Luullaanko Koreassa että suomen kieli on sukua korean kielelle? Miksi?
http://www.korean-language.org/korean/history.asp
korea ja suomi
10
1113
Vastaukset
- se lukee
"Altaic languages". On tuosta päässyt kyllä jo aikaa vierähtämään.
- Etten sanoisi
Natten På Lavuarer.
Niinhän se RWBK:lla kääntyy.
- joku...........
Käsittääkseni korean kielellä ei ole yhtään sukulaiskieltä.
Suomen ja korean kieliopit luokitellaan yleensä perusrakenteeltaan (morfologinen typologia) "agglutinoiviksi", josta jotkut ovat virheellisesti päätelleet, että suomi ja korea ovat sukua. Morfologista typologiaa ei kuitenkaan voi käyttää todisteena kielten sukulaisuudesta koska se "kiertää kehää" (synteettinen [agglutinoiva -> flektiivinen] -> analyyttinen) ja eri nopeudella joka kielessä. Esimerkiksi possessiivisuffiksien häviäminen suomen puhekielestä on yllämainitun kehän mukainen muutos - agglutinoiva rakenne on korvautunut analyyttisellä rakenteella. Muinaisenglanti kuului flektiiviseen tyyppiin mutta nykyenglanti on lähes analyyttinen.
http://en.wikipedia.org/wiki/Morphological_typology
http://fi.wikipedia.org/wiki/Morfologinen_typologia- listä
Sen sijaan täytynee huomioida, että mongolis-inuitiivisen kieliperinteen konkluitiivinen possessiivi-suffiksisuus laajentaa edellisen hyperpragmaattisia polysynteismejä vaikuttaen näin uralilais-altailaisten kielten lingvistiikkaelementtimomentuurien ilmentämiseen käsitteellistymättömien subkieliryhmien vertailussa morfologisiin deglinaatiosibilantteihin(vrt. monitäryinen r)?
- tonivaan
Olisi myös syytä huomata, että tällaisia kielten jaotteluja käytettiin aikana jolloin oli tarvetta luoda kuva toisista kielistä kehittyneinä kielinä. Kuviteltiin, että kielet kehittyvät kohden täydellistä muotoa, jonka, kappas kehveliä, edustajia olivat monet eurooppalaiset kielet.
Niin, ja sitten vielä aavistuksen verran tuosta kielitiedejargonista. Onhan se totta niinkin, että kaikille, joille kielitiede on entuudestaan tuttua ovat tuttuja myös sanat kuten vaikkapa morfologia jo peruskursseilta. Olisi kuitenkin parempi varmasti kaikkien kannalta avata termit niin, että selitys olisi aina mukana (vai eikö Wikipedia tarjoa niitä? ;)). - Anonyymi
tonivaan kirjoitti:
Olisi myös syytä huomata, että tällaisia kielten jaotteluja käytettiin aikana jolloin oli tarvetta luoda kuva toisista kielistä kehittyneinä kielinä. Kuviteltiin, että kielet kehittyvät kohden täydellistä muotoa, jonka, kappas kehveliä, edustajia olivat monet eurooppalaiset kielet.
Niin, ja sitten vielä aavistuksen verran tuosta kielitiedejargonista. Onhan se totta niinkin, että kaikille, joille kielitiede on entuudestaan tuttua ovat tuttuja myös sanat kuten vaikkapa morfologia jo peruskursseilta. Olisi kuitenkin parempi varmasti kaikkien kannalta avata termit niin, että selitys olisi aina mukana (vai eikö Wikipedia tarjoa niitä? ;)).Jotkut selittää selittämisen ilosta, mutta maalaisjärki puuttuu. Sattumalta voi monetkin kielet muistuttaa toisaan joiltain osin, mutta tuskinpa suomella ja korealla on historiassakaan mitään yhteistä, korkeintaan jotain kulkeutunut monen mutkan kautta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jotkut selittää selittämisen ilosta, mutta maalaisjärki puuttuu. Sattumalta voi monetkin kielet muistuttaa toisaan joiltain osin, mutta tuskinpa suomella ja korealla on historiassakaan mitään yhteistä, korkeintaan jotain kulkeutunut monen mutkan kautta.
Miksi ei olisi mitään yhteistä? Miksi ei olisi esim. mahdollista että suomalaisiksi päätyneet ja korealaisiksi päätyneet eivät olisi kauan sitten liikkuneet jossain samoilla Venäjän aroilla ja niiden kautta ja siellä hajaantuneet päätyäkseen nykyisille sijoilleen?
Tosin tiedetään jo että kielet ja geenit eivät useimmiten ole liikkuneet yhdessä, kielet ovat muuttuneet, geenit pysyneet.
Korealaiset ja suomalaiset kaikki ovat ns. nykyihmisiä, se on tieteessä käytetty termi erotukseksi niistä hieman erilaisista ihmisistä joiden tiedetään menneen sukupuuttoihin kuten Denisovanihminen, Neandertalilainen ja pari muuta ryhmää. Tosin arvellaan että muitakin on ollut, heistä vain ei ole ainakaan vielä löydetty jäänteitä.
- Anonyymi
Korean pojat on kuumia
- Anonyymi
Onko paksupoika taas uhannut Japania?
- Anonyymi
Useimmissa maissa pojat kuumia, mutta joillakin kansoilla se kuumuus haalenee hyvin äkkiä tai muuttuu vääränlaiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k502234Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82922Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11904Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖24889- 68863
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt51831Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me118819Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu9753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22733