukiota en ole käynyt.
Opiskelemaan Teologiaa
2
1288
Vastaukset
- kysymykseen
Kyllä myös joku 3-vuoden amistutkinto kelpaa.
- AnnaIida
Et tarvitse yo-tutkintoa. Jokaiselle suomalaiselle on taattu (ainakin käytännössä) mahdollisuudet pyrkiä ja päästä yliopistoon. Teologiseen tiedekuntaankin otetaan osa sisään pelkän pääsykokeen perusteella eli ilman yo- tai muun tutkinnon alkupisteitä. Kun siis panostaa pääsykokeeseen niin on mahdollista päästä teologiseen.
Itse asiassa aika moni varmasti käyttääkin tätä mahdollisuutta, sillä teologisessa on monia hieman vanhempia opiskelijoita, (jopa eläkeläisiä!) jotka eivät ole suorittaneet lukiota tai yo-tutkintoa.
Tervetuloa vaan Helsinkiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017533
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1025447- 835007
- 1364394
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113130- 492793
- 522759
- 612367
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102324Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.541918