On mennyt vuosia kun viimeksi meillä oli akvaario ja nyt on aika hankkia uusi. Jonkinlaista tietoutta perusasioista jo on, mutta nyt haluan oikein perehtyä asiaan. Ostimme käytetyn 200 litraisen altaan, jossa mukana ulkosuodatin, lamppu 30 w, kantoja ja sora. Mukaan saataisiin sateenkaariahven kutupari ja mustatetroja ja pari partista, mutta emme aio niitä ottaa,( pääsevät kyllä uuteen kotiin jonnekkin). Kasveja siellä ei ollut ilmeisesti kalojen vaativan uimatilan vuoksi ja että ilmeisesti ahevenilla ei kasvit pysy pohjassa kiinni tonkimisen vuoksi, kai?
Seura-akvaarion kun perustamme, niin ensiksi tulee mieleen tuo 30 w:n valaistu, ei varmaan riitä kasveille joita suunnitellaan olevan sopivan runsaasti, siis vehreä kaunis akvaario. Eli tuliko lampun osto ja että jos siinä on vain yksi putki?
Sora tulee mukaan jossa kotiloita, joista en erityisesti välitä. Ajattelin pestä sen kunnolla samoin suodattimen. Akvaarion kypsyttämiseen aiotaan käyttää pari viikkoa, ennen kalojen tuloa. Eli sora, vesi ja kannot altaaseen. Vedenparannus aine sekaan. Lannoitus soraan, kasvit istutetaan ja suodatin päälle ja antaa "porista" pari viikkoa rauhassa. Sittenkö vesiarvojen mittaukset? ennen kaloja.
Kaloista sen verran, että haluaisimme kardinaalitetraparven about 10 kpl, niiden kauniiden värien vuoksi. Sopii varmaan pari pohjamonnia myös heidän kanssaan elelemään, mitä muuta voisitte suositella niiden kanssa, että sopu ja harmonia säilyy? Sopiiko plätyt, mustamollit, oranssit miekkapyrstöt? ja ovatko em. kalat parvikaloja vai voiko esim. ostaa pari?
Kauheesti kaikkea kysyttävää mielessä, mutta tässä nyt tällä kertaa. Ihanaa aloittaa taa tämä vanha uusi harrastus ja päästä lumoutumaan akvaarion eteen suorastaan meditatiiviseen tilaan jee!
Seura-akvaarion perustaminen
12
1531
Vastaukset
- RRR
VASTAILEN ISOLLA TUONNE VÄLIIN ;OD
On mennyt vuosia kun viimeksi meillä oli akvaario ja nyt on aika hankkia uusi. Jonkinlaista tietoutta perusasioista jo on, mutta nyt haluan oikein perehtyä asiaan. Ostimme käytetyn 200 litraisen altaan, jossa mukana ulkosuodatin, lamppu 30 w, kantoja ja sora.
Mukaan saataisiin sateenkaariahven kutupari ja mustatetroja ja pari partista, mutta emme aio niitä ottaa,( pääsevät kyllä uuteen kotiin jonnekkin).
AHVENILLEKKIN VOISI OLLA VIELÄ ISOMPI ALLAS PAREMPI MUTTA,TUO ON NYT IHAN KOHTALAISEN KOKOINEN .RIIPPUEN TIETTY TULEVASTA KALASTOSTASI.?
JA NUO AFFENAT OVAT AIKAS AGRESSIIVISIA KUDUN JA POIKASTEN AIKAAN.NIIN SIKSI TARVIIS OLLA TILAA ENEMMÄN JA MUUTENKIN REVIIRI TIETOISIA;)
Kasveja siellä ei ollut ilmeisesti kalojen vaativan uimatilan vuoksi ja että ilmeisesti ahevenilla ei kasvit pysy pohjassa kiinni tonkimisen vuoksi, kai?
NÄINKIN VOI OLLA TAI SITTEN VAAN EI OLE SAATU MENESTYMÄÄN JOSTAIN SYYSTÄ??AINAKIN VALO ON OLLUT NIUKANLAISTA JOS VAAN TUO 30W ON OLLUT KÄYTÖSSÄ??
Seura-akvaarion kun perustamme, niin ensiksi tulee mieleen tuo 30 w:n valaistu, ei varmaan riitä kasveille joita suunnitellaan olevan sopivan runsaasti, siis vehreä kaunis akvaario.
JUU EI ;OD LISÄÄ VALOA 2-PUTKINEN VALAISIN .
MONIMETALLIT ON HYVÄT MUTTA HIEMAN ARVOKKAAMMAT JA TARVII OLLA LANNOITUS/HIILARIT KUNNOSSA ETTEI TULE LEVÄN KANSSA ONGELMIA.
LANNOITUS TARVII MYÖS SUUNNITELLA JA TUO HIILARI LISÄ PELKÄLLÄ VALOLLA EI SAAVUTETA VEHREYTTÄ.
Eli tuliko lampun osto ja että jos siinä on vain yksi putki?
JEPJEP
Sora tulee mukaan jossa kotiloita, joista en erityisesti välitä. Ajattelin pestä sen kunnolla samoin suodattimen.
JOS HALUAT POHJALLE KALOJA MONNEJA,MONNISIA NIIN SILLOIN PUHALLUSHIEKKA OLISI PARAS VAIHTOEHTO
KAUANKO SUODATIN ON OLLUT POIS TOIMINNASTA???
PESEMÄLLÄ KATOO KAIKKI BAKTEERIT ;(
Akvaarion kypsyttämiseen aiotaan käyttää pari viikkoa, ennen kalojen tuloa.
OIKEAOPPISESSA KYPSYTYKSESSÄ MENEE N.4-5 VIIKKOA
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000001109&posting=22000000022233007
Eli sora, vesi ja kannot altaaseen. Vedenparannus aine sekaan. Lannoitus soraan, kasvit istutetaan ja suodatin päälle ja antaa "porista" pari viikkoa rauhassa.
NO VÄHÄN SINNEPÄIN ;OD
ELIKKÄ KASVEJA EI KANNATA HOMMATA ENNEN KYPSYTYSTÄ EIKÄ TIETTY KALOJA.
LUKASE TUO LINKKI MINKÄ PISTIN..
Sittenkö vesiarvojen mittaukset?
VESIARVOJA KANNATAA MITTAILLA ALKUVAIHEESSA HIEMAN USEAMMIN ETTÄ PYSTYT SAAMAAN SELVILLE KOSKA NITRIITTIPIIKKI TULEE???
ennen kaloja.
Kaloista sen verran, että haluaisimme kardinaalitetraparven about 10 kpl, niiden kauniiden värien vuoksi.
PS:EI KOSKAANN VALITA KALOJA VAAN ETTÄ NE ON KOMEITA ,KIVOJA,JNE VAAN ENSIN TUTKITAAN SOPIVATKO KESKENÄÄN JA OVATKO VESIARVOT SAMANLAISIA KAIKILLE.
ETTEI MENISI AFFENILLE AAMUPALAKSI???
TUPPAA NOI TETRAT OLEMAAN YLEENSÄ ISOJEN KALOJEN RUOKAA
Sopii varmaan pari pohjamonnia myös heidän kanssaan elelemään, mitä muuta voisitte suositella niiden kanssa, että sopu ja harmonia säilyy?
JOO JOS SULLA ON SIELLÄ HIENOJAKOINEN PUHALLUSHIEKKA.MUUTEN MONNIEN VIIKSET KULAHTAA.
AKVASI KUMMINKIN AIKAS "PIENI" NIIN EI KANNATA KAUHEESTI SINNE LAITELLA ASUKKEJA.MUUTEN VOI TULLA ONGELMIA.
Sopiiko plätyt, mustamollit, oranssit miekkapyrstöt? OVAT KOVAN VEDEN KALOJA NIIN EI SOVI ELLET SITTEN KOVETA VETTÄ JA HÄVITÄ MUITA KALOJA POIS.
ja ovatko em. kalat parvikaloja vai voiko esim. ostaa pari?
PARVIKALOJA OVAT.
Kauheesti kaikkea kysyttävää mielessä, mutta tässä nyt tällä kertaa. Ihanaa aloittaa taa tämä vanha uusi harrastus ja päästä lumoutumaan akvaarion eteen suorastaan meditatiiviseen tilaan jee!
OUKKEI TUOSSA NYT JOTAIN JUTSKIA TOIVOTTAVASTI OLI EDES JOTAIN APUA???
KYSELE LISÄÄ KUN MIELEEN JUOLAHTAA..
HARRASTUS ON MIELENKIINTOINEN JA OMALLA TAPAANSA KIEHTOVA - fish KING
Vastailen myös tonne väliin tikuilla...
On mennyt vuosia kun viimeksi meillä oli akvaario ja nyt on aika hankkia uusi. Jonkinlaista tietoutta perusasioista jo on, mutta nyt haluan oikein perehtyä asiaan.
GOOGLAA AQUA-HOITO.ORG, SIELTÄ LÖYTYY KAIKKEA AKVAARION JA KALOJEN HOITAMISESTA.
Ostimme käytetyn 200 litraisen altaan, jossa mukana ulkosuodatin, lamppu 30 w, kantoja ja sora. Mukaan saataisiin sateenkaariahven kutupari ja mustatetroja ja pari partista, mutta emme aio niitä ottaa,( pääsevät kyllä uuteen kotiin jonnekkin).
HYVÄ PÄÄTÖS OLLA OTTAMATTA NOITA KALOJA!
SATEENKAARIAFFENALLE SUOSITELLAAN YLEENSÄ 400 LITRAISTA AKVAARIOTA, NE TODELLAKIN OVAT TODELLA AGRESSIIVISIA KUTU AIKANA MUTTA MUUTENKIN KOIRAS ON TODELLINEN TAPPAJA MUINAKIN AIKOINA PIENEMPIÄ JA HEIKOMPIA KOHTAAN.
Kasveja siellä ei ollut ilmeisesti kalojen vaativan uimatilan vuoksi ja että ilmeisesti ahevenilla ei kasvit pysy pohjassa kiinni tonkimisen vuoksi, kai?
NÄIN VALITETTAVASTI ON ASIAN LAITA...
Seura-akvaarion kun perustamme, niin ensiksi tulee mieleen tuo 30 w:n valaistu, ei varmaan riitä kasveille joita suunnitellaan olevan sopivan runsaasti, siis vehreä kaunis akvaario. Eli tuliko lampun osto ja että jos siinä on vain yksi putki?
KUN LUOVUTTE VANHASTA KALASTOSTA KANNATTAA HANKKIA TOINEN KAKSI PUTKINEN VALAISIN SIIHEN RINNALLE.
Sora tulee mukaan jossa kotiloita, joista en erityisesti välitä. Ajattelin pestä sen kunnolla samoin suodattimen. Akvaarion kypsyttämiseen aiotaan käyttää pari viikkoa, ennen kalojen tuloa.
AKVAARIO EI LUULTAVASTI TULE KYPSYMÄÄN KAHDESSA VIIKOSSA JOS PESETTE SORAN TAI VAIHDATTE SEN UUTEEN HIEKKAAN... KANNATTAA KÄYTTÄÄ KYPSYTYKSEEN SEN VAATIMA AIKA JA TODETA NITRIITIN NOUSU JA LASKU SEKÄ NITRAATIN KORKEA PITOISUUS JONKA SAA LASKETTUA RIITTÄVÄLLÄ VEDEN VAIHDOLLA. VASTA SITTEN AKVAARIO ON VALMIS VASTAAN OTTAMAAN KALOJA JA KASVEJA.
Eli sora, vesi ja kannot altaaseen. Vedenparannus aine sekaan.
MIKSI VEDEN PARANNUS AINETTA?
Lannoitus soraan, kasvit istutetaan ja suodatin päälle ja antaa "porista" pari viikkoa rauhassa. Sittenkö vesiarvojen mittaukset?
EI SIIS KASVEJAKAAN AKVAAN ENNEN KYPSYTYSTÄ!
Kaloista sen verran, että haluaisimme kardinaalitetraparven about 10 kpl, niiden kauniiden värien vuoksi. Sopii varmaan pari pohjamonnia myös heidän kanssaan elelemään, mitä muuta voisitte suositella niiden kanssa, että sopu ja harmonia säilyy?
TUPLASTI LISÄÄ KARDINAALEJA, KAKSATAALITRASEEN KANNATTAA JO HANKKIA LEMPIKALOJAAN SUUREMPI PARVI... MÄ OTTAISIN NOITA KARDINAALEJA KOLMEKYMMENTÄ JA KATTELISIN JOTAIN RAUHALLISTA PIKKURIHMAKALAA SITTEN MYÖHEMMIN, NOI MONNIT ON OK VALINTA MUTTA PARTISTA VAIN SAMAA SUKUPUOLTA... TAI JOTAIN MUUTA MONNILAJIA, NOITAMONNEJA!
Sopiiko plätyt, mustamollit, oranssit miekkapyrstöt? ja ovatko em. kalat parvikaloja vai voiko esim. ostaa pari?
KOVAN VEDEN KALOJA, GOOGLAA FAUNATAR.FI JA ETSI TIETOA!
Meniköhän RRRn kans yhtään samalla lailla vastaus.............- Parveilija
Kiitos hyvin asiantuntevista neuvoista. Aikalailla on muuttunut vuosien varrella akvaarionhoitohommat. Hyvä vaan kun tietoa tulee maailmalta, kuinka niitä oikeaoppisesti hoidetaan, vaikka tuntuukin yhtäkkiseltään aika monimutkaiselta. 25 vuotta sitten oli vähän eri meininki ja myös kymmenen vuotta sitten , tai sitten vain ei ole tullut törmättyä näihin asioihin, mitä nyt jutustellut jotain eläinkauppiaan kanssa. No netti tuo paljon informaatiota, siinäpä se. Niinkuin nytkin minulle :)
Allas asennettiin eilen paikoilleen vatupassin kera. Tueva oma akvaarioon alumiinialusta jonka päällä vielä puinen alusta 1,5 cm ja sen päällä jotain solumuovia 2 cm, joten painoa saa tulla sisuksiin vaikka kuinka. Takalasissa on tosi tiukkaa levää joka ei lähde oikein millään irti, mut ei häiritsevästi sellaisia pisteitä ja laikkuja.
Kantoja tuli pari kipaletta mukana ja huomasin niissä olevan aikalailla sellaista karvaista lyhyttä levää, pitäisikö se irrottaa vai voiko jäädä somistukseksi, sitä vaan että onkohan se samaa levää joka tarttuu myös lasipintoihin, koostumus on hieman jämäkämmän oloista? Sitä vaan että jos se siitä leviintyy.
Huomenna mennään ostamaan sitten ihan uudet kamppeet sinne sisälle. Halutaan siäsuodatin, emme saaneet hillitöntä ulkosuodatinta toimimaan ja mieheni sanoi että menettää yöunet tuommoisen vehkeen kanssa ,jos vedet tulee lattioille, eli jos joku tarttee niin saa hakea meiltä ilmaiseksi tuollaisen suodattimen Eheim tyyppi 2213, asutaan Vantaalla, emme osaa sille hintaakaan laittaa , siksi saa vaan hakea.
Tein tällaisen ostoslistan huomiseksi ja kertokaa jos jotain oleellista puuttuu.
-sisäsuodatin 200 litraselle
-ilmapumppu
-lämmitin
-kellokatkaisija
-lasimagneetti
-taustakuva
-sora
-kasvilannoite
-valaisin kaksiputkinen
-(imukuppeja)
-haavi
-lappo
-ph-testi
-nitraattitesti
-vedenparannusaine? tai jotain?
-lämpömittari
Mitä puuttuu, tai onko jotain tarpeetonta?
Toi vedenparannusaine, sitä mä käytin joskus taannoin kun vaihdoin vettä akvaarioon, sellaista sinivihreää nestettä joka vähäksi aikaa värjäsi vettä. Eikö sitä nykyjään käytetä?
vai onko tullut jotain uutta, vai riittääkö veden kypsytys ilman kemikaaleja?
Tällaistä mielenkiintoista tänään. Aika maltillista touhua tämä täytyy olla :) Mies ei meinaa malttaa odottaa, että vesi kypsyy, vaan kalaoja pitäis äkkii saada :D No kyllä hän ymmärtää, vaikka kaikki ei ole enää niinkuin ennenvanhaan. Kalojen hyvinvointi nyt vaan edelle.
Kiitoksii!
ps.jos joku haluaa hakea suodattimen niin meilaa mulle [email protected] - RRR
Parveilija kirjoitti:
Kiitos hyvin asiantuntevista neuvoista. Aikalailla on muuttunut vuosien varrella akvaarionhoitohommat. Hyvä vaan kun tietoa tulee maailmalta, kuinka niitä oikeaoppisesti hoidetaan, vaikka tuntuukin yhtäkkiseltään aika monimutkaiselta. 25 vuotta sitten oli vähän eri meininki ja myös kymmenen vuotta sitten , tai sitten vain ei ole tullut törmättyä näihin asioihin, mitä nyt jutustellut jotain eläinkauppiaan kanssa. No netti tuo paljon informaatiota, siinäpä se. Niinkuin nytkin minulle :)
Allas asennettiin eilen paikoilleen vatupassin kera. Tueva oma akvaarioon alumiinialusta jonka päällä vielä puinen alusta 1,5 cm ja sen päällä jotain solumuovia 2 cm, joten painoa saa tulla sisuksiin vaikka kuinka. Takalasissa on tosi tiukkaa levää joka ei lähde oikein millään irti, mut ei häiritsevästi sellaisia pisteitä ja laikkuja.
Kantoja tuli pari kipaletta mukana ja huomasin niissä olevan aikalailla sellaista karvaista lyhyttä levää, pitäisikö se irrottaa vai voiko jäädä somistukseksi, sitä vaan että onkohan se samaa levää joka tarttuu myös lasipintoihin, koostumus on hieman jämäkämmän oloista? Sitä vaan että jos se siitä leviintyy.
Huomenna mennään ostamaan sitten ihan uudet kamppeet sinne sisälle. Halutaan siäsuodatin, emme saaneet hillitöntä ulkosuodatinta toimimaan ja mieheni sanoi että menettää yöunet tuommoisen vehkeen kanssa ,jos vedet tulee lattioille, eli jos joku tarttee niin saa hakea meiltä ilmaiseksi tuollaisen suodattimen Eheim tyyppi 2213, asutaan Vantaalla, emme osaa sille hintaakaan laittaa , siksi saa vaan hakea.
Tein tällaisen ostoslistan huomiseksi ja kertokaa jos jotain oleellista puuttuu.
-sisäsuodatin 200 litraselle
-ilmapumppu
-lämmitin
-kellokatkaisija
-lasimagneetti
-taustakuva
-sora
-kasvilannoite
-valaisin kaksiputkinen
-(imukuppeja)
-haavi
-lappo
-ph-testi
-nitraattitesti
-vedenparannusaine? tai jotain?
-lämpömittari
Mitä puuttuu, tai onko jotain tarpeetonta?
Toi vedenparannusaine, sitä mä käytin joskus taannoin kun vaihdoin vettä akvaarioon, sellaista sinivihreää nestettä joka vähäksi aikaa värjäsi vettä. Eikö sitä nykyjään käytetä?
vai onko tullut jotain uutta, vai riittääkö veden kypsytys ilman kemikaaleja?
Tällaistä mielenkiintoista tänään. Aika maltillista touhua tämä täytyy olla :) Mies ei meinaa malttaa odottaa, että vesi kypsyy, vaan kalaoja pitäis äkkii saada :D No kyllä hän ymmärtää, vaikka kaikki ei ole enää niinkuin ennenvanhaan. Kalojen hyvinvointi nyt vaan edelle.
Kiitoksii!
ps.jos joku haluaa hakea suodattimen niin meilaa mulle [email protected]VASTAUKSET ISOLLA
Kiitos hyvin asiantuntevista neuvoista. Aikalailla on muuttunut vuosien varrella akvaarionhoitohommat.
TÄNKS TÄNKS.KYLLÄHÄN NE ON MUUTTUNUT JA PAREMPAAN SUUNTAAN ONNEKSI ;OD
Hyvä vaan kun tietoa tulee maailmalta, kuinka niitä oikeaoppisesti hoidetaan, vaikka tuntuukin yhtäkkiseltään aika monimutkaiselta. 25 vuotta sitten oli vähän eri meininki ja myös kymmenen vuotta sitten , tai sitten vain ei ole tullut törmättyä näihin asioihin, mitä nyt jutustellut jotain eläinkauppiaan kanssa.
JOO JA MYYJÄT YLEENSÄ VAAN RAHANKIILTO SILMISSÄ MYYVÄT MITÄ VAAN ETTÄ KANNATTAA ITSE MIETTIÄ MITÄ TARVII ;OD
No netti tuo paljon informaatiota, siinäpä se. Niinkuin nytkin minulle :)
JUU NETTI ON HYVÄ MUTTA TÄÄLLÄKIN KANNATTAA HIEMAN VARAUKSELLA OTTAA NEUVOJA..
Allas asennettiin eilen paikoilleen vatupassin kera. Tueva oma akvaarioon alumiinialusta jonka päällä vielä puinen alusta 1,5 cm ja sen päällä jotain solumuovia 2 cm, joten painoa saa tulla sisuksiin vaikka kuinka.
OK!!!
Takalasissa on tosi tiukkaa levää joka ei lähde oikein millään irti, mut ei häiritsevästi sellaisia pisteitä ja laikkuja.
OOTKO KOKEILLU PARTAKONEEN TERÄ RAAPALLA TAI VANHALLA PLUSSAKORTILLA ON MUUTEN IHAN PARAS LEVÄRAAPPA TUO KORTTI..
Kantoja tuli pari kipaletta mukana ja huomasin niissä olevan aikalailla sellaista karvaista lyhyttä levää, pitäisikö se irrottaa vai voiko jäädä somistukseksi, sitä vaan että onkohan se samaa levää joka tarttuu myös lasipintoihin, koostumus on hieman jämäkämmän oloista? Sitä vaan että jos se siitä leviintyy.
JOO MELKO VARMAAN SAMAA JOS SAAT SEN PYSYMÄÄN VAAN KANNOSSA ON TOSI KOMEE SISUSTUS YKSITYISKOHTA MUTTA SAATTAA LEVITÄ MYÖS LASEIHIN JNE...
PUHDAS TISKI/JUURIHARJA JA SILLÄ HINKKAAT JOS HALUUT NE POIS??
Huomenna mennään ostamaan sitten ihan uudet kamppeet sinne sisälle. Halutaan siäsuodatin, emme saaneet hillitöntä ulkosuodatinta toimimaan ja mieheni sanoi että menettää yöunet tuommoisen vehkeen kanssa ,jos vedet tulee lattioille, eli jos joku tarttee niin saa hakea meiltä ilmaiseksi tuollaisen suodattimen Eheim tyyppi 2213, asutaan Vantaalla, emme osaa sille hintaakaan laittaa , siksi saa vaan hakea.
MIKÄ SIINÄ RUPES MÄTTÄÄN???
ULKOSUODATIN ON YLEENSÄ KYLLÄ PAREMPI KUIN SISÄSUODATIN MUTTA MUTTA......
JA JÄÄ ENEMMÄN KALOILLE JNE TILAA.
Tein tällaisen ostoslistan huomiseksi ja kertokaa jos jotain oleellista puuttuu.
-sisäsuodatin 200 litraselle
-ilmapumppu (EI PAKOLLINEN LÄHINNÄ KORISTE)
-lämmitin
-kellokatkaisija
-lasimagneetti (VANHA PANKKIKORTTI TAI PLUSSAKORTTI KELPAA TUON TILALLE)
-taustakuva
-sora (JOS HALUUT POHJAKALOJA OSTA PUHALLUSHIEKKAA ??RAUTAKAUPASTA SAA EDULLISEMMIN TAI SITTEN BILTEMASTA)
-kasvilannoite
-valaisin kaksiputkinen
-(imukuppeja)
-haavi
-lappo (ITSE ASKARRELTUNA PUOLENLITRAN LIMPPARIPULLOSTA POHJA POIS JA LETKU KIINNI AKVASILIKOONILLA SIIHEN HALPA JA TOIMII)
-ph-testi
-nitraattitesti (NITRIITTITESTI)
-vedenparannusaine? tai jotain? (EI VÄLTTÄMÄTÖN)
-lämpömittari(OK LASIPUTKELLINEN EI TARRA)
Mitä puuttuu, tai onko jotain tarpeetonta?
Toi vedenparannusaine, sitä mä käytin joskus taannoin kun vaihdoin vettä akvaarioon, sellaista sinivihreää nestettä joka vähäksi aikaa värjäsi vettä. Eikö sitä nykyjään käytetä?
vai onko tullut jotain uutta, vai riittääkö veden kypsytys ilman kemikaaleja?
ITSE EN OLE KÄYTTÄNYT MITÄÄN MÖMMÖJÄ ;OD
Tällaistä mielenkiintoista tänään. Aika maltillista touhua tämä täytyy olla :)
JUU SITÄ SE ON..
Mies ei meinaa malttaa odottaa, että vesi kypsyy, vaan kalaoja pitäis äkkii saada :D No kyllä hän ymmärtää, vaikka kaikki ei ole enää niinkuin ennenvanhaan. Kalojen hyvinvointi nyt vaan edelle.
JUURI NÄIN..MALTTI ON VALTTIA.SÄÄSTYY PITKÄ PENNI KUN JAKSAA ODOTELLA JA KYPSYTTÄÄ AKVAN KUNNOLLA SITTEN VASTA KALAT JA KASVIT
Kiitoksii!
ps.jos joku haluaa hakea suodattimen niin meilaa mulle [email protected]
HAKISIN MUTTA HARMI KU ON NIIN PITKÄ MATKA TREEN SUUNTAAN ... - fish KING
Parveilija kirjoitti:
Kiitos hyvin asiantuntevista neuvoista. Aikalailla on muuttunut vuosien varrella akvaarionhoitohommat. Hyvä vaan kun tietoa tulee maailmalta, kuinka niitä oikeaoppisesti hoidetaan, vaikka tuntuukin yhtäkkiseltään aika monimutkaiselta. 25 vuotta sitten oli vähän eri meininki ja myös kymmenen vuotta sitten , tai sitten vain ei ole tullut törmättyä näihin asioihin, mitä nyt jutustellut jotain eläinkauppiaan kanssa. No netti tuo paljon informaatiota, siinäpä se. Niinkuin nytkin minulle :)
Allas asennettiin eilen paikoilleen vatupassin kera. Tueva oma akvaarioon alumiinialusta jonka päällä vielä puinen alusta 1,5 cm ja sen päällä jotain solumuovia 2 cm, joten painoa saa tulla sisuksiin vaikka kuinka. Takalasissa on tosi tiukkaa levää joka ei lähde oikein millään irti, mut ei häiritsevästi sellaisia pisteitä ja laikkuja.
Kantoja tuli pari kipaletta mukana ja huomasin niissä olevan aikalailla sellaista karvaista lyhyttä levää, pitäisikö se irrottaa vai voiko jäädä somistukseksi, sitä vaan että onkohan se samaa levää joka tarttuu myös lasipintoihin, koostumus on hieman jämäkämmän oloista? Sitä vaan että jos se siitä leviintyy.
Huomenna mennään ostamaan sitten ihan uudet kamppeet sinne sisälle. Halutaan siäsuodatin, emme saaneet hillitöntä ulkosuodatinta toimimaan ja mieheni sanoi että menettää yöunet tuommoisen vehkeen kanssa ,jos vedet tulee lattioille, eli jos joku tarttee niin saa hakea meiltä ilmaiseksi tuollaisen suodattimen Eheim tyyppi 2213, asutaan Vantaalla, emme osaa sille hintaakaan laittaa , siksi saa vaan hakea.
Tein tällaisen ostoslistan huomiseksi ja kertokaa jos jotain oleellista puuttuu.
-sisäsuodatin 200 litraselle
-ilmapumppu
-lämmitin
-kellokatkaisija
-lasimagneetti
-taustakuva
-sora
-kasvilannoite
-valaisin kaksiputkinen
-(imukuppeja)
-haavi
-lappo
-ph-testi
-nitraattitesti
-vedenparannusaine? tai jotain?
-lämpömittari
Mitä puuttuu, tai onko jotain tarpeetonta?
Toi vedenparannusaine, sitä mä käytin joskus taannoin kun vaihdoin vettä akvaarioon, sellaista sinivihreää nestettä joka vähäksi aikaa värjäsi vettä. Eikö sitä nykyjään käytetä?
vai onko tullut jotain uutta, vai riittääkö veden kypsytys ilman kemikaaleja?
Tällaistä mielenkiintoista tänään. Aika maltillista touhua tämä täytyy olla :) Mies ei meinaa malttaa odottaa, että vesi kypsyy, vaan kalaoja pitäis äkkii saada :D No kyllä hän ymmärtää, vaikka kaikki ei ole enää niinkuin ennenvanhaan. Kalojen hyvinvointi nyt vaan edelle.
Kiitoksii!
ps.jos joku haluaa hakea suodattimen niin meilaa mulle [email protected]Eheim tyyppi 2213 .. http://www.aquariumguys.com/eheimcanister2.html .. sehän on ihan käypänen ämpäri suodatin... hieman tehoton mutta toimiva tuon kokoiseen akvaan!!!
Tuollakin tulet toimeen, periaatteessa, massat kantsii varmaan uusia ja katsoa että nuo kaikki hanat ja liittimet pitää, myydään myös vara osina!!! Vedet EI TULE lattialle.
Mulla oli käytössä kymmenen vuotta ja nyt kamulla ollut käytöss viitisen vuotta.
Ostakaa ulkosuodatin vaikka Eheimin 2026 PRO II, kirpasee kukkaroa mutta on toimiva laite seuraavaksi kolmeksi kymmeneksi vuodeksi.
Soran tilalle suosittelen vaikka Biltemasta puhallus hiekkaa 40kg... tai jostain muualta??? Älkää ostako Optirocin epätasalaatuista hiekkaa älkääkä myös akva liikkeen kallista hiekkaa, rahaa kannattaa säästellä vaikka kalastoa varten...
muistakaa pestä hiekka kunnolla!!! tunti kymmentä kiloa kohden on hyvä rytmi.
Haaveja kantsii ostaa monen kokoisia.
Nitriitti NO2 testi
KH GH testit
; tippatesteinä!!! Tetralta
Vedenparannus ainetta et tarvitse ellei vedessänne ole nenään tunkevaa määrää klooria tai suuria rautapitoisuuksia. ET TARVITSE!
Lasi lämpömittari
Ilmastimeen tuo takaiskuventtiili ja riittävästi letkua sekä sopiva ilmakivi ja kuristin letkun väliin.
Valaisimeen kantsii ostaa putket jo valmiiksi samalla kertaa... jokin kasvi putki ja sitten jokin muu silmää miellyttävä 6000-15000 kelvinin putki.
Kasvilannoitteita kantsii ostaa niin pohjalle palloja (JBL7BALL tai savipalleroita jos kaupan) kuin nestemäistäkin (PMDD tai tropican tuotteita).
Kantoja ei katsi peseskellä mutta nuo levät lasista kantsii raapia vaikka vanhalla kulta masterilla tai lasi skrapalla... saman asian ajaa myöhemminkin joten tuota lasimageettiskrapaa et tarvitse.
Sitten vain kypsyttelemään tuon ohjeen mukaan ja muutaman viikon päästä akva on jo valmis vastaan ottamaan kalastoa sekä kasveja.
Eläin kauppiaan ohjeisiin kannattaa ottaa varauksellinen asenne, jos se yhtään puhuu samaa mitä täällä on paasattu niin voihan tuo jotain jopa tietääkkin ;)
Hankintalistalle vielä tuo hirvensarvisuola ja halvinta kalanruokaa, kypsytystä varten... miettikää vielä tuota ulkosuodatin keissiä... Myös Tetran Safe start on hyvä kypsytys ymppi joka kantsii hankkia jos sitä on tarjolla, aikas kallista se on mutta tuolla HSSlläkin kyllä pärjää!
lähettäkää toi suodatin mulle postitse, maksan kulut puokkiin??? mailaa niin saat osoitteen, [email protected]
Ootteko menossa SINIRIUTTAAN .. http://www.siniriutta.fi/ .. suosittelen, mitä enemmän ostat, sitä enemmän kantsii tinkailla! ;)
- Parveilija
Juu mielenrauhan vuoksi hommataan se sisäsuodatin. Katsottiin sen Siniriutan sivuja ja tänään teemme reissun sinne. Kalatutkimuksia myös on tehty ja alamme taipua siihen , että kardinaalit saa jäädä, aika vaativia. Ehkä meille sopii aluksi sellaiset kalat joilla ei ole hirmuisia vaatimuksia, siis sellaisia "jokapaikan kaloja", jos niin voi sanoa. Pohjamonnitkin jätetään kelkasta. Miljoonakaloja ei kuitenkaan oteta, lissääntyvät siihen malliin. No mitä jää jäljelle, katsotaan ja kysellään :)
- RRR
kannattaa tutkiskella ennen kaiuppaan menoa eri kalojen vaatimuksia ja tietoja.
Koska kauppias tekee sitä työkseen ja näin ollen saattaa myydä sinne mitä vaan???
Millikset,platyt,miekkikset,mollit.kovanveden kaloja ja tuppaavat lisääntyyn kun tatit sateella..
Ja kovettamisessa kans oma hommansa ;OD
Onhan niitä vielä vaikka mitä vaihtoehtoja.. - fish KING
Maailman helpoimpia!??
- perustele miksi putosi mun lemppari tetra kelkasta, hä ;)
Nyt sitten kanattaa hieman niukentaa kalasto koko naisuutta... sisäsuodatin on aina kehnompi versio massatilavuuden takia.
Pohjamonneja on monen laisia mukavia, tuo katinkultamonni esim. loistava valinta.
Mitähän tuohon sitten voisi jäädä?
Platyille, molleille ja muille hammaskarpeille tarttee kovettaa se vesi joka veden vaihdon lisäyksen aikana... ei hjuva aloittlijalle vaikka kaikille niitä kyllä myydään just kivan värityksen takia jonka perusteella ei sais koskaan kalaa kotiin lemmikiksi ottaa ellei aio sitä oikealla tavalla hoitaa.
Tetroista... neonit on aikas vaativia sillä ne ei kestä lämmintä vettä, jokin muu pikku tetra toki kelpaa mutta mikä??
Barbit on yleensä villiä porukkaa eikö ne sovi ihan pieneen varsinkaan lyhyeen akvaan.
Labyrinttikalat... vaativat lämpimän seisovan veden mutta ovat kaiketi vaativia aloittelijalle jos akvaarion vesi ei ole tarpeeksi baku pitoinen ja alussa näin yleensä on, lisäksi ko. kalat vaativat erittäin puhdasta ja tasa laatuista vettä.
Mikä sitten olisi sopiva??? - Parveilija
fish KING kirjoitti:
Maailman helpoimpia!??
- perustele miksi putosi mun lemppari tetra kelkasta, hä ;)
Nyt sitten kanattaa hieman niukentaa kalasto koko naisuutta... sisäsuodatin on aina kehnompi versio massatilavuuden takia.
Pohjamonneja on monen laisia mukavia, tuo katinkultamonni esim. loistava valinta.
Mitähän tuohon sitten voisi jäädä?
Platyille, molleille ja muille hammaskarpeille tarttee kovettaa se vesi joka veden vaihdon lisäyksen aikana... ei hjuva aloittlijalle vaikka kaikille niitä kyllä myydään just kivan värityksen takia jonka perusteella ei sais koskaan kalaa kotiin lemmikiksi ottaa ellei aio sitä oikealla tavalla hoitaa.
Tetroista... neonit on aikas vaativia sillä ne ei kestä lämmintä vettä, jokin muu pikku tetra toki kelpaa mutta mikä??
Barbit on yleensä villiä porukkaa eikö ne sovi ihan pieneen varsinkaan lyhyeen akvaan.
Labyrinttikalat... vaativat lämpimän seisovan veden mutta ovat kaiketi vaativia aloittelijalle jos akvaarion vesi ei ole tarpeeksi baku pitoinen ja alussa näin yleensä on, lisäksi ko. kalat vaativat erittäin puhdasta ja tasa laatuista vettä.
Mikä sitten olisi sopiva???Eilen meni hermot, niin mulla ku ukollakin.
Käytiin SHOPPAILEMASSA! Jooo.
400 euroa humpsahti tosta vaan! Kiesus.
No mentiin siis akvaarioliikkeeseen. Halusimme sisäsuodattimen , mutta myyjä puhui ympäri pitämään ulkosuodattimen ja ostaa vaseliinia tiivisteeseen sekä uudet massat sisälle, niin eiköhän homma ala sujumaan. Saatiin tietoa, miten vehe ylipäätään toimii. Me kun kokeiltiin niin letkutkin oli väärinpäin ja tyhjä koko vekotin, eli vettä mylllyyn jne. Hahhaha!
Ostettiin sit lämppäri, mittarit, sora jne... tarvittavat. Tultiin sit kotia ja alettiin innoissamme laittamaan akvaariotamme. V...tu sehän vuosi koko vekotin, sit lähettiin vielä illalla Itiksen eläinkauppaan ja ostettiin sitten sisäsuodatin ja lamppu ja kasviputki ja tav.putki, siis akvaariovaloja molemmat. Huh! Aateltiin että ei enää tunnu missään tässä budjetissa. No nyt on mielenrauha suodattimen suhteen ja valaistuksen suhteen.
Nyt kun katson akvaariota kun se pulputtlee tuolla, niin miksi se on samea, vai onko se bioviljelmä tehnyt sen sameaksi, toivottavasti hälvenee. Pitääpi lisätä sitä tänään.
Kaloista en nyt juuri tiiä enää sanoa mitä halutaan, jos värien perusteella raakamaisesti ajatellaan niin miekkapyrstöt ja kardinaalit ja kaikki ihanat värikkäät oisi aaaaivan ihanii, mut ku ei ne sovi kimppaan, ni ei. Pitää etsiä tietoa, hämää vaan ku tuntuu että sain käsityksen että pehmeä vesi on hankalaa ja kovakin? Kyl on hankalaksi nyt menny, mut koitan sinnikkäästi pysyä messissä. Pientä tunnelatausta nyt näyttää olevan päällänsä, mutta kyllä tämä iloksi muuttuu, vaikka hieman kirpaseekin. Voin ainakin kertoa kavereille jotka hommaa akvaariota, että kuuleppa, harkitse tarkkaan. nykyjään akvaariohommat on verrattavissa koiranpennun ostoon, eli niitä ei ostella harkitsematta tarkkaan ja siksi että ne on niin söpöjä. No mulle akvaario kyllä on ollut mukava harrastus ja samalla huoneen komistus sekää ylpeydenaihe. No tieto lisää tuskaa Hehhehheheee!
Jatketaan harjoituksia! :)
Ps. Suodattimen kohtalo on nyt se, siis sen ulkosuodattimen, että laitoin sen huudettavaksi, sen vuoksi että saan myytyä massa-ainekset sen mukana. Täys setti maksoi 33 euroa ja ne rahat haluan takasi, muuten meni hukkaan. Toisinsanoen suodatin on ilmainen, mutta massan kanssa sen myyn. Laitoin myös sen vanhan valaisimen myyntiin. - fish KING
Parveilija kirjoitti:
Eilen meni hermot, niin mulla ku ukollakin.
Käytiin SHOPPAILEMASSA! Jooo.
400 euroa humpsahti tosta vaan! Kiesus.
No mentiin siis akvaarioliikkeeseen. Halusimme sisäsuodattimen , mutta myyjä puhui ympäri pitämään ulkosuodattimen ja ostaa vaseliinia tiivisteeseen sekä uudet massat sisälle, niin eiköhän homma ala sujumaan. Saatiin tietoa, miten vehe ylipäätään toimii. Me kun kokeiltiin niin letkutkin oli väärinpäin ja tyhjä koko vekotin, eli vettä mylllyyn jne. Hahhaha!
Ostettiin sit lämppäri, mittarit, sora jne... tarvittavat. Tultiin sit kotia ja alettiin innoissamme laittamaan akvaariotamme. V...tu sehän vuosi koko vekotin, sit lähettiin vielä illalla Itiksen eläinkauppaan ja ostettiin sitten sisäsuodatin ja lamppu ja kasviputki ja tav.putki, siis akvaariovaloja molemmat. Huh! Aateltiin että ei enää tunnu missään tässä budjetissa. No nyt on mielenrauha suodattimen suhteen ja valaistuksen suhteen.
Nyt kun katson akvaariota kun se pulputtlee tuolla, niin miksi se on samea, vai onko se bioviljelmä tehnyt sen sameaksi, toivottavasti hälvenee. Pitääpi lisätä sitä tänään.
Kaloista en nyt juuri tiiä enää sanoa mitä halutaan, jos värien perusteella raakamaisesti ajatellaan niin miekkapyrstöt ja kardinaalit ja kaikki ihanat värikkäät oisi aaaaivan ihanii, mut ku ei ne sovi kimppaan, ni ei. Pitää etsiä tietoa, hämää vaan ku tuntuu että sain käsityksen että pehmeä vesi on hankalaa ja kovakin? Kyl on hankalaksi nyt menny, mut koitan sinnikkäästi pysyä messissä. Pientä tunnelatausta nyt näyttää olevan päällänsä, mutta kyllä tämä iloksi muuttuu, vaikka hieman kirpaseekin. Voin ainakin kertoa kavereille jotka hommaa akvaariota, että kuuleppa, harkitse tarkkaan. nykyjään akvaariohommat on verrattavissa koiranpennun ostoon, eli niitä ei ostella harkitsematta tarkkaan ja siksi että ne on niin söpöjä. No mulle akvaario kyllä on ollut mukava harrastus ja samalla huoneen komistus sekää ylpeydenaihe. No tieto lisää tuskaa Hehhehheheee!
Jatketaan harjoituksia! :)
Ps. Suodattimen kohtalo on nyt se, siis sen ulkosuodattimen, että laitoin sen huudettavaksi, sen vuoksi että saan myytyä massa-ainekset sen mukana. Täys setti maksoi 33 euroa ja ne rahat haluan takasi, muuten meni hukkaan. Toisinsanoen suodatin on ilmainen, mutta massan kanssa sen myyn. Laitoin myös sen vanhan valaisimen myyntiin.Näin se homma etenee... tappiosta voittoon, ja kantapään kautta podiumille makso mitä makso ;)
Vaikka kuinka koittaa jeesata niin silti se on tosi vaikeata opastaa toista verbaalisesti.
Saat sen ulkosuodattimen pitäväksi kun hieman taittelet niitä lkemmareita jotka pitää sen moottori osan kiinni siinä ämpärissä. Mutta jos se nyt menee myyntiin niin homma on sitten ihan sama.
Soraa vaan olis kantsinu pestä enemmän mutta kyllä se siitä veswikin sitten kirkastuu aikanaan, kypsyttele nyt vaan rauhassa ohjeiden mukaan, millä muuten sitten aloit kypsytteleen... HSS vai Safe Startilla?
Pehmeä vesihän on sitä normia raanavettä mitä juomavedeksi kutsuttakoon. Kovaa vettä saattaa tulla kun on oma kaivovesi. Kantsii tiedustella oman paikkakunnan vesi laitokselta kloori ja rauta pitoisuuksia ja kertoo ne täällä, pienet pitoisuudet ei tee kaloille haittaa mutta yleensä suurimpien kaupunkien vedet on hieman yli puhdistettuja ja silloin kyllä kantsii käytellä veden parannus aineita ;/!
Otat nyt vaan ihan rauhallisesti ja etenet ohjeiden mukaan ja mittailet vesi arvoja vaikka viikon päästä; NO2, NO3... veden lämpötilaakin voit jo pitää tulevan kalaston vaatimuksein mukaisesti .. 26 paikkeilla, se kyllä laskee siitä jos päätät hankkia viileän veden kaloja.
Kyllä tässä lemmikki harrastus muodossa tieto lisää mielenkiintoa harrastusta kohtaan. - Parveilija
fish KING kirjoitti:
Näin se homma etenee... tappiosta voittoon, ja kantapään kautta podiumille makso mitä makso ;)
Vaikka kuinka koittaa jeesata niin silti se on tosi vaikeata opastaa toista verbaalisesti.
Saat sen ulkosuodattimen pitäväksi kun hieman taittelet niitä lkemmareita jotka pitää sen moottori osan kiinni siinä ämpärissä. Mutta jos se nyt menee myyntiin niin homma on sitten ihan sama.
Soraa vaan olis kantsinu pestä enemmän mutta kyllä se siitä veswikin sitten kirkastuu aikanaan, kypsyttele nyt vaan rauhassa ohjeiden mukaan, millä muuten sitten aloit kypsytteleen... HSS vai Safe Startilla?
Pehmeä vesihän on sitä normia raanavettä mitä juomavedeksi kutsuttakoon. Kovaa vettä saattaa tulla kun on oma kaivovesi. Kantsii tiedustella oman paikkakunnan vesi laitokselta kloori ja rauta pitoisuuksia ja kertoo ne täällä, pienet pitoisuudet ei tee kaloille haittaa mutta yleensä suurimpien kaupunkien vedet on hieman yli puhdistettuja ja silloin kyllä kantsii käytellä veden parannus aineita ;/!
Otat nyt vaan ihan rauhallisesti ja etenet ohjeiden mukaan ja mittailet vesi arvoja vaikka viikon päästä; NO2, NO3... veden lämpötilaakin voit jo pitää tulevan kalaston vaatimuksein mukaisesti .. 26 paikkeilla, se kyllä laskee siitä jos päätät hankkia viileän veden kaloja.
Kyllä tässä lemmikki harrastus muodossa tieto lisää mielenkiintoa harrastusta kohtaan.Aqutania ja Nitrivecia, ollaan laitettu. Aqutan on vedenparannusainetta, jolla valmisteltiin veden mukavuus nyt sitten tälle bioviljelmälle eli Nitrivecille. Viikon kuluttua tehdään sit testejä.
Meidän kaupungin vesi on kuulemma pehmeää,sano eläinkaupassa. Kyllä meille tetroja tulee sitten ja rihmakaloja sekä harlekiinimonneja.
Eli pehmeän veden kaloja aiotaan hommailla.
Ny vaa ootellaan :) - fish KING
Parveilija kirjoitti:
Aqutania ja Nitrivecia, ollaan laitettu. Aqutan on vedenparannusainetta, jolla valmisteltiin veden mukavuus nyt sitten tälle bioviljelmälle eli Nitrivecille. Viikon kuluttua tehdään sit testejä.
Meidän kaupungin vesi on kuulemma pehmeää,sano eläinkaupassa. Kyllä meille tetroja tulee sitten ja rihmakaloja sekä harlekiinimonneja.
Eli pehmeän veden kaloja aiotaan hommailla.
Ny vaa ootellaan :)Aqutan yrittää puhdistaa vedestä kaiken epäpuhtauden ehkä vieden samalla myös hyvää bakukantaakin akvaariostasi pois, et tarvitse sitä nyt!!!
Nitrivec on mukamas biostartti josta kuitenkaan ei ole todettu olevan minkäänlaista käytännön hyötyä akvaarion kypsymiselle, et tarvitse sitäkään.
Lue akvaarion kypsytys ohjeet tuolta ja toimi sen mukaisella tavalla ;)
HARLEKIINMONNEILLA tarkoiitanet harlekiininoliaisia??? .. http://millia.aqua-web.org/tekstit/kalat/nuoliaiset/harlekiini.htm .. parvikala vaatii liki kolmesataa litraista akvaariota.. mutta eiköhän tuo 200 litrainen aja asiaansa kun kaloille vain on tekemistä, lue tuo luonnehdinta!
Tässä vielä satalitraisen akvan annostelu ohjeet kypsyttelyyn, käytä siis tupla määrää!!! .. http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=4500000000001109&posting=22000000025074636
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 722698
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k232672Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1072322- 341619
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2391553- 321537
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt401475- 281270
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201216- 951181