kissat ja vauva

olen kuullut, että kissat saattavat levittää tautia, joka on vaaraksi odottavalle äidille ja syntymättömälle vauvalle. olen kuullut myös, että pentukissoilta "taudin" saaa helpommin kuin aikuisilta. kyseessä on kai joku kissalla oleva bakteeri tai jotain... tahtoisin infoa asiasta jos joku tietää...
9764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

niinhän ne sanoo. itselläni on 2 kissaa ja odotan toista lasta ei ole mitään ongelmia ollut. tietysti olen vähän varovaisempi kun huuhtelen pissa astiat ja kakat pesen kunnolla kädet sen jälkeen mutta muuten ihan normaalisti olen niiden kans kissat olivat jo kun odotin ensimmäistä lasta

Äänestä

Minä taas olen lukenut että raskaana ollessaan nainen ei saisi siivota kissanpissaa boxista sillä siitä erittyy jotain mikä on vaaraksi sikiölle. Muuta en tiedä..
Mutta onhan ainakin niin että jos perheessä on kissa/koira, vauva ei niin helposti allergisoidu..
:)

Äänestä

Jep, kyseessä on toksoplasmoosi (kirjoitinkohan oikein) Kyseessä on kuitenkin kissan ulosteissa lymyilevä bakteeri, jonka ne vissiin saa ulkona liikkuessa.

Voi aiheuttaa ongelmia raskaana olevalle naiselle ja/tai syntymättöälle lapselle. Kysy neuvolasta he tietävät tarkemmin.

Meillä on ollut kaksi kissaa useamman vuoden. Kun vaimo tuli raskaaksi on kissanhiekkavastuu ollut kokonaan minulla (siis tulevalla ylpeällä isällä).

Äänestä

Juu ei siitä kisusta vaaraa ole, sen sijaan ulosteiden bakteerikannasta.

Meillä asia ratkaistiin niin, että minä kevyempänä (lue: en raskaana :D) sain yksinoikeuden kissan laatikon puhtaana pitämiseen.

Tässä, niinkuin todella monessa muussakin asiassa kannattaa pitää järki mukana.

Sikiölle kuin äidillekin vaarallisia tauteja levittävät mm. seuraavat nisäkkäät: Ihminen, ihminen, ihminen ja sitten epämääräisessä järjestyksessä mm. jänis, kettu, päästäinen, kotihiiri, myyrä, mäyrä, majava, naali, kabubara sekä myskihärkä

Äänestä

Viime viikon torstaina tulleessa Kissat-ohjelmassa aiheesta puhuttiin.

Toksoplasmoosi-bakteeri elää kissassa ja ei aiheuta kissalle mitään vaaraa, mutta sikiölle todellakin voi olla vaarallinen, jos äiti saa tartunnan. Bakteerin kissa saa ulkoa tai raa'asta kalasta tai lihasta. Myös ihmiseen bakteeri voi tarttua huonosti kypsennetystä ruuasta tai kissan (varsinkin pennun) ulosteista.
Mutta eipä tuo taida kovin helposti tarttua, kun ulosteidenkin pitäisi olla vuorokauden verran kosketuksissa ilman kanssa, että bakteeri olisi tarttuva. (kuka säilyttää haisevaa kakkaa niin kauan kissan hiekkalaatikossa?)
Ja tutkimusten mukaan 90% ihmisten tartunnoista on peräisin juuri elintarvikkeista. Ja kissaperheissä ei ole sen enempää toksoplasmoositartuntoja havaittu kuin kissattomillakaan...

Kun pitää hygieniasta huolta, niin vaaraa ei pitäisi olla...

Äänestä
  • Toksoplasmoosi voi tarttua ihmiseenkin ulkoa, vaikka kasvimaata kääntäessä, tai huonosti pestyistä vihanneksista, tai oikeastaan mistä vaan. Toki myös niistä kissan ulosteista, joskin mielestäni siitäkin on lietsottu aivan turhaa hysteriaa. Varovainen kannattaa toki olla, ja hiekkalaatikon hoito on hyvä siirtää jonkun muun vastuulle kuin odottavan äidin, mutta ei kissoja tuon takia hävittää kannata.

    Lisäksi melkoisen monet ihmiset ovat toksoplasmoosin jo sairastaneetkin tietämättään, ja näin ollen ovat immuuneja sille. Ko. taudin oireet kun ovat hyvin pitkälti samat kuin flunssan, niin eipä sitä kovin moni huomaa. Tietääkseni senkin voi testata, että onko sairastanut vai ei...? Tästä en ole varma.

    Äänestä

Tyttäreni (omistaa 2 kissaa) luultiin sairastavan toksoplasmaa ollessaan raskaana, tulosten odottaminen oli rankkaa aikaa, onneksi ei sairastanut. Katsoin netistä toksoplasmasta. Sen saa kissan/koiran ulosteista, raaásta lihasta, raaásta kananmunasta ja huonosti pestyistä vihanneksista. Sen voi sairastaa täysin oireettomasti tai sitten oireena on kuumetta, ripulia, oksennusta, eli siis sellaista mitä jokainen meistä joskus on sairastanut. Sikiölle se voi aiheuttaa todella pahoja juttuja. Muistaakseni alku raskaus on se milloin se voi aiheuttaa vaurioita sikiölle, ei sitten pidempänä. Mutta niinkuin ihmiset ovat täällä jo kertoneet, anna miehesi hoitaa kissan pissa-astiat, kaikki menee varmasti ihan hyvin. Mukavaa odotusaikaa.

Äänestä

Tartunnanhan voi siis saada myös kissanhiekassa tarpeillaan käyneen kissan tassuista sekä turkista. Kissahan ei siis pese pesuaineella tassujaan vessassa käynnin yhteydessä, eli vaikka itse huolehdit kuinka omasta hygieniastasi, kissa kantaa kissanhiekka ja kakka murusia tassuissaan huonekaluille ym.

Äänestä
  • Ei voi saada, koska se elää ulosteessa ja alkueläinkystat on kypsiä vasta yli päivän vanhassa ulosteessa. Eli kun normaali ihminen puhdistaa kissanhiekat vähintään kerran päivässä, ei siellä hiekassa voi niitä alkueläinkystia olla, eikä niitä silloin ole myöskään kissan turkissa eikä tassuissa.

    Kannattaa tarkistaa tietonsa ennen kuin alkaa heitellä väärää informaatiota. Suurin osa tokson sairastaneista on saanut sen ihan muualta kuin kissoista. Iso osa ei ole toksoa sairastanut vaikka kissoja on talossa ollut vuosikymmeniä.

    Ulkona mm. lasten hiekkalaatikossa sen tokson vaara on olemassa, koska siellä niitä kakkoja ei kukaan päivittäin poistele. Kun ne on vanhoja kakkoja, niistä kypsiä alkueläinkystia sitten sinne hiekkaan jää. Samasta syystä myöskin huonosti pestyistä juureksista tokson saa helpommin kuin kissaltaan, mullassa voi olla tokson kystia. Osalle tuontantoeläimistä tokso jää lihaan ja siitä sen sitten ihminen itselleen voi saada jos syö huonosti kypsennettyä lihaa (blody pihvi esim.).

    Kissanomistajan joka on siis raskaana, ei pidä syödä kissan kakkoja, eikä ainakaan yli päivän vanhoja. Kädet kannattaa pestä huolellisesti aina kun hiekkoja on puhdistellut, on sitten kissalla toksoa tai ei.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


miuku kirjoitti:

olen kuullut, että kissat saattavat levittää tautia, joka on vaaraksi odottavalle äidille ja syntymättömälle vauvalle. olen kuullut myös, että pentukissoilta "taudin" saaa helpommin kuin aikuisilta. kyseessä on kai joku kissalla oleva bakteeri tai jotain... tahtoisin infoa asiasta jos joku tietää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu