Maistuuko Mämmi

Muslimeille?

Mämmi liittyy pääsiäiseen, kristikansan kevätjuhlaan, tekeekö tämä kytkös mämmistä mahdollisesti kielletyn herkun muslimeille?

Sianlihaa siinä ei liene ole?

6

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AlJaffa

      Mitään kiellettyä se ei sisällä. Henk. koht. makuasia mättääkö mämmiä vai ei.

    • weeren

      ..on Tunisiasta lähtöisin! (Katsoin juuri jutun uutisista enkä voinut olla vastaamatta)

      • sellaisestakin

        joka asuu Suomessa Reissumies-leipien takia :D


    • roveen tuossa kietaisin...

      • ...herkku esiintyy Iranissakin. Liekkö resepti alunperin sieltäpäin peräisin?


    • sakina

      Tuon logiikan mukaan en voisi talvella ostaa joulutähteä, leipoa pipareita tai laittaa punaista pöytäliinaa. Pääsiäisenä en voisi syödä lammasta tai suklaamunia. Juhannuksena ei voisi grillata ja syödä uusia perunoita sillin kanssa.

      No milloin sitten? Piparkakkutaikinaa kun ei kaupasta keväisin oikein löydy, eikä pääsiäismunia syödä Jouluna. Uusia perunoita ei saa pääsiäisenä. Mämmi on vain ruokaa, jokaisessa kristityssä maassa on omat perinneruokansa. Jos syön mämmiä pääsiäisen takia, se on kielettyä, mutta jos syön mämmiä, koska pidän siitä, se on ihan ok.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      171
      4867
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1641
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1457
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      65
      970
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      797
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      787
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      56
      776
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      751
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      739
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      731
    Aihe