Mitä on Bauhaus-arkkitehtuuri?

mitä se on

Keskustelussa vilahti sana Bauhaus-arkkitehtuuri, mitä sillä oikein tarkoitetaan?

3

1818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Haus

      Tietenkin Bauhaus-arkkitehtuurin syntysija on bauhaus-tavaratalot.

      Eli ostat kaikki kamat kämppään Bauhausista ja kas siinä sinulla vimpan päälle Bauhaus.

      Suomennos saksasta:

      Bau= rakennus Haus=talo

      Rakennustalo arkkitehtuurista on siis kyse..

    • Walter Gropius
    • Baubau

      Bauhaus-arkkitehtuuri oli 1920-luvun saksalaisfunkkista. Käytännössä tarkoitti sitä että teollisuus- ja voimalaitos-arkitehtuuria alettiin soveltaa julkisiin rakennuksiin ja asuintaloihin, eli käytettiin paljon vaaleita pintoja, betonia, tiiltä, terästä ja lasia. Koristeelu oli niukkaa ja geometristä, talorungoissa oli pylväitä ja isoja ruutu-ikkunoita.

      Bauhaus kukoisti siis ennen varsinaisen funkkiksen läpimurtoa muualla Euroopassa. Se jäi lyhytaikaiseksi ilmiöksi koska natsit tekivät siitä lopun jo 30-luvulla, ja Bauhus-nimeä kantavan koulun porfessorit, arkkitehti- ja muotoilija-opiskelijat pakenivat Saksasta jenkkeihin, mutta sielläkin se jäi lähinnä marginaali-ilmiöksi.

      Bauhaus-käsite on muuttumattomana jäänyt elämään pisimpään huonekalumuotoilussa, tunnetuin esine lienee kromijalkainen ruokailuryhmä jonka halpisversiota tänäkin päivänä kaupitellaan "Venetsia" -nimisinä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      205
      4671
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4541
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3630
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2334
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1627
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      21
      1281
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1169
    Aihe