Mämmi liittyy pääsiäiseen, kristikansan kevätjuhlaan, tekeekö tämä kytkös mämmistä mahdollisesti kielletyn herkun muslimeille?
Sianlihaa siinä ei liene ole?
Sianlihaa siinä ei liene ole?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitään kiellettyä se ei sisällä. Henk. koht. makuasia mättääkö mämmiä vai ei.
..on Tunisiasta lähtöisin! (Katsoin juuri jutun uutisista enkä voinut olla vastaamatta)
joka asuu Suomessa Reissumies-leipien takia :D
roveen tuossa kietaisin...
...herkku esiintyy Iranissakin. Liekkö resepti alunperin sieltäpäin peräisin?
Tuon logiikan mukaan en voisi talvella ostaa joulutähteä, leipoa pipareita tai laittaa punaista pöytäliinaa. Pääsiäisenä en voisi syödä lammasta tai suklaamunia. Juhannuksena ei voisi grillata ja syödä uusia perunoita sillin kanssa.
No milloin sitten? Piparkakkutaikinaa kun ei kaupasta keväisin oikein löydy, eikä pääsiäismunia syödä Jouluna. Uusia perunoita ei saa pääsiäisenä. Mämmi on vain ruokaa, jokaisessa kristityssä maassa on omat perinneruokansa. Jos syön mämmiä pääsiäisen takia, se on kielettyä, mutta jos syön mämmiä, koska pidän siitä, se on ihan ok.