Minullako BED?

me.

Söin eilen lähelle 4000kcl. En kerralla, mutta pitkin päivää jotain napostelin, kuten esim. suklaata ja karkkia meni sellaset 600g yhteensä, pashaa söin ainakin 200g ellen ylikin...

Tällä kuluneella viikolla oon kuitenkin syönyt niin vähän et kalorivaje oli reilut -4000kcl kulutuksesta.

Kysymys kuuluu et onko tää BEDiä?
Ja toinen et lihooko ihminen tälläsestä et yhtenä päivänä vetää 4000kcl, seuraavana ei ihan noin paljon mut yli kulutuksen kuitenkin? Ja suunnilleen paastoo seuraavan viikon?

3

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kriterein

      täytetä sitä BED-diagnoosia.

      • ei laskija

        Aika hallitulta tollanen ahmiminen tuntuu, että tietää tarkalleen, kuinka paljon kaloreita on tullut syötyä. Silloin kun itse (ennen) ahmin, ei paljon kalorienlaskeminen kiinnostanut.


    • Kohtalotoveri

      Kuulostaa huvittavan / pelottavan tutulta. Olen aivan samanlainen. Koko ajan taistelen kahden äärimmäisyyden välillä. Joinain päivinä syön 600kcal ja toisena menee helposti yli 2000kcal. BED:hän on nimenomaan sitä että ahmii muttei oksenna, syöminen on pakonomasta ja oksentamisen sijasta liikutaan hulluna tai muuten kontrolloidaan painon nousua. Siis vastaus kysymykseesi: KYLLÄ, uskon että sinulla on BED.

      Ja mitä tulee toiseen kysymykseesi... hmm... vaikea sanoa, mutta sen tiedän että terveellistä se ei ole elimistölle, joten en suosittele sitä. Parempi olisi hakeutua terapiaan tai johonkin missä saisit vahvistettua itsetuntoasi ja saisit minäkuvasi myönteiseksi. Sitä kautta syömishäiriö voi vaikka parantua!

      Anna itsellesi aikaa parantua. Se ei tapahdu kuukaudessa eikä kahdessa. Pienin askelin eteenpäin. Välillä peruutetaan, mutta vaikka otettaisiin kolme askelta eteen ja kaksi taakse, niin eteenpäin päästään! Tärkeintä meille kaikille syömishäiriöisille olisi saada terve minäkuva, niin ettei peilistä enää katsoisi hirviö vaan mielenkiintoinen, ainutlaatuinen persoona, näin karrikoiden sanottuna!

      Tsemppiä taisteluusi! Älä jää yksin vaan hae apua, jos et terapiasta niin vaikka jostain kristillisestä seurakunnasta. Sielläkin on ihmisiä jotka kuuntelevat ja saatat saada tukijoita ja samoista asioista kärsiviä joiden kanssa tsempata yhdessä. Muista kuitenkin, että hekin ovat vain ihmisiä ja jokaisella on oma persoonansa, joten mielipiteitäkin voi olla moneen lähtöön.

      Ja 'ei laskijalle' tiedoksi: Ei kaloreita tietenkään lasketa sillä hetkellä kun syödään, mutta kai nyt järki sen verran päässä pysyy ahmiessa että illalla tai seuraavana päivänä tietää miten paljon on syönyt ja mitä. Ahmiminen siis voi olla hillitöntä mutta se ei sulje pois kaloreiden laskemista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe