Tylsää

naputtaja

Kaikki tälläset pääsiäiset ynnä muut kissan ristiäiset pitäis lopettaa.Tylsiä päiviä ja pitkiä kuin nälkävuodet.Jotkut keskiluokan pellet tietty hankkivat kaiket herkut pöytäänsä mitä vain keksivät että voivat sitten kehua työpaikallansa kaikesta...Minä söin nakkeja ja perunasallattia siinä meikäläisen menu ja suklaalevy.

4

1096

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rennoxin

      älähän nyt. pääsiäinen on juhlista juhlin. jokainen juhlii tai on juhlimatta, mutta omalla tavallaan.

      ajattele, että tämä on vain pitkä vapaa, jos se ei sinulle sen kummempia merkitse muuten. vapaata voi viettää vaikka lukemalla, itseensä tutustumalla, muihin tutustumalla. eihän tämä mikään synkkä juttu ole, vaan iloinen juhlaloma :)

    • Keskiluokkainen, muttei pelle

      Vai keskiluokan pellet! Olet kateellinen.

      Mutta eivät keskiluokan ihmiset ole ainoita, jotka juhlistavat pääsiäistä vähän paremmalla ruoalla. Tunnen monia alemmankin luokan ihmisiä, jotka syövät pääsiäisenä paistia ja lohta, pashaa ja mämmiä, hedelmiä ja suklaamunia, jne.

      Toinen juttu: Kateellisuutesi tulee siinäkin ilmi, että luulet ihmisten työpaikalla haluavan kehua sillä, mitä ovat syöneet. Ei se niin ole, vaan he vain kertovat, miten he ovat juhlistaneet pääsiäistänsä.

      Ja vielä kolmanneksi: Olet varmaan masentunut ihminen, kun pidät pyhiä liian pitkinä. Ihminenhän voi keksiä vaikka mitä tekemistä vapaalla - kävely, pyöräily, uinti ja muu liikunta, lukeminen, syöminen, lasten ja lastenlasten kanssa oleminen, isovanhemmat, vanhemmat, sisarukset, kaverit, kirjoittaminen, TV, radio, DVD-elokuvat, kirkko, retkeily, pelit, pubit, chat, vapaaehtoistyö ja vain oleminen.

      • naputtaja

        Kyllä se luokkajako on ihan selvä täällä Suomessa.Olen vain huomannut sellaisen asian kun tuo niin sanottu keskiluokka tunkee nokkansa nukyään joka paikkaan ollaan niin pirun nokkavia ja yritetään pitää kiinni paremmasta elämästä mihen ne ei tahdo ees velkojensa takia pysyä.En ole kateellinen olen köyhä,työtön. Mutta mulla on kaikki mitä ihminen tarvii ja kateellinen en ole ikinä ollut kellekkään.Harrastan paljon eri asioita kävelen,pyöräilen,uin,nostan painoja,juoksen ja käyn kavereilla kylässä.Että näin.


    • Haittaverolle

      Enpä itse vietä moisia enää, tylsiä aikoja kun asioita ei saa hoidettua. Esimerkiksi nyt pankkikortin toimimattomuus - eihän sitä tietenkään kukaan hoida juhlapyhinä - siis odotusta maanantaihin!
      Joukkohysteriaa - minä vietän joulua vaikka 15.7. - ei haitanne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      64
      2040
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      32
      1614
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1102
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      850
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      793
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      23
      692
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      640
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      34
      563
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      548
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      122
      528
    Aihe