olen kuntoutustuella nyt toista vuotta.ja sairaalahoitoja on mm.marraskuussa 2 viikkoa.joulukuu 4 viikkoa.maaliskuu 4 viikkoa.lisäksi käyn 2 viikon välein päiväsairaala/osastohoidossa tiputuksen saamassa.sairaalan työntekijä antoi kaavakkeen hoitotukea varten johon lääkäri tekee todistuksen.kuulemma hoitotuki useinmiten evätään?millä perustein sitä myännetään?onko teillä hoitotukea?
hoitotuki/kuntoutustuki
2
950
Vastaukset
- Alan asiantuntija
Tässä Sinulle vähän perustietoa.
Hoitotukea maksetaan eläkettä saavalle, jonka toimintakyvyn voidaan sairauden tai vamman johdosta arvioida olevan yhdenjaksoisesti ainakin vuoden ajan heikentynyt.Tässä vuoden määräajassa otetaan huomioon sekä tuleva aika että kulunut aika, jonka toimintakyky on alentunut. Katsotaan yhdenjaksoiseksi, mikäli oireettomat tai vähäoireiset jaksot jäävät pariin kuukauteen vuodessa. Käsitettä toimintakyvyn alentuminen, ei ole laissa eikä asetuksessa määritelty. Sillä tarkoitetaan jokapäiväisessä elämässä tarvittavien toimintojen heikkenemistä eli kyky huolehtia itsestä ja selviytyminen välttämättömistä kotitaloustöistä tai asioinneista kodin ulkopuolella on sairauden tai vamman johdosta alentunut. Arvioinnissa otetaan huomioon niin fyysinen, psyykkinen kuin sosiaalinen toimintakyky hänen omassa elinympäristössään.
Toimintakyvyn alentuminen näkyy avuntarpeena ja myös siten että toiminta kestää normaalia kauemmin ja että siihen liittyy turvallisuusriskejä. Se näkyy myös kommunikaatiossa, sosiaalisissa taidoissa tai kognitiivisissa taidoissa.
Hakemuksen liitteeksi tarvitaan lääkärinlausunto C, mutta mikäli asiat ilmenevät muista lausunnoista(B-todistus, epikriisit, hoitopalautteet..), kelpaavat nekin. Hakemus tulee täyttää mahdollisimman tarkoin. Kannattaa mainita kaikki sellaiset sairaudet, jotka alentavat toimintakykyä. Toimintakyvyn aleneminen on monesti monien sairauksein yhteisvakutuksen tuomaa. Takautuva hakuaika on yksi vuosi. Hoitotukea varten vaadittava lausunto on hankittava omin kustannuksin. Jos hoitotuki myönnetään määräajaksi, korvataan jatkolausunnon kustannukset. Hakulomake EV256, saatavana netistäkin sivuilta www.kela.fi.
Hoitotuessa on kolme luokkaa. Toimintakyvyn alenemisen lisäksi siihen vaikuttavat sairauden/ sairauksien aiheuttamat ylimääräiset erityiskustannukset. Toimintakyyvyn ollessa alentunut niin, että saa alinta hoitotukea, voidaan se kuitenkin maksaa korotettuna ja
joskus erityishoitotukena huomattavan suurten kustannusten takia.
Korotettu hoitotuki ja erityishoitotuki sivuavat myös kuntoutusta. Jos on vaikeavammainen (16-64 v) ja kuntoutussuunnitelma on tehty, voi päästä
vaikeavammaisen kuntoutuksen piiriin. Jos hoitotuki on myönnetty isompana kustannusten perusteella, ei pääse kuntoutuksen piiriin.
AVUNTARVE
Avun tarpeen tulee olla henkilökohtaisissa toiminnoissa, kotitaloustöissä ja asioinnissa kodin ulkopuolella. Tähän vaikuttavat myös asumisolosuhteet ja paikkakunnan olosuuhteet.Jos apua ei ole saatavilla, mutta hakija selviää apuvälineiden ja sinnikkyyden avulla, katsotaan avuntarvetta olevan. Mutta pelkästään avuntarve kotitöissä ja asioinnilla ei riitä.
HENKILÖKOHTAISILLA TOIMINNOILLA tarkoitetaan liikkumista(esim. kepit, toisen tuki, pyörätuoli), henkilökohtaisesta hygieniasta huolehtiminen(pesuapu, liukastumisvaara pesulla yksin), pukeutumista, ruokailua, lääkkeiden ottaminen.
KOTITALOUSTÖILLÄ tarkoitetaan välttämättömiä kodinhoitotehtäviä,kuten siivous, ruuan valmistus,vaatteiden puhtaanapito, pihan puhdistus (talvella lumen kolaus ja auraus), polttopuidenteko.
ASIOINNILLA tarkoitetaan kaupassakäyntiä, pankkiasioiden hoitamista ja terveyspalveluiden käyttämistä.
Joissakin sairauksissa voi tulla kyseeseen myös OHJAUKSEN JA VALVONNAN tarve. Se on silmälläpitoa kaikissa henk.kohtaissa toiminnoissa, lääkkeenotossa, kotitöissä ja kodin ulkopuolella asioinneissa. Valvonnan voi korvata myös esim. omaisten kesken sovitut hälytys- ja puhelinjärjestelyt.
Tänä vuonna hoitotuen MÄÄRÄT ovat 53,47 €, 133,11 € JA 281,46 € kuukaudessa.
ERITYISKUSTANNUKSET
Erityiskustannukset korottavat siis hoitotuen määrää. Niillä tarkoitetaan tarpeellisia ylimääräisiä kustannuksia, jotka liittyvät toimintakyvyn alentumista aiheuttavaan sairauteen/sairauksiin. Niitä kustannuksia, jotka eivät liity sairauteen, ei hyväkstytä.
Kustannuksia hyväksyttäessä otetaan huomioon erilaiset maksukatot.
Kustannuksia, jotka merkitään terveydenhuollon maksukattokorttiin, hyväksytään enintään maksukatto eli 590 €/v. Tämän lisäksi hyväksytään esim. yksityisen fysioterapian kulut ja yksityislääkärinpalkkiot.
Lääkekuluista hyväksytään niiden lääkkeiden omavastuut, jotka liittyvät toimintakyvyn alentumisesta johtuvasta sairaudesta. Määrä voi olla enintään lääkekatto (627,47 e. Tässäkin on poikkeus. Jos on lääkärin reseptillä määräämiä sellaisia lääkkeitä, joista ei saa svl-mukaista korvausta, voidaan nämä hyväksyä.
Terveydenhuollon ja kuntoutuksen matkoista hyväksytään ainoastaan maksukatto 157,25 € .Matkakuluja on myös yöpymisten omavastuut. Yöpymisestä saa korvausta vain 20,18 €/yö ja usein jää omavastuuta enemmän. Näitä kustannusten ja korvausten erotuksia kannattaa esittää kustannuksiin.
(Olettehan tietoisia, että lääkäri- ja kuntoutusmatkoista , jotka jää alle omavastuun 9,25 €/suunta, kannattaa tehdä kelalle korvaushakemus "selvitys alle omavastuun jäävistä matkoista". Nämäkin kerryttävät omavastuuta. Tätä varten on oma lomake olemassa.
Kun katto täyttyy, saa loppuvuoden matkoista kulut sellaisenaan pois).
Kohtuullinen määrä(kerran pari viikossa) asioinnista ja sosiaaliseen elämään osallistumista aiheutuneista kustannuksista hyväksytään. Tässä tulevat esim. vammaispalvelulain mukaiset kuljetuspalvelun omavastuut.
Kunnan perimistä kotipalvelumaksuista (kodinhoitaja ,kotisairaanhoito) hyväksytään kunnan perimä maksu.Jos on otettu ruokapalvelu, voidaan hyväksyä ruuan kuljetusmaksu. Myös omaisten välisissä hoitosopimuksissa voidaan hyväksyä avuntarpeeseen nähden tarpeelliset maksut ja siinä voidaan kulut arvioida kunnan keskimääräisen kotipalvelumaksun mukaan. Näistä kuitenkin tulee antaa luotettava selvitys.
Jos sairauteen tai vammaan liittyy erityisvaatekustannuksia tai erityisruokavaliokustannuksia, tulisi arvioida normaalien ja erityiskustannusten erotus, kuinka paljon kalliimpaa kuin jos olisi terve.
Kertaluontoisia kustannuksia ei hyväksytä (leikauskulut, apuväline, turvapuhelin , turvaranneke, silmälasit, hammasproteesit)
Välittömät käyttökustannukset sen sijaan voidaan hyväksyä, esim turvarannekkeen kuukausimaksut.
Siis kannattaa miettiä ja muistella tarkkaan kaikki sellaiset kulut, joita ei olisi, jos olisi terve.
Toivottavasti pääsit jyvälle. Voin tarkentaa tarvittaessa. En tosin kovin aktiivisesti näillä palstoilla vieraile. Neuvon kyllä mielelläni aina kun tällainen asia vastaan tulee.- Nimetön
olipa tietopaketti.täytyy yrittää täytellä hakemusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815