1977 Mack RS786LST

Komee on tuo Convoy elokuvan Mack. Tuommosella ihan mielellään ajelisin puoliperää.
61954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

...Oletko nähnyt elokuvaa "Kuoleman kilometrit", eli "Black Dog"? Suosittelen!! Siinä on aika komea Peterbilt 379, ja paljon muutakin jenkkikalustoa. Ja siis sitä rekkatouhua on ihan samaan malliin kuin Convoyssakin. Eli siis melkein koko ajan, eikä vaan joku rekka vilahda ruudun ohi.

(Ei siis Kauhun kilometrit, jossa puolestaan on joku parhaat päivänsä nähnyt 50-luvun "Petteri". Muutenkin aika ihmeellinen elokuva, joskin legenda silti.) :)

Myös "Konna ja koukku"-elokuvissa on aika komeata kalustoa. Ensimmäisessä on 70-luvun Kenworth W900 ja toisessa on GMC-General. Ja sitten on niitä kolleegoiden rekkoja vaikka millä mitalla..

Äänestä
  • Tuli vaan tosta 379-mallista mieleen, että mitäs olet mieltä Legacy-class-editionista, eli 1000 viimeistä 379-mallia, jotka tehdään ennen 388:n ja 389:n valmistuksen alkua (viimeinen lähti tehtaalta 4.4.07). Peterbiltin sivuilla oli kuva viimeisestä yksilöstä, joka meni Wisconsinilaiselle kuljetusliikkeelle Flatbedien ajoon. Lisäksi alan ammattisivuilla, kuten www.landlinemag.com on uuden 389:n koeajo, kun arkistoja selaa (tais olla 2006-vuoden loppupuolen julkaisussa).
    p.s vuosina 1987-2007 379-mallia tehtiin yli 230 000 ja noin 90 prosenttia vielä ajossa Peterbiltin arkistojen mukaan.
    P.S se 379EXHD, leffassa "Black Dog" on tehty joskus 90-luvun alussa, kun katselee hyttiä. Taisivat mainita leffassa, että koneena 425-heppainen CAT (eli tod. näk. malli 3406B).

    Äänestä

lapsuudesta lapsuuteen

Äänestä

Olisiko sittenkään niin unelmaa tehdä duunia kolmekymmentävuotiaalla autolla.

Äänestä

Yletytkö nyky autossasi avaamaan vänkärinoven kuskinpenkiltä?
2 tahti maxidyne diesel hyvässä tapauksessa 2kpl 4vaihteista synkronoimatonta laatikkoa peräkkäin.
Kyllä siinä nyky kurssipojilta tulisi itku jos joutuisi kintaansa mokomaan kantanmaan.

Äänestä
  • SISU SM300
    SISU SK262
    MERCEDES-BENZ 2544
    MERCEDES-BENZ 2538
    SCANIA 143H
    SCANIA 142H
    SISU SM300
    SCANIA 124G
    VOLVO FH
    VOLVO FL16
    VOLVO FH
    SISU SM300
    VOLVO FH
    VOLVO FL
    MAN TGA380
    SIINÄ MUN UNELMALELUT JOITA OIS IHANAA AJAA C CE KORTILLA.JA SITTE KENNWORTH

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


"Rubberduck" kirjoitti:

Komee on tuo Convoy elokuvan Mack. Tuommosella ihan mielellään ajelisin puoliperää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu