Tässä linkki http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/vasen/id57495.html
Mitä mieltä? Tauot pitäisi olla palkattomia!
Itse tyrmäsin ajatuksen heti. Hoitajat joutuvat kuitenkin olemaan valmiita lähtemään tauolta. Omalla työpaikalla ainakin kun tauolle pääsee alkaa hälytys heti soimaan, vessaan pitäis päästä tai jotain muuta. Sellainen nyt voi vielä hetken odottaa, mutta joku saattaa kaatua, voi tulla vaikka elvytystilanne, mitävain! Jos mun tauko ois jatkossa palkaton, en silloin myöskään tee töitä. En ole vapaaehtoistyöntekijä. Siellähän kiljuu vanhukset vessahätäänsä sitten.
Mitä mieltä? Tauot pitäisi olla palkattomia!
Itse tyrmäsin ajatuksen heti. Hoitajat joutuvat kuitenkin olemaan valmiita lähtemään tauolta. Omalla työpaikalla ainakin kun tauolle pääsee alkaa hälytys heti soimaan, vessaan pitäis päästä tai jotain muuta. Sellainen nyt voi vielä hetken odottaa, mutta joku saattaa kaatua, voi tulla vaikka elvytystilanne, mitävain! Jos mun tauko ois jatkossa palkaton, en silloin myöskään tee töitä. En ole vapaaehtoistyöntekijä. Siellähän kiljuu vanhukset vessahätäänsä sitten.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No tottakai palkaton ruokatauko tarkoittaa sitä, että silloin ei tarvitse töitä tehdä vaan saat ruokailla rauhassa ja levätä koko sen ajan.
En sitten tiedä miten moinen järjestettäisiin, mutta se ei liene teidän hoitajien ongelma, vaan työnantajapuolen.
Tottuneet liian hyvään ? Kaikki pitäisi olla valmista ja kaikesta pitäisi maksaa ? En oikein tiedä alaa missä saisi pitää ruokatunnin palkalla ja yleensä aina joutuu tekee töitä ,enkä tarkoita kesken ruokailun puhuttuja työpuheluita vaan fyysisesti menemistä ja tekemistä,joissain on työn takia et joudut olee työnvieressä sen koko työ ajan ja lähtee just saa palkan ,mut on mielummin sääntö kuin poikkeus et saat syödä rauhassa sen 15 minuuttia. Tämä elämä on hoitsu reppanat muuttunut ei enää kahvitella tai puhuta muuta soopaa tehdään töitä ja ollaan onnellisia et taas kestettiin tämä päivä ja saatiin paljon tulosta aikaan, tätä tämä nyky työyhteisö on !
Etpä taida voivottelija paljon tietää työelämästä. Tottakai sitä kaikesta pitää maksaa nyky-yhteiskunnassa. Ei tämä palkallaan elantonsa hankkiva väestöryhmä mikään talkooporukka ole.
Pysähdyppä edes hetkeksi miettimään asioita ennenkuin tänne viisaita virkkeitä virittelet. Työajalla ruokailu tarkoittaa työn ohessa ruokailua eli ollaan kuitenkin käytettävissä ja jätetään se vellilautanen kesken, jos tilanne niin vaatii.
Palkaton ruokatunti kesken työpäivän tarkoittaa lupaa poistua työpaikalta eikä tuolloin olla tavoitettavissa. Miten sopisi sairaalamiljööseen kun hoitajat on "ulkona" syömässä. Onko niitä hoitajia kuitenkaaan liikaa siellä sairaita hoitamassa nytkään.
Missä tehdään töitä palkattoman ruokatunnin aikana? Enpä ole moisesta kuullut.
Itse olen psykiatrisella puolella pompannut parhaimmillaan kolmeen eristystilanteeseen tai kiinnipitoon kesken yhden mikroaterian, puhumattakaan "pikkutöistä" joita ruokailun aikana on hoidettava, ja haluaisin todellakin tietää miten ko. paikassa onnistuisi se, että ruokatunti olisi palkaton eli hoitajan omaa aikaa.
En nytkään saa koskaan syödä rauhassa, joten jos tilanne on muuttumassa sellaiseksi että minun tulisi pitää kesken päivää työntäyteinen, palkaton muka-ruokatunti, niin ryhdyn paastoon. Häivyn sitten töistä ruokatunninverran aikaisemmin...
Just tuollaisen ajatuksen omaavat ihmiset ja asenne pitää meidän palkat matalina. Niin ollaan kiitollisia, kun on töitä ja siitä maksetaan edes jotain...nöyristellään ja annetaan alennusta kunnille ja tehdään työtä puoleen hintaan-asenne on meille pelkurinaisille ihan ok ja odotetaan kädet levällään, että kyllä ne miespuoliset isokenkäiset kohta nostaa meidän palkkoja kun oikein kovasti tehdään töitä ja hymyillään. Niin kauan kun hallituksessa istuu keski-ikäisiä miespuolisia ja joitain naisiakin (puolueesta riippumatta), niin turha odottaa palkkojen nousevan. Ja mitä meidän hoitajien liitot tekee?..Tehyn puheenjohtajakin komensi, että hoitajien palkkoja tulee nostaa ja nosti omaa palkkaansa tässä taannoin.
Jostakinhan se on luvatut palkankorotukset maksettava! Vaalilupaukset oli toista, nyt on tullut useita aika kovia puheenvuoroja, mielenkiintoista.
Ruotsia seurataan?
Ei missään nimessä pidä suostua moiseen todella hölmöön ehdotukseen. Ei se sovi hoitoalalle niinkui ei monelle muullekaan alalle. Esim sairaankuljetus, poliisi jne
Jos nyt kuitenkin esim palkaton ruokatunti/-tauko jotenkin menisi läpi niin silloin on oikeus poistua työpaikalta esimerkiksi vaikkapa ravintolaan syömään tai ulkoilemaan tai minne hyvänsä. Hoitaja ei siis olisi työpaikallaan tavoitettavissa. MILTÄ SE NYT KUULOSTAA esimerkiksi muutaman henkilön yksikössä.
Mahdoton ajatus jo syntyessään.
"Kuntatyönantajan mukaan hoitoalalla pitäisi laajemminkin siirtyä palkattomiin taukoihin.
- En ymmärrä, miksi se olisi mahdotonta järjestää. Varmasti on kuitenkin aika vähän sellaisia toimintoja, joista työntekijää ei voida vapauttaa, vaan hänen pitää siellä syödä, Kunnallisen työmarkkinalaitoksen neuvottelupäällikkö Ulla-Riitta Parikka sanoo.
"
Tämä täti tuskin on ikinä käynyt missään hoitolaitoksessa. Miksi nämä tärkeilijät edes harkitsevat moista kun Espoon kaupungin kotihoitajillekkin tämä on tuottanut ongelmia.
Ja ihan naurettavaa tuo kun hirvee valitus ollut jo pitkään kun ei saa mistään uusia työntekijöitä tai sijaisia mutta jos tämä palkaton ruokatunti toteutuisi tulisi uusia työntekijöitä palkata. Mistäs semmosia?
Tässä ketjussa korostuu jälleen hoitoalan perusongelma: työntekijät murehtivat asioista jotka kuuluvat työnantajalle.
Samasta syystä esim. kunnon lakkoa ei saada hoitoalalla aikaiseksi koska työntekijät murehtivat kuka hoitaa potilaat vaikka se on työnantajan ongelma.
olenkin miettinyt sitä,kuinka ei hoitajat pistä pientä pyllyään penkkiin ,ja pidä sitä siinä kunnes asia on ratkaistu kaikkien hyväksi.Vaan kun tää ns.ruskeakielisyys on hoitoalallakin niin yleistä jotta maalipurkki on yhä useamman hoitsun pöydän alla,jotta saa kielen näyttää taas punaiselta,siellä jos missä on selkään puukottajija.
Ruokatauko palkattomaksi, niinkuin muillakin aloilla ja sillonhan saa poistua työpaikalta täksi ajaksi. Työnantajan tehtävä käytännössä järjestää asia toimivaksi.
Totta. Ruokatauolle vaan kahvilaan tms. niin ei tarvi murehtia. Työnantajan hoidettava asia, ei ole työntekijän ongelma.
Palkaton ruokatunti meilläkin on kunnallisella alalla.
Ja silti se tarkoittaa sitä, että jos asiakkaita tulee, tottakai ne palvellaan vaikka ruokailu jääkin kesken.
Ois kyllä mahtava saada puoli tuntia lyhempi työpäivä ja syödä palkan juostessa.
Jos on tauolta hypättävä auttamaan potilaita tai vastaamaan puhelimeen yms. täytyyhän siitä saada palkkaa!Jos tauot tulevat palkattomaksi,potilaat saavat pärjätä tauon ajan yksin.Niin ja entäs jos tulee elvytystilanne tms.Jos en saa palkkaa minä en ole sairaalassa silloin.Ihmeellisiä ehdotuksia kuuleekin.Ehdotuksen teki ihminen joka ei ymmärrä sairaalan toimintaa!