Niin kertokaas jotain hyviä nimiehdotuksia kissalle...
Ja sitten vielä tämmöinen kysymys, että onko normaalia että kissaa saattaa aina joskus vaan ihan yhtäkkii käydä vaikka jalkaan kiini, puree ja raapii siinä muutaman sekunnin ja sitte ryntää pois...?
Ja sitten vielä tämmöinen kysymys, että onko normaalia että kissaa saattaa aina joskus vaan ihan yhtäkkii käydä vaikka jalkaan kiini, puree ja raapii siinä muutaman sekunnin ja sitte ryntää pois...?
Vastaukset 2
Vanhimmat
"onko normaalia että kissa saattaa aina joskus vaan ihan yhtäkkii käydä vaikka jalkaan kiini, puree ja raapii siinä muutaman sekunnin ja sitte ryntää pois...?" Poisryntäämisellä kissa toivoo sinua lähtemään sen perään hippasille.
Kissan pureminen ja kimppuun käyminen on sen puolelta leikkiä, niin se tekee emonsa ja sisarustensakin kanssa. Jos emo ei tykkää, se antaa käpälästä. Niin pitää ihmisenkin tehdä, eli ei saa hyväksyä puremista ja raapimista, vaan aina kun se käy kiinni, pitää kiljahtaa ja lähteä pois, lopettaa tilanne. Kissa oppii helposti myös Ei-sanan merkityksen, sen voi lisätä kieltotilanteisiin.
Kun huomaatte, että kissa on leikkituulella, kannattaa heilutella sille vaikka sitä käpyä narun päässä. Kädelläkään ei kannata ruveta leikittämään, koska kissa käyttää pyydystysleikkitilanteissa kynsiään.
Kissojen nimipäiväkalenterista on helppo etsiä kissalle nimeä:
http://koti.mbnet.fi/~stinger/catnames.php
Katso vaikka mitkä nimet osuvat kissasi synttäripäivän kohdalle.
Pentukissan normaaliin kehitykseen kuuluu kuvaamasi leikkiminen, jota harrastetaan myös lajitoverin kanssa. Pentu hakee näin huomiotasi halutessaan leikkikaverin. Leikitä kissaasi narulla tai huiskulla, niin unohtuu jalkoihin käyminen, mikä kissan kasvaessa alkaa tuntua pian epämiellyttävältä.