olisiko ruoka-aineallergiaa? Mietin mitä olen syönyt, olen karkkilakossa, imelänkorvikkeena syönyt kuivattuja taateleita. Voisiko johtua niistä tai jostain muusta, olisiko vinkkejä?
Sormien välejä kutittaa
7
4062
Vastaukset
- minullakin,
sormenvälit myös kuivat ja hilseilee. Taateleita en tosin syö ;-)
- ruusunmarja
syyhypunkki. ainakin yksi oire on sormien välien kutina mutta yleensä kutiaa joka paikasta. apteekista saa helposti lääkkeet, muistaakseni ilman reseptiäkin.
- voisipa olla
Syyhypunkki, moni ei sitä enää tunnista, mutta tarkastuta terkkarissa.
- voi tänä päivänä saada?
Tuskin on sama elukka, joka koiraeläimissä aiheuttaa kapia, koska sehän ei ihmisessä viihdy.
Onko ihmisillä oma syyhypunkki? - Atoopikko
voi tänä päivänä saada? kirjoitti:
Tuskin on sama elukka, joka koiraeläimissä aiheuttaa kapia, koska sehän ei ihmisessä viihdy.
Onko ihmisillä oma syyhypunkki?On ihmisellä oma syyhypunkki. Itse atoopikkona kyllä arvelisin, että kyse on käsi-ihottumasta, alkaa yleensä sormien välistä pienillä kutiavilla vesirakkuloilla. Vältä jonkin aikaa hajusteellisia voiteita, pesuaineita, hiusgeelejä yms, joiden kanssa iho joutuu kosketuksiin. Apteekista Sibicorttia ilman reseptiä. Seuraile tilannetta. Jos olisi syyhypunkki, kutinaa olisi kai muuallakin...
- ruusunmarja
vaikka likaisista petivaatteista, tai jos on ollut samassa sängyssä kuin joku jolla se on.., mutta jos kutinaa ei ole muualla, se on varmaan jotain muuta. kannattaa kysyä apteekista.. ja muistaakseni lääkkeet saa helposti ilman reseptiäkin..
- sitrukset
pois kokonaan pariksi viikoksi, vältä myös tuotteita jotka sisältävät sitruunahappoa tms. Kannattaa lukea tuoteseloste todella tarkkaan. Esim. ananaslimsa sisältää appelsiinimehua jne. Itselläni tuo auttoi ainaisen ihottuman hoidossa niin ettei ole enää lääkärille tarvinnut valitella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482513
- 1801758
- 921598
- 691593
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61005- 80958
- 68891
- 61866
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188854- 61818