Saattaa kuulostaa typerältä, mutta missä vaiheessa opiskeluja tai opiskelujen jälkeen lääketieteen opiskelijat ostavat usein ensiasuntonsa?
Oma asunto milloin?
5
1027
Vastaukset
- valmistuttua
Itse vasta opiskelen, mutta kuvittelisin, että siinä vaiheessa, kun alan erikoistumaan. Sitä ennen ei mielestäni juurikaan kannata, koska en tiedä mihin kaupunkiin päädyn. Toki jos dineroa olisi, asuisin jo nyt mieluummin omassa, kuin vuokra-asunnossa.
- on noita
isorikkaiden lapsia, joilla on jo oma asunto ostettuna kun pappa betalar. Mutta normaalit ihmiset katsovat tietysti ensin missä aikovat elämänsä viettää ja hankkivat asunnon sitten.
Eikä koske ainoastaan lääkiksen opiskelijoita vaan ihan kaikkia.
Ainakin jos normaalejä järki-ihmisiä ovat. - tuo...
on noita kirjoitti:
isorikkaiden lapsia, joilla on jo oma asunto ostettuna kun pappa betalar. Mutta normaalit ihmiset katsovat tietysti ensin missä aikovat elämänsä viettää ja hankkivat asunnon sitten.
Eikä koske ainoastaan lääkiksen opiskelijoita vaan ihan kaikkia.
Ainakin jos normaalejä järki-ihmisiä ovat.On muuten totta, että aika monella on rikkaat vanhemmat -> oma asunto ja ilmainen elämä.
tuo... kirjoitti:
On muuten totta, että aika monella on rikkaat vanhemmat -> oma asunto ja ilmainen elämä.
NÄMÄ vanhemmat tekevät karhunpalveluksen lapselle kun opettavat ilmaiseen rahaan. Ja väitän kyllä että SUURIN osa sentään kaikista yo-opiskelijoista elää hyvin köyhästi opiskelijavuokra-asunnossa: milläs sitä opintorahalla asuntoja OSTELLAAN???
- lainaa lyhennetä
moniosaaja kirjoitti:
NÄMÄ vanhemmat tekevät karhunpalveluksen lapselle kun opettavat ilmaiseen rahaan. Ja väitän kyllä että SUURIN osa sentään kaikista yo-opiskelijoista elää hyvin köyhästi opiskelijavuokra-asunnossa: milläs sitä opintorahalla asuntoja OSTELLAAN???
Ehkä vanhemmat antavat käsirahan, opiskelija ottaa lainan nimiinsä ja vanhemmat maksavat lyhennykset valmistumiseen asti?
Eräs ystäväni on ns. rikkaasta perheestä. Hän "osti" omakotitalon lukion jälkeen ja taloudelliset huolet ovat aina olleet minimissä. Sivusta seuranneena voin todeta, että raha ei tuo onnea ja on turha kadehtia heitä joiden vanhemmilla on enemmän euroja taskussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli5010025Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1155668"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn604423Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1402995Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji2362765Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1442755Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota422631Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait302011- 201727
Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.371579