Porcshe vs Corvette

Tomppa Turmiola

Autobildin kehuma Porsche (huom! kyseinen lehti ylistää aina saksalaisia merkkejä) on todellakin komea auto:

http://www.mobile.de/SIDRpnTCSLGianfEyBRdNXD7g-t-vaNexl CsAsCsK%F3P%F3R~BmSB11Iindex_cgiJ1175970594A1Iindex_cgi D1100CCarZ-t-vctpLtt~BmPA1A1B20D8367%81C-t-vCaMkQuSeUnV b_X_Y_x_y~BSRA6D1100E20100BGNCPKWA0HinPublicA2A0A0A0/cg i-bin/da.pl?bereich=pkw&sr_qual=GN&top=3&id=11111111253 311004&


Autobildin mukaan Porsche on täysin ylivertainen eikä sille löydy haastajaa. Onneksi kyseinen lehti on kuitenkin vain amispoikien ja autoista tietämättömien makasiini. Tosimies lukee V8:a, jossa ymmärretään realiteetit ja annetaan tilaa myös jenkeille ja japseille, jotka ovat merkkeinä rakentaneet itse kulkupelinsä.

Porschehan on tunnetusti kasattu kuplavolkkarista, Audista, Skodasta (putoilevat pakosarjat ja -putket), Seatista ja Mersusta (jonka tuuliohjaimet ovat yököttävät) sekä muotoiltu intin saippualaatikosta.

Sietää miettiä, mikä se todellinen kuningasmerkki on. Ei ehkä Corvette, muttei todellakaan myöskään Porsche. Corvettea silti itse pidän varteenotettavimpana urheiluautona heti Aston Martinin ja Camaron jälkeen.

2

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsadsadassdaasd

      hahahahaahahahhahahahahahaahahahhahaha. En jaksa edes kommentoida. Oli niin naurettavaa settiä.

    • Probe!

      Hyvin tiivistetty,tosin unohdit että suurimman osan Porsche on teknisellä puolella historiansa aikana ammentanut suoraan Volkswagenilta aina 356 mallina 40 hevosvoimasta kuplan konetta myöten 70-luvun malleihinsa joissa käytettiin 1.8 litraista VW pakettiautojen yleiskonetta.

      Nykyäänhän 911 malliin saa jo peräti lähes 4 litraisen moottorin eli oppia on kyllä otettu oikeaan suuntaan (eli mitä isompi moottori,sitä voimakkaampi ja nopeampi auto yleisesti ottaen) pikkuhiljaa,vaikka matka on vielä pitkä amerikan ylivoimaan.

      Camaro on upea auto muuten,lienee Porschen perinteisikkäimmän mallin kanssa saman ikäinen,tosin Camarossa oli jo 60-luvulla 2 kertaa enemmän tehoa ja vääntöä kuin 911:ssä erikoismalleissaankaan. Itse pidän myös Mustangeista,nekin kyykyttävät mennen tullen noita saksalaisia vag-vaunuja joista voisi luulla niiden olevan VW Boran 2 ovisia versioita taakse asennetulla moottorilla,niin rumia ne ovat. Ja hitaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      167
      3549
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      33
      2684
    3. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      56
      2651
    4. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      1
      2581
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      16
      2457
    6. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      23
      2303
    7. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      87
      1986
    8. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      9
      1928
    9. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      164
      1871
    10. Pesäpallo rulettaa

      Hehkutin täällä aikaisemmin Mansen naisten joukkueen Suomen mestaruutta. Jostain kumman syystä kirjoitustani ei enää löy
      Tampere
      3
      1693
    Aihe