Takuu 2 vuotta ilman km rajoitusta

Autoni on Citroen Picasso Exclusive vuosimallia 2002 ja takuuta olis vielä yli vuosi jäljellä.
Aattelinkin kysyä korvaako tuo ns. täystakuu kuskin oven irronneen tiivisteen ja vaihdekepin suojapussin, joka on itsestään revennythalkeillut pakkasella, ilman että siihen on koskettu.

Entäs vinkuuko jarrut muitten Picatsoissa tai onko vinkunut.


KIITOS VASTAUKSISTA
6844
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jarrut vinkuu minullakin omassa -02 Picassossa. Kerran ne teki jarruille huollossa jotain ja vinkuminen oli poissa vähän aikaa. Nuita muita ongelmia sensijaan ei ole ollut ainakaan vielä minulla.

Äänestä

Ekoihin kohtiin sanon että kyllä korvaa.
Tokaan kohtaan täytyy sanoa että ainakin vähän on tullut Picasson jarruista valitusksia,mutta ei ne kuitenkaan ole sen kummemmatkaan kuin Xsaran jarrut joissa taasen tuota vinkumis ongelmaa esiintyy jonkin verran.Hoitunee myös takuu työnä.

Äänestä

tuntuu jarrut vinkuvan jos ei paina "raskaalla" jalalla mutta kertokaas millaiset moottorinlämmittimet omistamissanne yksilöissä on eli lämmittääkö vastus jäähdytysnesteen vai kuplavokkelon tapaan moottoriöljyn?
Entäs miten on lämmön riittävyys (1.8 B)kun pakkanen laskee alle -20 asteen, asia kiinnostaa lähinnä siitä syystä kun ensivaikutelma ei tunnu kovin lupaavalta näin leudommillakaan keleillä.

Äänestä
  • Xsaran lämppäri riittää tulipalopakkasiinkin sekä edellisessä (kokeiltu 1,4 coupé) että nykyisessä (2,0 farkku) korimallissa. Jos ei riitä, jossakin on vika joka pitää korjata. Harvassa autossa saa kolmenkympin pakkasessa sisätilan tuskastuttavan kuumaksi - Xsarassa onnistuu tämäkin.

    Äänestä

Itselle vaihdettiin puhki kulunut kuskin kangasmatto takuuseen. Myös rispaantunut koiraverkko meni takuuseen. Kannattaa ainakin käydä näyttämässä.

Jarrut vinkui uutena, mutta muutaman voimakkaamman jarrutuksen jälkeen se loppui.

Äänestä

kyllä menee takuuseen tuo vaihdekepinpussi sillä minulta vaihdettiin vuoden sisällä kaksi kertaa!niitä pussin halkeamia löytyy jokaisesta picassosta jos tutkii tarkasti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reiska kirjoitti:

Autoni on Citroen Picasso Exclusive vuosimallia 2002 ja takuuta olis vielä yli vuosi jäljellä.
Aattelinkin kysyä korvaako tuo ns. täystakuu kuskin oven irronneen tiivisteen ja vaihdekepin suojapussin, joka on itsestään revennythalkeillut pakkasella, ilman että siihen on koskettu.

Entäs vinkuuko jarrut muitten Picatsoissa tai onko vinkunut.


KIITOS VASTAUKSISTA

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu