Tylsää

naputtaja

Kaikki tälläset pääsiäiset ynnä muut kissan ristiäiset pitäis lopettaa.Tylsiä päiviä ja pitkiä kuin nälkävuodet.Jotkut keskiluokan pellet tietty hankkivat kaiket herkut pöytäänsä mitä vain keksivät että voivat sitten kehua työpaikallansa kaikesta...Minä söin nakkeja ja perunasallattia siinä meikäläisen menu ja suklaalevy.

4

1049

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rennoxin

      älähän nyt. pääsiäinen on juhlista juhlin. jokainen juhlii tai on juhlimatta, mutta omalla tavallaan.

      ajattele, että tämä on vain pitkä vapaa, jos se ei sinulle sen kummempia merkitse muuten. vapaata voi viettää vaikka lukemalla, itseensä tutustumalla, muihin tutustumalla. eihän tämä mikään synkkä juttu ole, vaan iloinen juhlaloma :)

    • Keskiluokkainen, muttei pelle

      Vai keskiluokan pellet! Olet kateellinen.

      Mutta eivät keskiluokan ihmiset ole ainoita, jotka juhlistavat pääsiäistä vähän paremmalla ruoalla. Tunnen monia alemmankin luokan ihmisiä, jotka syövät pääsiäisenä paistia ja lohta, pashaa ja mämmiä, hedelmiä ja suklaamunia, jne.

      Toinen juttu: Kateellisuutesi tulee siinäkin ilmi, että luulet ihmisten työpaikalla haluavan kehua sillä, mitä ovat syöneet. Ei se niin ole, vaan he vain kertovat, miten he ovat juhlistaneet pääsiäistänsä.

      Ja vielä kolmanneksi: Olet varmaan masentunut ihminen, kun pidät pyhiä liian pitkinä. Ihminenhän voi keksiä vaikka mitä tekemistä vapaalla - kävely, pyöräily, uinti ja muu liikunta, lukeminen, syöminen, lasten ja lastenlasten kanssa oleminen, isovanhemmat, vanhemmat, sisarukset, kaverit, kirjoittaminen, TV, radio, DVD-elokuvat, kirkko, retkeily, pelit, pubit, chat, vapaaehtoistyö ja vain oleminen.

      • naputtaja

        Kyllä se luokkajako on ihan selvä täällä Suomessa.Olen vain huomannut sellaisen asian kun tuo niin sanottu keskiluokka tunkee nokkansa nukyään joka paikkaan ollaan niin pirun nokkavia ja yritetään pitää kiinni paremmasta elämästä mihen ne ei tahdo ees velkojensa takia pysyä.En ole kateellinen olen köyhä,työtön. Mutta mulla on kaikki mitä ihminen tarvii ja kateellinen en ole ikinä ollut kellekkään.Harrastan paljon eri asioita kävelen,pyöräilen,uin,nostan painoja,juoksen ja käyn kavereilla kylässä.Että näin.


    • Haittaverolle

      Enpä itse vietä moisia enää, tylsiä aikoja kun asioita ei saa hoidettua. Esimerkiksi nyt pankkikortin toimimattomuus - eihän sitä tietenkään kukaan hoida juhlapyhinä - siis odotusta maanantaihin!
      Joukkohysteriaa - minä vietän joulua vaikka 15.7. - ei haitanne!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1944
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1306
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      67
      1244
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1008
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      906
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      903
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      107
      828
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      820
    Aihe