Jos erehdyn syömään hampurilaisaterian tai pizzan, ei mene välttämättä puolta tuntiakaan kun on kauhea ripuli. Tätä on ollut noin vuoden ja olen joissakin tutkimuksissa ollut (laktoosi-intoleranssi, keliakia yms.) ja vatsa on ultrattu ja nyt on tähystys edessä. Muutama vuosi sitten esim. hampurilaisaterian jälkeen jouduin mennä kyllä suht. nopeasti vessaan mutta uloste oli normaalia, mutta nyt siis näin pahat oireet. Lisäksi oireita saattavat aiheuttaa ihan peruskotiruokakin kuten riisi kanakastikkeen kera, siis yhtä pahoja oireita. Olisikohan allergiaa vai jotakin muuta? kohtalotovereita?
vatsaoireet allergiaako?
2
949
Vastaukset
- vatsa kestä
Ei minunkaan vatsani tuollaisia roskaruokia kestä. Eikä ole mitään allergioita, on tutkittu. Luulen, että on yksinkertaisesti vain niin, että liika rasvan ja puhdistettujen jauhojen yms. yhdistelmä ei ole hyväksi ihmiselle, eikä vatsalle. Ei minun vatsani kestä lettujakaan.
- Fiona-63
Voi olla allergiaakin, jos mahdollista kannattaa hakeutua ruoka-aine testeihin. Rast-testit, jotka näyttää vasta-aineet verestä tarkempia kuin ihosta tehtävät. Kokemusta ko. asiasta on lapsen kautta, pidemmän aikaa epämääräisiä, voimakkaitakin vatsaoireita (ripuli, kivut, ilmavaivat), kunnes syyksi selvisi allergiat. Viljat, riisi, tuoreet vihannekset ym, ym. Nyt ollaan jo voiton puolella ja vuosien jälkeen oireet helpottuneet ja ruoka-aineita lisätty paljonkin sallittujen listaan.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302846Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081837Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171810- 171424
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731340- 241255
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431248Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771169- 311028
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa971007