Men-1 oireyhtymä...

Oon 21-w.. Todettii suvussa men-1 sairaus. Ensinnä leikattii lisäkilpiraurauhasista kolme ison kokoista kasvainta.. Aivolisäkeessä on kasvain ja siihen syön lääkkeitä.. Nyt se sairaus on tehnyt ohutsuolen päähän kasvaimen ja on todennäiköisesti syöpää.. Odotan taas leikkaukseen... Masentaa kun koko ajan tutkitaan ja ei tiedä elääkö enää viiden vuoden päästä.. Töitä pitäisi jaksaa tehdä mutta, raskaalta tuntuu. Olisko ketään kenellä ois saman tyyppisiä vaikeuksia.
44013
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

meillä on myös suvussa todettu men 1 oireyhtymä.. itse en onneksi kanna tätä geeniä , joten en voi auttaa siinä mielessä.. äitini taas puolestaan kärsii samoista vaivoista.. arvot kaikki koholla eikä jaksa mitään tehdä.. leikkaukseen olisi hälläkin meno(kilpirauhasissa kasvaimia)ja epäillään syöpää... halusin vaan toivottaa sulle jaksamisia sairauden kanssa ja voimia sinulle.

Äänestä

Minulla on epäilty men1:stä, koska minul oli semmonen kasvain lisäkilpirauhasissa... Koko ajan pelkään et entä jos on jossain muualla. Ens keväänä taas magneettikuvaukset, pään alueella.

Oon 16 vuotias tyttö

Äänestä
  • Mulla ja mun puolet sukulaisilla on todettu men-1. Kaks kertaa on leikattu lisäkilpirauhasia, ensin sinne jätettiin puolikas ja neljän vuoden jälkeen puolikas pilkottiin taas puoliks ja asennettiin siitä puolet pilkottuna seitsemään osaan ja istutettiin käsivarteen. Puolen vuoden välein käyn kokeissa ja kaikkee muuta päälle. Välillä oikein ajattelee ettei jaksa kun joka päivä miettii mitä seuraavaksi. Toinen lapsistani on myös perinyt sen.

    Äänestä

  • Itsellä sama, ainakin noilta osin, saman ikäinen, mutta poika. pistätkö mailin niin voitais jutella lisää :S?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Väsynyt... kirjoitti:

Oon 21-w.. Todettii suvussa men-1 sairaus. Ensinnä leikattii lisäkilpiraurauhasista kolme ison kokoista kasvainta.. Aivolisäkeessä on kasvain ja siihen syön lääkkeitä.. Nyt se sairaus on tehnyt ohutsuolen päähän kasvaimen ja on todennäiköisesti syöpää.. Odotan taas leikkaukseen... Masentaa kun koko ajan tutkitaan ja ei tiedä elääkö enää viiden vuoden päästä.. Töitä pitäisi jaksaa tehdä mutta, raskaalta tuntuu. Olisko ketään kenellä ois saman tyyppisiä vaikeuksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu