Porcshe vs Corvette

Tomppa Turmiola

Autobildin kehuma Porsche (huom! kyseinen lehti ylistää aina saksalaisia merkkejä) on todellakin komea auto:

http://www.mobile.de/SIDRpnTCSLGianfEyBRdNXD7g-t-vaNexl CsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1175970594A1Iindex_cgi D1100CCarZ-t-vctpLtt~BmPA1A1B20D8367%81C-t-vCaMkQuSeUnV b_X_Y_x_y~BSRA6D1100E20100BGNCPKWA0HinPublicA2A0A0A0/cg i-bin/da.pl?bereich=pkw&sr_qual=GN&top=3&id=11111111253 311004&


Autobildin mukaan Porsche on täysin ylivertainen eikä sille löydy haastajaa. Onneksi kyseinen lehti on kuitenkin vain amispoikien ja autoista tietämättömien makasiini. Tosimies lukee V8:a, jossa ymmärretään realiteetit ja annetaan tilaa myös jenkeille ja japseille, jotka ovat merkkeinä rakentaneet itse kulkupelinsä.

Porschehan on tunnetusti kasattu kuplavolkkarista, Audista, Skodasta (putoilevat pakosarjat ja -putket), Seatista ja Mersusta (jonka tuuliohjaimet ovat yököttävät) sekä muotoiltu intin saippualaatikosta.

Sietää miettiä, mikä se todellinen kuningasmerkki on. Ei ehkä Corvette, muttei todellakaan myöskään Porsche. Corvettea silti itse pidän varteenotettavimpana urheiluautona heti Aston Martinin ja Camaron jälkeen.

2

533

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsadsadassdaasd

      hahahahaahahahhahahahahahaahahahhahaha. En jaksa edes kommentoida. Oli niin naurettavaa settiä.

    • Probe!

      Hyvin tiivistetty,tosin unohdit että suurimman osan Porsche on teknisellä puolella historiansa aikana ammentanut suoraan Volkswagenilta aina 356 mallina 40 hevosvoimasta kuplan konetta myöten 70-luvun malleihinsa joissa käytettiin 1.8 litraista VW pakettiautojen yleiskonetta.

      Nykyäänhän 911 malliin saa jo peräti lähes 4 litraisen moottorin eli oppia on kyllä otettu oikeaan suuntaan (eli mitä isompi moottori,sitä voimakkaampi ja nopeampi auto yleisesti ottaen) pikkuhiljaa,vaikka matka on vielä pitkä amerikan ylivoimaan.

      Camaro on upea auto muuten,lienee Porschen perinteisikkäimmän mallin kanssa saman ikäinen,tosin Camarossa oli jo 60-luvulla 2 kertaa enemmän tehoa ja vääntöä kuin 911:ssä erikoismalleissaankaan. Itse pidän myös Mustangeista,nekin kyykyttävät mennen tullen noita saksalaisia vag-vaunuja joista voisi luulla niiden olevan VW Boran 2 ovisia versioita taakse asennetulla moottorilla,niin rumia ne ovat. Ja hitaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      138
      1520
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1081
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      69
      936
    4. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      272
      769
    5. 68
      733
    6. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      56
      723
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      37
      619
    8. Ernest Lawson rehellisenä vaikeasta TTK-tilanteesta: "Vain harvan ja valitun henkilön tiedossa"

      Tanssii Tähtien Kanssa tulee syksyn iloksi ja tiedossa on suosikkisarjan 19. kausi. Tulevalla kaudella nähdään iso uudi
      Tanssii tähtien kanssa
      7
      581
    9. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      561
    10. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      60
      557
    Aihe