Oottekos miettiny syitä tälle nykynuorten käytökselle? siis muuta syytä kun "vooe ajat muuttuu muutuha siekii"
Kohta tulee taas vappu ja linnanmäellä 15v pojat (voe eiku miehet voe voe) heiluu viinapullo kädessä vanhojen ihmisten silmien alla.
messengerissä sun muissa 12 vuotiaat nulikat repii turpaansa "se kuka ajattelee musta sitä ja tätä ni käkä räkä" ja kirjottelee rakkauslaulujen sanoja jokapuolelle.
ite väliinputoajana (jonkin verran vanhempi kun nämä teinit, jonkun verran nuorempi kun näitten vanhemmat) huomasin sillon 90-luvun alussa miten 7-vuotiailla pikkupojilla oli lakerit ja nahkatakit. sitte niitten toiset silitti päätä ja sano "noniii nyt sie oot miees nyt oot mieees"
onko tää oikein? 10-vuotiaana jo sanotaa lapselle että "elä anna pojitella ittees elä".
Ikävä homma jos vanhemmat jatkaa tällasta kasvatusta. kohta en varmaan voi mennä ilman hansikkaita 10 vuotta nuorempien etee
Kohta tulee taas vappu ja linnanmäellä 15v pojat (voe eiku miehet voe voe) heiluu viinapullo kädessä vanhojen ihmisten silmien alla.
messengerissä sun muissa 12 vuotiaat nulikat repii turpaansa "se kuka ajattelee musta sitä ja tätä ni käkä räkä" ja kirjottelee rakkauslaulujen sanoja jokapuolelle.
ite väliinputoajana (jonkin verran vanhempi kun nämä teinit, jonkun verran nuorempi kun näitten vanhemmat) huomasin sillon 90-luvun alussa miten 7-vuotiailla pikkupojilla oli lakerit ja nahkatakit. sitte niitten toiset silitti päätä ja sano "noniii nyt sie oot miees nyt oot mieees"
onko tää oikein? 10-vuotiaana jo sanotaa lapselle että "elä anna pojitella ittees elä".
Ikävä homma jos vanhemmat jatkaa tällasta kasvatusta. kohta en varmaan voi mennä ilman hansikkaita 10 vuotta nuorempien etee
Vastaukset 8
Vanhimmat
parempia aikoja
Tekee välillä oikein pahaa katella kun nuoriso siellä meuhkaa kovaan ääneen ja pummailee kansanpuvuissa rahaa ja tupakkaa ja haistattaa ohikulkijoille kaulat imettyinä ja silmät seisoo siihen malliin että selvinpäin ei olla. Ja siellä on ollut vusikymmeniä sama meno, sukupolvet vaihtuu mutta meno jatkuu ja pahenee. Entiset meuhkaajat koittaa saaha järkee nuorille päähän sitten Raamattu kädessä.. mitä tuohon enää sanos.
nii, jostain pitäs saaha sellasia hyvää esimerkkiä näyttäviä yksilöitä. asemalapsiks näitä täällä päin sanotaan. ja mikä ne on siihen ajanu, syitä vois varmaan miettiä niitäki ja ihan kunnolla. ei voi syyttää kaikesta pelkkää nykyaikaa. koko ajanha se aika kuluu mutta ei aika oo siihen syypää, millä tavalla ihmiset käyttäytyy. liekkö liian vähän kuria ollu kotona vai kuria lainkaan, tai sitte jotai muuta. ei voi tosissaan ku arvailla syitä siihen miks joku haluaa nuilla mainitsemillas tavoilla toimia. onhan siellä asematunnelissa ja asemalla muutama vanhakin ihminen, joka tuota touhua jatkaa tänäki päivänä. kaikki pahantekijät ei siis suinkaan oo nuorissa. kaikille näille olis kuitenki kaikkein paras ottaa opiksee, tuolla menolla pilaavat elämänsä..
tän ois voinu kirjottaa tuonne toiseen paikkaan, täälähä on jo keskustelu nykynuorista :) niin mutta asiaa juttelette. teitittelen ku en tiiä miten vanha ihmine siellä kirjottelee. on se kumma ku kymmen vuotiaat pojannassikat on jo miehiä ja saman ikäset tyttölapset naisia. sitte ku niille sanoo että poika tai tyttö niin kyllähän ne on päälle tulossa. kovaa kyytiä ovat ottamassa kaverin ja lähössä. mutta eikö tuossa oo syytä vanhemmissaki, nehän ne poikansa ja tyttönsä melko pitkälle vaatettaa kuitenki ja malli lähtee kotoa. jos lapselle tolkutetaa mökillä että se on pikkulaps niin lähteekö se ees välttämätä muuta miettimäänkää, ei varmaa. sen sijaa jos niille koko ajan hoetaan että "uokaa rakas henkka nyt ketää ei saa pojitella sua, ku sinä oot mies nytte, sullaha on oikee lakerikengätki" tai jotai vastaavaa, niin eikö ne sillon opeteta siihen että ne on miehiä eikä lapsia (vaikka asia on päinvastoin). ymmärrättekö mitä tarkotan? kysyn siks, että kello on jo aika paljon ja saatan kirjotella tosissaan mitä sattuu, väsyneenä tulee monesti puhuttua asian vierestä eikä asiasta itestää.
7 vuotiset vasikatki jo repii turpaa ja kovaa kyytiä puhuvat naisista ja viinasta niinku vanhat tekijät. no pikkulapsen uhoohan tuo ensimmäine ainaki on, mutta eikö se kuitenki oo niin että lapsen pitäs elää lapsuus iha kaikessa rauhassa. miehisyys tai naiseus ei tuu yhessä yössä eikä se tule sillä että joku pojan naskali päättää vetästä lakerikengät jalkaa.. minun mielestä nimittäi pikkupojan ikänen ihminen (tai pikkutytön) ei ole mies eikä nainen vaikka se olis viisvuotiaasta lähtein vetäny pussihousuissa ja lakerisaappaissa. tää nykyaika se on niin erikoinen tekijä että vaikka ite oon nuoremman polven ihmisiä niin en voi mitää muuta ku ihmetellä, hullummaksiha tää tuntuu vaan muuttuvan. eikö millää oo tosissaa mitää rajaa?
Kyllä vaan, totta joka sana ja kyllä se kaikki lähtee kotioloista. Itse olen 23-vuotias nuorimies, koulut käynyt ja tälläkin hetkellä opiskelen, lapsellisuutta omaan ja jokaisen tulisi omatakin, onhan monet vanhemmatkin ihmiset lapsenmielisiä ja sitä on ilo katsella kun on aidosti sitä mitä on.
Tää maailma on raju ja kolkko paikka jos ainoot eväät mitä kotoa saa, on tuo "tossa veitti"- on se ydin kaikkeen.
Itse pukeudun kaajeemmoisesti, mutta tiedän miten vanhempien eessä olen ja käyttäydyn. Karuinta on se, kuinka muut nuoret katselee(myös kaikki alaikäset)ja naksauttelee niskojaan mulle, jopa vieraat. ANNETAAN KAIKILLE SE TILA HENGITTÄÄ JA ELÄÄ!
Kaikkia ei ole vaan luotu kulkeen viinapullo ja veitti taskussa ja rikosrekisteri taustalla.
Mukavaa vappua kaikille.
lystäävät,menee ne kuiteski väkisi,kenenkää peräs kannata juosta
Hei! Tässä oli jo tuossa keskustelua,mutta kirjoittelen tähänkin,että tulis tää luettua.Ihmettelen kuitenkin tämän aiheen kiinnostusta ,ei oo paljoo kommentteja tullut.Me samat täällä kirjoittelemme vaan....minusta tää on kovinkin ajankohtainen aihe...tosissaan.
vanhemmista tää kaikki kyllä lahtee..siitä ei pääse yli eikä ympäri.Teijän lapsistannehan täällä puhutaan,miksi annatte lastenne käyttäytyy noin??? Miksette pidä kuria ja lapset lapsina?? Ei ne rupee itekseen vetään suorii housuja jalkaan ja lakeerikenkiä ja pitkiä hameita?? te vanhemmathan ne ostatte.Ja mun mielestä parempi mitä myöhempään laitatte aikuismaiset vaatteet lapsenne päälle ,niin sitä myöhempään ne "aikuistuvat"
Ei se oo mikään häpeä jos lapsenne ei jo 10-vuotiaana pukeude aikuismaisesti.Parempihan lasten on käyä kouluja "oikeet" lapsen vaatteet päällä.Kyl ne kerkee sit pukeutuu myöhemmin!!
Tätä mieltä oon,omat pojat kulkevat "jensseissä" vielä vaikka täyttävät 15.sen takia että käyvät koulut loppuun yms. tai jos vaatetatte lapsenne,teroittakaa ettei saa vielä käyttäytyy kuin aikuisset,sillä helposti se siihen menee.
Meillä on 2lasta,tyttö on 12v,ja poika 10v.Eikä kumpikaan roiku missään nurkilla,eikä vedä aikuisen osaa.Kumpikin käy koulua,ja ei puhettakaan mistään lakerikengistä,saati pitkästä mekosta likalle.Farkut ja verkkarit on meidän tyyliä,kyllä sitten oikeasti isona kerkiää pukeutuun suoriin housuihin,ja pitkään hameeseen.Jos ylipäätänsä edes haluavat niitä silloinkaan päälleen.Mutta johtuiskohan tämä siitä,että ne tietää mitä ne on,ja ettei niiltä edes odoteta aikuisen osaa vielä pitkään aikaan.Ollaan monta kertaa juteltu tästä aiheesta mökillä,että mikä kiire on aikuisuuteen,sitä kestää monta vuosikymmentä,mutta lapsuutta vain muutama vuosi.Että näin meillä päin.