Elikkä, meillä nyt noin 9 viikkoinen koira, mato lääke annettiin eilen. tänään tuli sitten pitkä valkoinen mato ulosteessa (ja vielä sisälle teki :( ) mitä teen jatkossa? desinfioin koko mökin? entä koira, tulisiko tämä mato lääkekuuri uusia? Meillä on pieniä lapsia vanhin 5 ja nuorin 2. Olen ihan paniikissa.
Voiko tämä olla peräisin appi ukon antamasta poron kylkilun raadosta? ollut varmaan 3 kuukautta ensin appiukolla säkissä? sen luun kyllä hävitän jokatapauksessa. :(
Muita vinkkejäkin otetaan vastaan. tämä pentu on meidän perheelle aika uusi asia. :D ihana hauveli...
Voiko tämä olla peräisin appi ukon antamasta poron kylkilun raadosta? ollut varmaan 3 kuukautta ensin appiukolla säkissä? sen luun kyllä hävitän jokatapauksessa. :(
Muita vinkkejäkin otetaan vastaan. tämä pentu on meidän perheelle aika uusi asia. :D ihana hauveli...
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pitkä valkoinen mato viittaisi ns. suolinkaiseen, joka on erittäin yleinen sisäloinen varsinkin pikkupennuilla. Ulosteen mukana kulkeutuminen kertoo, että matolääke siis tehoaa.
Pentu on voinut saada toukan munia elimistöönsä mistä vaan.. Vaikka emältään jo ennen syntymäänsä, tai ulkoa syödessään jotain. Koko mökin desinfioiminen on liioittelua. Jatka matokuuri loppuun ja anna parin viikon kuluttua uusi. Jos teillä on muita koiria tai kissoja samassa ympäristössä pennun kanssa, tulee nekin madottaa.
Tässä hyvä tietopaketti koiran sisäloisiin liittyen:
http://www.animalhealth.orion.fi/seuraelaimet/alasivu.shtml/a03?24231
oli vain kerta annos. (?) . tai näin siinä ohjeissa sanottiin että kerta-annoksena. tein kai oikein??? voi tätä tietämättömyyttä. kiitos kun vastasit
T:"koiraemo"
Jeps. Ihan oikein olet tehnyt, mikäli ohjeissa niin lukee. Riippuu lääkeaineen merkistä. Ainakin Drontal annetaan tosiaan kerta-annoksena kun taas esim. Axilur useamman päivän kuurina.
hyvin antaa esim. Canexia useampana peräkkäisenä päivänä. Itse annan pennuille 5 pv iästä lähtien Canexia kerran viikossa 2-3 kertaisen annoksen luovutusikään asti ja samalla matolääkkeen saa myös emo. Jos ovat oikein matoisia, kuten tuontiemojen pennut joskus on, olen antanut kolmena peräkkäisenä päivänä. Madottomina ovat lähteneet maailmalle.
Canex on mieto matolääke.
annoin taannoin koirilleni drontal-matokuurin. apteekkarin mukaan yksi annoskerta riittää, oli matoja tai ei. puskaan ei tarvitse kuulemma mennä tutkimaan jätöksiä. vaikka mato teillä löytyikin, niin lepo vaan. ota kuppi kahvia, istu alas ja rauhoitu. meilläkin aikanaan samalla tavalla 9 viikkoisella pennulla tuli canex-kuurin jälkeen kakan mukana kuollut (onneksi) pitkä mato. uusin kuurin muistaakseni viikon kuluttua (canex vaatii uusinnan,jos löydös). en desifioinut kämppää, pesin normaalisti lattiat, ja emme matotartuntaa saaneet (edes lapset).kyllä se siitä, tsemppiä pennun kanssa!
Madota pentu uudelleen samalla aineella kahden viikon kuluttua. Mihinkään panikkiin ei ole aihetta. Normaalit siivoukset ihan entiseen malliin. Ei madot tartu vaikka pentu on nuollut naaman ja suunkin, ei pentua saa alkaa hylkimään, jos sillä on(ollut) matoja. Ihana hauveli se on edelleenkin.
... tämä hauva vauva vaan on meillä ensimmäinen, enkä oikein tiedä näistä koiranpentujen alkutaipaleista kauheasti, mutta hyvin on taas alkanut menemään:D