Kissalla matoja?

Astmakisuli

Kokemuksia kun kissalla matoja? Mitä oireina (muutakuin näkyviä matoja)? Kissallani on paha astma ja jatkuvia tulehduksia sekä lääkityksiä. Tänään käytiin eläinlääkärillä, totesi samalla että kissan turkki on jotenkin epäsiistin näköinen, että jos kisulla olisi matoja.. Yskää siinäkin oireena. Turkki on kyllä tuommoinen suttuinen, ja "rasvoittuvainen" sekä karvaa lähtee paljon. Laihtunutkin on. Samoista oireista kokemuksia?

6

1866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matosilla

      kissalla kun on matoja voivat oireet olla monenlaisia: huono turkki, oksentelu, uloste löysää, kissan lihominen tai laihtuminen, levottomuss....
      Tosin kun omalla kissallani oli matoja huomasin sen siitä kun pepusta roikkui madon pätkä( ei kivaa katsottavaa). Karvaa lähti kyllä kissa herralta mutta kun kevät oli niin liitin sen siihen. Muita erityis oireita en kissastani huomannut eli kaippa oireet ovat yksilöllisiä. Jos kissaa ei ole madotettu vähään aikaan niin kannataa madottaa varmuuden vuoksi.

    • catmania

      Vaikuttaa selvästi matoiselta kissalta juuri suolinkaisen toukat aiheuttavat yskäkohtauksia kun nousevat keuhkoista suuhun sitten kissa nielee ne mahaansa jossa madot taas jatkavat kehitystään.
      Ihmisen kannalta suolinkainen on haitallisin sillä se tarttuu myös ihmiseen ja vaeltaa ihmisen elimistössä. Sillä voi olla myös muita matoja.
      Osta tehokas lääke joka tehoaa moniin matoihin ja suolinkaislääke annettava useina päivinä ohjeen mukaan.
      Madota säännöllisesti ainakin 2 kertaa vuodessa.
      Tässä hyvä linkki.
      http://www.clivinet.fi/artikkelit/kissa_artikkelit_14.html

      • catmania

        Linkki ei toiminut mutta löydät sen Googlettamalla Kissaklinikka clivinet


    • Ihmeellistä

      Ihmettelen miksi kysytään onko matoja!
      Mulla on monta kissaa ja säännöllisesti joka 3 kuukausi madotan . Ei tarvitse miettiä että onko matoja!!??
      Laiminlyö jos ei madota ,kisallehan tulee helposti matoja!Se vaikuttaa niin moneen asiaan kissan terveydessä!!!
      Tämä tiedoksi kissojen omistajille!!
      Säästää paljon !

      • tuollainen..

        madotustiheys on aika kova. matolääkkeet rasittaa maksaa siinä missä muutkin lääkkeet. ei siis turhia madotuksia kannata harjoittaa.
        ulkokissalla tuollaista madotusväliä useasti kyllä suositaan..


    • astma

      Saako kysyä, minkälaiset oireet kissan astmassa on? Mitä lääkkeitä astmaan käytetään, kortisoniako? Meillä 14-vuotias tyttökissa, jolla hengitys vinkuu. Paikallinen eläinlääkäri ei ole saanut selville, mistä voisi johtua.
      Olisin todella kiitollinen vastauksestasi.
      Meillä on myös kissan turkki rasvoittuvainen ja karvaa lähtee aikalailla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5087
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3079
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2328
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1807
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1484
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      30
      1079
    Aihe