Kertokaa miten joku tähti valovuosien päässä voi vaikuttaa millainen olen?
Eihän tässä ole mitään järkeä...
Eihän tässä ole mitään järkeä...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
joiden mukaan tähtimerkit on nimetty? Sillä vain nehän ovat valovuosien päässä. Länsimaisessa astrologiassahan niillä ei ole paljoa painoa, koska tähtimerkkien Oinas alkaa aina siitä, missä Aurinko on maasta katsottuna kevätpäiväntasauksen hetkellä. Eli tähtimerkit länsimaissa liittyvät vain maan ja Auringon väliseen suhteeseen. Horoskoopissa liikkuvat kappaleet ovat planeettoja, jotka ovat omassa aurinkokunnassamme, ja ovat siis melko lähellä, vain valominuuttien päässä. Todennäköisesti niiden vaikutus ympäristöönsä, ja siten myös maahan, johtuu niiden lähettämästä aaltoliikkeestä, joka muodostuu toisaalta kappaleiden pyörimisestä itsensä ympäri ja toisaalta liikkumisesta Aurinkoa kiertävällä radalla. Tärkein vaikutus on tietysti Auringon ja Kuun asemalla sekä maan asennolla omassa akselinsa ympäri tapahtuvassa pyörimisliikkeessään, mikä määrää huoneiden sijainnit. Muinaiset ihmiset näkivät planeetat jumalhahmoina. Onko se oikein tai väärin, en tiedä. Joka tapauksessa ne ovat lähiavaruutemme huomattavampia energia- eli massakeskittymiä. Vaikuttavatko niiden liikkeet ja keskinäiset suhteet tyhjän avaruuden läpi materiaan (joka on oikeastaan myös lähes tyhjää) maan päällä? Astrologian mukaan vaikuttavat.
en ehdottomasti Aurinko.
Aurinko sisältää 90% siitä materiasta joka luetaan kuuluvaksi tähän Aurinkokuntaan, joten planeettojen vaikutukset ovat tasan yhtä tyhjän kanssa.
Jopa aurinkokuntamme seuraavaksi suurin kappale eli Jupiter on pelkkä hyttynen Auringon rinnalla ja Jupiterin vaikutus maahan on täysin yhtä tyhjän kanssa.
Kuukaan ei vaikuta mitenkään muuten meihin kuin painovoimallaan koska se ei säteile mitään.
Myös tuo astrologian yhtäkkinen tähtikuvioiden muuttaminen, eli huonejaon muuttaminen, irti kiintotähdistöistä on täydellisesti pelkkää yritystä paikata moka johon astrologeilla ei ollut tietotaitoa ennen kuin heille kerrottiin kuinka väärässä he ovat ja ennenkaikkea miksi he ovat.
tekijä horoskoopissa. Jokainenhan tietää oman tähtimerkkinsä ja sehän on juuri se tähtimerkki, jossa aurinko oli syntymän hetkellä. Kuun ja planeettojenkin vaikutus on kuitenkin vahva, mutta ne vaikuttavat aurinkoa huomaamattomammilla alueilla, kuten kuu esim. tunne-elämän alueella, merkurius ajatteluun ja vaikkapa jupiter yleiseen ekspansioon. Myös näiden kappaleiden väliset kulmat on erittäin merkittäviä, esimerkiksi auringon ja kuun välillähän ne tarkoittavat millaisen kuun aikana on syntynyt.
Tähtikuvioiden siirtymisellä suhteessa kevätpäiväntasauksen alkamisajankohtaan ei sen sijaan ole mitään tekemistä huonejärjestelmien kanssa, vaan huoneet ovat maapallon ympärillä olevia kuvitteellisia sektoreita, jotka alkavat aina nousevan horisontin kohdasta. Samalla tavalla länsimainen tähtimerkkijärjestelmä on kuvitteellinen sektoristo linnunradalla, joka alkaa aina siitä missä aurinko on maasta katsottuna kevätpäiväntasauksen aikana. Nämä sektorit on aikoinaan nimetty niiden ominaisuuksia kuvastavien symbolien mukaan, jotka on myös nähty kiintotähtien muodostamissa kuvioissa. Intialaisessa astrologiassahan seurataan edelleen näitä tähtikuvioita ja planeettojen suhdetta niihin, kun siis länsimaisessa astrologiassa suurempi paino laitetaan siihen, mihin asemaan planeetat asettuu suhteessa aurinkoon ja maahan. Kummatkin systeemit tuntuvat toimivan hyvin, samoin kuin useimmat muutkin ihmiskunnan perinteisistä ennustusmenetelmistä.
sanottuna päin helvettiä.
Sanohan yksikin ihmiskunnan perinteinen ennusjärjestelmä (huomaa tämä mitä itse sanoit, palaan siihen kohta), joka toimii?
Jos kerran nämä perinteiset ennusjärjestelmät toimivat, miksi näiden perinteisten ennusjärjestelmien käyttäjät eivät hanki lisätuloa ja mainetta ja parempaa mainetta yleensäkin ennustajille, käymällä esimerkiksi suomen skepsiksen tarjoamassa koetilaisuudessa jossa todistettaisiin ennusteen toimivuus? Vai estääkö se että "ennustajat eivät tee tätä rahasta vaan halusta auttaa..." vai, onko koetilaisuus mahdoton kun "negatiiviset energiat häiritsevät ennustajaa työssään..."?
Sitten pari muuta kommenttia.
Jälleen kerran todistit että astrologiaan uskovat puhuvat täydellisesti ristiin toistensa kanssa. Sinä itse sanoit että "Aurinkohan onkin tärkein tekijä horoskoopissa", eli vapaasti suomennettuna "Aurinkomerkki on se tärkein merkki". Kuitenkin hyvin usein on täälläkin huomattu se että Aurinkomerkki ei olekaan se tärkein merkki vaan välillä se on nousumerkki tai keskitaivaan merkki jne jne, mitä kukin nyt haluaakin tärkeimmäksi merkiksi tituleerata.
Yritit myöskin sumuttaa väittämällä että muut, esimerkiksi nousumerkki, vaikuttavat huomaamattomammilla alueilla kuin aurinkomerkki, vaikka ovatkin itsessään vahvoja tekijöitä kartalla. Toisinsanoen yritit pehmentää ja myötäillä sitä väitettäni että planeetat ovat pelkkiä kärpäsen paskoja Auringon rinnalla joka muka sitten todistaisi astrologian olevan yhtäpitävä aurinkokunnan kappaleiden kokojen kanssa.
Samoin myös se lauseesi johon jo tuossa alussa heti nappasin kiinni, kertoo jälleen kerran sen että astrologiaan uskovat puhuvat ristiin toistensa kanssa. Ei ole edes pitkäkään aika siitä kun täällä oli käynnissä kiivas väittely siitä onko astrologia ennustamista vai ei. Astrologiaan uskova väitti kivenkovaan että astrologia ei ole ennustamista. Nyt kuitenkin sinä sanoit suoraan että astrologia on perinteinen ennusjärjestelmä...
Usko pois, minä kyllä tiedän tuon huonejaon ja ne lukuisat selitykset sille miksi länsimaissa on sellainen järjestelmä kuin on. Länsimaisten astrologien selitykset ovat sitä mokan paikkaamista mikä heille tapahtui tiedon puutteessa, eikä se ole yhtään mitään muuta. Astrologeille kerrotiin jo pari tuhatta vuotta sitten että vituiksi menee teidän karttanne, koska ne eivät vastaa oikeaa taivasta, kuten tuhat vuotta aiemmin vielä oli vastannut. Eivätpä astrologit uskoneet, ja vaikka olisivatkin uskoneet varoitteluja, olivat sen verran tyhmiä etteivät olisi edes osanneet korjata karttojaan.
Se on täysi fakta että länsimaisenkin astrologian perustana ovat olleet oikeat tähtikuviot taivaalla ja planeettojen kulkemiset suhteessa niihin, eivätkä mitkään kuvitteelliset huoneet jotka nykyään tulevat yhden merkin verran jäljessä. Intiassa tämä virhe tajuttiin korjata ja palata aitoon ja alkuperäiseen järjestelmään, mutta täällä länsimaissa ääliöt jotka eivät ole koskaan edes katsoneet taivaalle, eivät sellaiseen viitsineet ryhtyä vaan piti keksiä joku nätti selitys kuinka kiintotähdet eivät kuulukaan oikeaan astrologiseen karttaan.
Jos kerran intialainen ennuste toimii (kuten sanoit), ja samalla toimii myös länsimainen ennuste samalle hetkelle, niin mitä helvetin virkaa näillä systeemeillä sitten on, jos toinen näyttää oikein ja toinen näyttää väärin?
Näissä teidän ennustuksissa ei ole kuin yksi ainoa toimiva juttu ja se on ympäripyöreyksien lateleminen ja muka mystisen paskan jauhaminen tietämättömälle ja helposti manipuloitavissa olevalle ihmiselle. Sille ilmiölle on olemassa oikein nimikin.
Tässä kuitenkin osuvampi kuvailu wikipediasta revittynä, kun alkoi laiskottaa:
Forer-efekti
Forer-efekti (tai Barnum-efekti P.T. Barnumin mukaan) on havainto siitä, että ihmiset hyväksyvät epämääräiset ja yleismaailmalliset selitykset erittäin osuviksi kuvauksiksi persoonallisuudestaan, jos niiden väitetään olevan juuri heitä varten tehtyjä. Forer-efekti voi tarjota syyn pseudotieteiden kuten astrologian, grafologian ja ennustamisen suosioon.
Forer-efekti on nimetty psykologi B.R. Forerin mukaan, joka vuonna 1948 teetti oppilaillaan persoonallisuustestin ja antoi myöhemmin testin tulokset. Oppilaat saivat sitten arvioida, kuinka hyvin testitulos sopi heidän persoonallisuuteensa asteikolla 0-5. Keskimääräinen tulos oli 4.26. Tämän jälkeen Forer paljasti, että oli jakanut kaikille oppilaille saman testituloksen, joka oli lainattu horoskoopista.
Myöhemmissä tutkimuksissa on havaittu, että koehenkilö uskoo analyysiin enemmän
jos sen kerrotaan koskevan vain häntä
jos hän uskoo arvioijan olevan auktoriteetti
jos analyysi sisältää enimmäkseen positiivisia kuvauksia
-----------------------------------------------
Avaa sinäkin silmäsi ja opettele tuntemaan itsesi. Ennenkaikkea lopeta jonkun toisen saneleman ihmisen näytteleminen!
Astrologiset kartat ja ennusteethan ovat täysin pientä ihmistä varten tehtyjä. En nyt viitsi ottaa kantaa astrologian paikkansapitävyyteen tai muuhun soopaan. Itse luen horoskooppini, mutta viittaan sille kintaalla oikeassa elämässä.
Se että ihmisen on helpompi selitellä oman elämänsä koukeroita ja persoonallisuutensa ominaisuuksia henkilökohtaiseen karttaansa perustuen, on useimmille astrologiaan luottaville lohtu ja turva. Puhutaan asioista kielikuvin... en usko, että kovinkaan moni esimerkiksi näillä sivuilla surffaileva suunnittelee viikkoaikatauluaan tähtikarttojen mukaan. Kuten itsekin totesit, ihminen luottaa analyysiin kun siinä on roppakaupalla positiivisia kuvauksia. Mikä siinä nyt on niin vialla, jos ihminen saa hymyn huulilleen edes pariksi minuutiksi luettuaan viikkohoroskooppinsa jossa hänelle luvataan onnea ja menestystä!? hyvällä tsägällä tämä ihminen muistaa horoskooppinsa luettuaan pitää hymyn huulillaan läpi viikon, ja viikosta tulee jo pelkästään senkin vuoksi tulee onnistunut!
Etköhän Sinä ota tämän asian hieman liian vakavasti. Relax
jonkun muun laatiman sepustuksen lukeminen. Etenkään kenenkään pelkkään aurinkomerkkiin perustuvat "horoskoopit" ovat jo astrologiankin mielestä vähintäänkin erittäin epätarkkoja, ja yleensä ovat pelkkää huijausta.
No vaikka I Ching. Siitä saa myös tietokoneversioita, joissa klikkaillaan hiirellä perinteisten siankärsämöillä tai kolikoilla pelaamisen sijaan. Tulokset osuvat hämmästyttävän hyvin kysymyksissä esitettyihin asioihin. Tokihan ne ovat todella laveita tyyliin "ylität suuren virran", mutta heikoimmillaankin antavat uusia näkökantoja pohdinnan alla olevaan asiaan.
Myönnän hyvinkin, että ennustusjärjestelmät, kuten vaikkapa juuri astrologia, voivat toimia pääasiassa sen vuoksi, että ihmiskunnalla on vahva traditio niiden toimimisesta, tavallaan kollektiivinen mieli, joka perustelee tradition seuraajalle tarpeeksi hyvin jonkin asian, joka sitten tulee tapahtumaan. Ehkä siis ihmiset itse tavallaan luovat tulevaisuuttaan ajatuksillaan ja teoillaan. Taitava henkilö voi kuitenkin enteitä seurailemalla helpommin edetä vallitsevien virtausten mukaisesti.
Miksi sitten perinteiset ennustajat eivät hanki lisätuloja koelaboratorioissa? Koska se ei olisi perinteiden mukaista toimintaa. Lisäksi ympärillä olisi joukko kriittisiä tutkijoita, jotka omalla kollektiivisella mielellään voisivat vaikuttaa koetuloksia vesittävästi.
Aurinkomerkki on toki horoskoopissa tärkein, mutta jos kartan aurinko on heikossa asemassa tai muut tekijät kartassa vaikuttavat sitä dominoivammin, niin aurinkomerkin merkitys pienenee. Vaikkapa jos aurinko olisi neitsyessä, jolloin henkilö voisi pelkästään sen perusteella olla maailmaa kriittisin silmin tarkasteleva, kuten sinä, niin jos samassa paikassa olisi vaikkapa neptunus, niin uskoa huuhaahan alkaisi löytyä paljon todennäköisemmin. Kokonaisuutena kartta toki heijastelee koko ihmistä ja on siis erittäin monisyinen.
Aurinkokunnan kappaleiden koolla ei käsittääkseni ole mitään tekemistä niiden astrologisten vaikutuksen merkittävyyden kanssa, lähinnä siksi, että ne eivät todennäköisesti vaikuta "astrologisesti" pelkästään painovoimansa vuoksi.
Astrologiassa "tieteen"alana on tietysti monia eri puolia. Jotkut tykkäävät laatia luonnehoroskooppeja. Itse en niistä niin perusta, vaikkakin omaa karttaa on kyllä tullut tutkailtua melkoisesti. Tämän vuoksi en ota myöskään kantaa idän ja lännen astrologian eroihin tähtimerkkien sijainnin suhteen. Itse pidän enemmän ennustamisesta. Forer-efektistä en tiedä, kun minulle astrologia ei merkitse muiden kirjoittamien tulkintojen lukemista vaan tähtikarttojen tutkailua.
Tietokoneversio tai ei, sama juttu millä alustalla sitä ennustellaan. Kumpikin perustuu pelkälle joutavalle. Varsinkin tuo lavea vastaus kertoo juuri siitä että ennustukset muokkautuvat kuulijan omassa päässä muka totuuksiksi jotka pitivät paikkansa = ennusjärjestelmä toimi!
Ihmiskunnalla ei sitäpaitsi ole vahvaa traditiota tai kollektiivista mieltä. Ainoastaan astrologiaan uskovilla on sellainen mieli. Erotan nyt hyvin selvästi astrologiasta mitään tietämättömät/astrologiaan uskomattomat/epäilijät, ja astrologiaan uskovat toisistaan. On huomattu että ainoastaan tuo kollektiivinen mieli löytyy astrologiaan uskovista ja astrologiaa seuraavista ihmisistä, mutta ei kenestäkään muusta.
Eräässä tutkimuksessa yliopisto-opiskelijoille tehtiin koe, jossa he joutuivat ensin etsimään vastaavudet itsestään. Sen jälkeen he kertoivat oman horoskooppinsa, ja lopuksi vastasivat kysymykseen lukivatko he horoskooppeja ja uskoivatko he niihin. Ne jotka harrastivat horoskooppeja etsivät välittömästi ne vastaavuudet itsestään jotka liitettiin yleisesti kyseisen henkilön horoskooppiin. Ne jotka eivät uskoneet tai muuten tutkailleet horoskooppeja, jakautuivat tasaisesti niin ettei heidän luonteilleen voitu löytää vastaavuutta horoskooppimerkeille yleisesti liitetyistä luonnekuvauksista. Eli ihmiskunnalla ei sellaista kollektiivista mieltä ainakaan ole olemassa, vaikka se astrologiaan uskovilla olisikin.
------
Onko perinteiden mukaista toimintaa sitten se että ennustusmainokset kärrätään nettiin ja tehdään nettiennustuksia ennustusten pyytäjille? Ennustajaeukot ja muut elävät yhtä vähän perinteiden mukaan kuin sinä tai minä. He eivät sen vuoksi uskalla tulla koloistaan, koska tietävät itsekin etteivät he mitään ennustuksia tee vaan pelkästään lukevat ja kuuntelevat asiakastaan ja myötäilevät ja kieltävä kun siihen on tarvis.
Entä jos koejärjestely toteutetaankin ennustajan omassa kodissa eikä laboratoriossa?
Eräässä tutkimuksessa kävi ilmi että ennustaja oli ollut vain noin neljänneksen ajasta äänessä ja asiakas loput. Mikä ennustus se sellainen oikein on, kun asiakas kertoo ennustajalle kaiken? Myös ne johdattelevat ja myötäilevät, sekä herättelevät kysymykset ovat niin tunnettuja ennustajien käyttämiä työkaluja, että on aivan uskomatonta että vieläkin on olemassa ihmisiä joita pystyy tuollaisilla tekniikoilla huijaamaan ja harhauttamaan. Toki tunnustan sen että taitava ihmistuntija ja manipuloija on aina erittäin taitava ja harhautuksia ei helposti huomaa.
No niin, ja tulihan se sieltä se "tutkijat luovat negatiivista energiaa ympäristöön - ennustaja ei voi toimia", Vaikka tällä kertaa se olikin peitelty tutkijoiden kollektiivisen mielen aiheuttamalla epäuskolla. Luulisi kuitenkin että sitä seisoisi vaikka pari tuntia päällään epäuskoisten edessä miljoonasta, kyllä minulla ainakin sen verran olisi sinnikkyyttä todistaa asia johon uskon, vaan eipä ole Randillekaan ehdotuksia sadellut vaikka palkinto on varmasti tunnetumpi kuin tämä Suomen skepsiksen tarjoaman muutaman tonnin palkinto.
------------
Aurinkokunnan kappaleiden koolla ei ole merkitystä astrologiassa ja se taas luo todella mielenkiintoisen efektin astrologian uskottavuudelle. Pelkästään meidän Aurinkokunnassamme on aivan valtava määrä erilaisia kivenmurikoita ja pallukoita jotka seilaavat ratojaan Auringon ympäri ja niiden lisäksi vielä komeettojakin, mikseivät ne vaikuta? Miksi ainoastaan, mitättömän pieni määrä näistä lukemattomista kappaleista on otettu astrologiaan mukaan ja vaikuttamaan? Entä, mitä tapahtuu sitten kun me joskus muutamme pois maapallolta, vaikkapa vain Marsiin, tai kuuhun. Millaiselta kartat näyttävät siellä?
Olettehan varmasti ottaneet huomioon sen, että astrologia on edelleenkin pelkästään maakeskeinen järjestelmä eikä se enää toimi Kuun etäisyydellä.
Vai jätättekö järjestelmän taaskin täysin päivittämättä, siinä toivossa ettei rahvas kuitenkaan mitään huomaa ja kerrotte asiakkaillenne että ei ole mitään väliä kuinka korkealla avaruudessa olet syntynyt, kunhan vain saamme laskettua mitä Maan paikkakuntaa vastaa syntymäpaikkasi.
Jotenkin minusta tuntuu siltä että vastausta tuohon jälkimmäiseen ja mielenkiintoisimpaan kysymykseen ei yhdeltäkään astrologilta kuule.
Mutta ellei vastausta kuulu kuten pelkään, niin voisiko joku aktiiviastrologi kertoa että mistä ihmeestä ja milloin, ja kuka astrologi on löytänyt Lilith planeetan ja kertoa erityisesti sen kuinka se on oikein havaittu ja millä välineillä? Sen verran kyseisestä pallukasta tiedän, jos se nyt pallo ylipäätänsä on, kiertää maapallon useita kertoja maan päivän aikana ja rata sijaitsee Kuun radan sisäpuolella ja koko pallukka on toisessa ulottuvuudessa jonne tavallinen ihminen ei näe.
kuun eteläsolmu eli lohikäärmeen häntä, sinä tietämätön jästi. Et tiedä astrologiasta mitään, vaan sekoitat jatkuvasti aurinkomerkkeihin perustuvat lehtien horoskoopit ja varsinaisen asrtologian.
Horoskooppi, eli astrologinen kartta on tosiaankin kartta. Se osoittaa, missä taivaankappaleet sijaitsevat syntymähetkellä. Jos siis joku sattuisi syntymään marsissa, pitäisi kartta tietysti laskea mars-keskeisesti. Kartan laatija tietysti tekee sen haluamallaan tarkkuudella. Voithan alkaa laskemaan karttoja käyttäen kaikkein pienimpiäkin kivenmurikoita, joita aurinkomme ympärillä lentelee ja tutkia sitten miten ne vaikuttavat.
Lainaan äsken uskovaisten pilkkaajalle lähettämääni viestiä, muutin sitä hieman. Se nimittäin pätee sinuunkin!
Vastaan, niin kuin olen kaikille tätä kysyville vastannut. Jokaisella on oikeus uskoa mihin haluaa. Jotkut haluavat uskoa valtaan, toiset itseensä, toiset eivät mihinkään. Jotkut taas valitsevat Jumalan herrakseen, toiset taas harjoittavat noituutta.
Kenelläkään ei ole oikeutta pilkata toisen valintaa. Tällä foorumilla on ollut monia noituuteen ja horoskooppeihin uskovia, jotka antavat heidänlaisistaan huonon kuvan, mutta silti sinulla ei ole oikeutta pilkata heitä.
Eikä heilläkään ole oikeutta pilkata sinua. Kenelläkään ei ole oikeutta puuttua toisen elämänsuunnan valintaan.
Sinun on ilmeisesti vaikea hyväksyä erilaisia ihmisiä. Yritä oppia, sillä muuten elämäsi tällä erilaisten ihmisten ruuhkauttamalla maapallolla käy kovin vaikeaksi. :)
Toivottavasti minusta oli taas apua, sillä sitä minä toivon.
Ja taas pienenpieni pyöriäinen katoaa iltaan ja jättää tämän palstan taakseen.
mielestäsi totuus ole kuitenkin täysin eri asia kuin johonkin asiaan uskominen?
Uskominenhan ei tarkoita sitä että olisi automaattisesti oikeassa, tai että se uskomisen aihe olisi millään tavalla olemassa tai oikeassa.
Minun puolestani ihmiset saavat uskoa ihan mihin vaan, kunhan pitävät samalla järkensä tallella. Täälläkin hyvin moni pitää astrologiaa totuutena ja oikeana toimivana järjestelmänä, vaikka heillä ei kuitenkaan ole minkäänlaisia oikeita todisteita sen toimivuudesta.
He eivät ymmärrä sitä miten itse toimivat ja kuinka heidän kokemuksensa vääristää heidän ymmärryksensä. Tässä on ihan sama efekti kuin monissa leikkimielisissä testeissä joissa näytetään kuinka paljon ihmisen silmätkin valehtelevat tietyissä tilanteissa.
Toisinsanoen he eivät tunne itseään. Kaikki jotka antavat pelkän uskonnon sanella ihmisen persoonallisuuden, ovat erittäin huonolla itsetunnolla varustettuja, he eivät ole masentuneita seinäruusuja tai syrjäänvetäytyviä kuramattoja kuten usein huono itsetunto määritellään (jälleen eräs esimerkki siitä kuinka aivot sekoittavat tietoa), vaan he eivät tunne itseään, ja antavat tällöin itsensä antautua huijatuiksi ja manipuloiduiksi.
Erilaisuuden hyväksyminen ei tähän aiheeseen kuulu yhtään, tässähän keskustellaan astrologiasta, ja sinun ei kannata yrittää manipuloida lukijoitasi ajattelemaan esimerkiksi skeptikoista että he olisivat jotenkin sulkeutuneita ja ahdasmielisiä koska siinä olet väärässä. Skeptikot pyrkivät etsimään totuutta, astrologit eivät sitä tee, sillä he uskovat johonkin jota ei ole todistettu.
Välinpitämättömyys ei ole erilaisuuden hyväksymistä vaikka kuinka yrittäisit väittää niin. Minä olen esimerkiksi hyvinkin vapaamielinen, avarakatseinen ja utelias, mutta huijareita ja valehtelijoita vastaan taistelen kynsin ja hampain. Minä olen myöskin tehnyt karttoja ja lukenut astrologiaa nuorempana, kunnes tajusin koko järjestelmän olevan pelkkää valhetta ja sumutusta sumutuksen perään. Ainoa mikä sai minut irti tuosta sekoilusta oli totuus ja sen etsiminen ja ennenkaikkea sen ymmärtäminen että minäkin voin olla väärässä.
Ai niin, ja aloittajahan ei pilkannut yhtään ketään.
"Kertokaa miten joku tähti valovuosien päässä voi vaikuttaa millainen olen?
Eihän tässä ole mitään järkeä..."
Nyt. Mutta oli aika jolloin oli mahdotonta tehdä eroa sinun ja "tähden" välillä.
Pitäisikö olla aina järkeä? Kaikenlaista tapahtuu, äärimmäisen harvassa asiassa lopulta on järkeä..
Siksipä järkevyyttä on kiinnostavampaa onkin miettiä mitä kaikesta seuraa ;-)
pääsi ennenkuin yrität puhua mystisiä. Tuo sekoilu ei uppoa kovinkaan moneen. Jos haluat että joku ymmärtää, niin täällä keskustellessa kannattaa käyttää ihan suomenkieltä.
Milloin on ollut sellainen aika jolloin on ollut mahdotonta tehdä eroa aloittajan ja "tähden" välillä?
Jo antiikin aikana astrologeille osoitettiin että heidän karttansa ovat täysin väärässä kulmassa tähdistöihin nähden. Silloin vielä käytettiin huonejaon perusteena tähdistöjä! Tämä nykyinen länsimainen jako on pelkkä selitys- ja paikkaamisyritys ja edelleenkin täysin väärässä kulmassa tähdistöihin nähden.
Toki on kiinnostavaa miettiä että mitä tuosta kaikesta seuraa. Siitä ei seuraa mitään muuta kuin lisää astrologeille naurajia.
"Milloin on ollut sellainen aika jolloin on ollut mahdotonta tehdä eroa aloittajan ja "tähden" välillä?"
http://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang
Mystistä?