autoillen, luleå jokkee ylös !
Mitä nähtävää pohjois-ruattissa?
2
476
Vastaukset
- siellä liikkunut
Ajelepa Kiirunaan. Siellä voit käydä vaikkapa kaivokseen tutustumassa. Ja onhan se kaupungintalokin komea. Lähellä on Jukkasjärven kylä ulkoilmamuseoineen.
Ja sitten kohti Riksgränseniä. Pysähdy maisemia ihailemaan Tornio-järven seudulla. Ja sieltähän pääsee myös vaellusreiteille sekä halutessasi jopa Kebnekaiselle. Eikä sieltä ole enää kovin pitkä matka pistäytyä tutustumassa meren rannikkoon ja Narvikiin Norjassa.
Ja sen Tornio-joen varressahan on Pajalan kylä, jossa voit tutustua Vittulanjänkän maisemiin. Jos sinne menet, niin lukaisepa ensin se Mikael Niemen kirja tai katso siitä tehty elokuva (tai tee vaikka molemmat). - mitään...
Ei siellä paljon mitään nähtävää ole. Kilometri toisensa jälkeen ankeaa samannäköistä maisemaa.
Kannattaa mennä lähelle Norjan rajaa sinne missä alkaa kunnon tunturit. Abiskossa, retkeilykeskus Kirunan ja Narvikin välillä on hienoa. Siellä on juuri tuo edellisessä viestissä mainittu Torne träsk, järvi josta Tornionjoki saa alkunsa. Upeita maisemia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1256388Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766195Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716143Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1301447- 131289
- 1871118
- 64950