Minulla on reilun vuoden ikäinen sisällä pidetty poikakissa. Kissa on luonteeltaan hyvin seurallinen, leikkisä ja hellyydenkipeä aina silloin kun ei nuku. Nyt viimeaikoina on tullut puheeksi kissan leikkauttaminen. Suhteellisen tuoreena kissanomistajana haluaisinkin kysellä itseä viisaammilta miksi kissa kannattaa leikkauttaa vai onko tarvis ja muuttuuko kissan luonne ja mihin suuntaa leikkauksen johdosta.
kissan leikkaus
leikkaisinko
3271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
no poikakissan kohdalla se mouruaminen tyttöjen perään ja asunnon merkkailu on yleensä syynä. toki jos kissa pääsee ulkoilemaan vapaasti, niin jo ei-toivottujen pentujen ja reviirikiistojen takia kannattaa leikauttaa.
yleensä kissat muuttuu seurallisemmiksi ja leikkisämmiksi leikkauksen myötä, en sit tiiä mitä teillä kävis kun kissa on jo valmiiksi sellainen. :D
Niin..en tosiaan haluaisi kissani luonteen muuttuvan. Pahinta olisi jos se muuttuisi laiskemmaksi ja vetäytyisi ihmisten seurasta kuten veljeni kissa (nukkuu kaiket päivät vaatehuoneessa omissa oloissaan). Kissa ei meillä merkkaa asuntoa, mutta on kyllä kova juttelemaan, mutta se on sellaista mankumista ja kurinaa. Mouruamista esiintyy joskus öisin. En sitten tiedä alkaako tuo merkkailu jossain vaiheessa.
tylsistä, vaan seuran ja tekemisen puute ;)aikuinen kissa jossakin kohtaa rauhoituu joka tapauksessa.
leikkauksesta on muutakin hyötyä, kuin mourujen ja merkkailun ehkäisy. myös uroksilla kasvainriski pienenee leikkaamisen myötä.
merkkailun kissa voi aloittaa myöhemminkin ja jos se pääsee tämän mukavan puuhan keksimään, voi se joskus jatkaa sitä leikkauksen jälkeenkin.