Mites tuolta Floridasta pääsee edullisimmin päiväreissulle Bahamalle? Ilmeisesti Bahamasaaret ovat sen verran lähellä, ettei sentään lentää tarvitse ja budjetti lienee siinäkin jo esteenä, mutta joku muu liikennöintitapa. Saako siellä käydä ihan noin vaan, vai tarviiko sinne jotain erillisiä asiakirjoja...siis passia lukuunottamatta? Kannattaisiko siellä viettää enemmän kuin päivän?
Floridasta Bahamalle?
3
777
Vastaukset
- matkailija x
http://www.discoverycruise.com/home/tBlank_OB_7_GR_dclhome_SE_0_ST_dclhome.html
Discovery cruiseline järjestää päiväristeilyjä port Evergladesta Miamin pohjoispuolelta.- Bahama Mama
Tehtiin kyseisen firman päiväristeily tuossa viime viikolla. Hintaa hommalle tuli 96 euroa, joka sisälsi risteilyn lisäksi aamupalan, lounaan ja päivällisen seisovasta pöydästä.
Satamassa pitää olla jo aamukuuden jälkeen jonottamassa. Laittavat portit kiinni reilusti ennen laivan lähtöä.
Risteily on hoidettu niin, että käytännössä Bahaman maahantulomuodollisuudet hoidettiin jo lähtösatamassa ja maihin mentiin rannekkeella, eli Bahaman päässä senkun vaan kävelee maihin ja sieltä takaisin laivaan.
Itse laiva on vanha, likainen ja kaikenkaikkiaan melkoinen pettymys. Melko kalliita ja lähes alkoholittomia drinkkejä kaupataan joka paikassa, jopa aamupalapöydässä, jatkuvalla tahdilla.
Bahamalla (Freeport) vierailuun jää aikaa muutama tunti, jossa ei ehdi nähdä juuri mitään. Toisaalta, eipä tuolla Freeportissa juuri mitään näkemistä olekaan.
Kokemuksena ei mitenkään erikoinen. Ruoka oli kohtuullisen hyvää, jos positiivisia puolia oikein hakemalla hakee.
- lentämällä
olevan edelleen halvempaa ja nopeaakin kun kerran päivän matkaa aikoo. Ainakin aikaisemmin lento oli ihan merkittävästi halvempaa. Ainut kelju asia on että joku majapaikka pitää passintarkastuksessa olla osoitteena. Voihan sitä tietysti jättää kamppeet tarkastukseen ja käydä varaamassa (ainakin näennäisesti) mainoksissa seinällä olevasta valikoimasta kämpän jos ne sitä päivän matkalla vaatii. Jos matka kestää yön on se varmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen1405459Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1914525Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1764460Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin24437Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa544325Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä
Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas874143Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä153949Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast373811Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL613700Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik1043670