Voisiko joku ystävällisesti kertoa millainen paikka Männistö on? Olen muuttamassa kuun vaihteessa KUOPAKSEN (tellervo) taloon. En ole kuopiossa asunut ennen, joten millaiset lenkkeilymahdollisuudet männistössä on tällaiselle koiraihmiselle? Millanen kauppakeskus siellä on? Onko kivoja kahviloita tms? :)
KUOPAS, männistö, tellervo
r.a.k.a.s
101710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuossa kuvia Männistöstä:
http://www.kuopionkaupunginosat.fi/index.php?id=96
Asukasyhdistyksen sivut:
http://www.toimikunnat.net/mannisto/
Alueella on 2 Kuopaksen taloa.
Tässä tarkemmat tiedot Tellervosta:
http://www.kuopas.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=113
Alueen positiiviset puolet:
Kuopion paras pizzeria hinta-laatu -suhteeltaan (Marizella)
Pyhän Nikolaoksen katedraali kirkko on hieno
Kohtuulähellä keskustaa
Kohtuulähellä satamaa
Kaikkialla Kuopiossa on kävelymahdollisuudet hyvät
Aika tuore talo
Alueen negatiiviset puolet:
- Erikoisempia lähipalveluja ei ole, vain aivan perusjutut
- "Kauppakeskusalue" kohtuullisen siivottoman oloinen
- Kahvilat mysteeri, jonkinlainen on "kauppakeskuksessa" ja Teboililla.
- Erittäin vanhusvaltainen alue
- Opiskelijan kannalta väärällä puolen kaupunkia (päinvastaisessa suunnassa kuin yliopisto ja amk-yksiköt)
Niin, Truben leipomo on tosin noin kilometrin päässä (satamaan päin). Se toimii myös osin "kahvilana", joten peli ei ole täysin menetetty.
kiitän paljon vaivannäöstäsi! kuvassa tuossa kivannäköisessä rakennuksessa näytti olevan leipomo, hyvä tietää mistä hakee tuoreet pullat :) Siistiltä näytti muutenkin ja vanhukset on ihan vaan plussaa. On rauhallisempaa.
Kannattaa käydä Trubesta (Trubenkuja 1) leipomotavarat, se on Kuopion paras. Tuo kuvan kauppakeskuksen leipomo on surkea rimpula tähän verrattuna (Trube toimittaa kahteen keskustakahvilaansa ja kaikkiin kauppoihin, Pohjois-Karjalaa myöten tavarat).
Tuossa on se merkittynä karttaan:
http://kartta.kuopionseutu.fi/map/map.php?x=3536145&y=6977279&px=5.0&kieli=1&txt=Trube leipomo
http://www.trube.fi/
mahtavaa tiedonjakoa! Kiitos ihan hirmusesti! Ootko sää tossa trubessa töissä kun tiedät noin paljon, vai kuluttaja jolla on korvat auki? Ja kiitos vielä että näit vaivaa kartan suhteen. Tavataan sit tuolla Trubessa! :)
...yksi kysymys?
annatko tupsua palkaksi tiedoista?
no ilimanmuuta!
En ole töissä. Olen käynyt siellä noin 10 kertaa, viimeksi pari viikkoa sitten.
Kyllä tuon paikan lähes kaikki kuopiolaiset tietää.
Laita kysymyksiä lisää jos on tarvetta.
Ei muuta kuin tervetuloa Kuopijoon.
nii saanko minäkin vähä lupsua?
Kiitos ja näkemiin!