Matkustusasiakirjat

kenelläkään kokemuksia?

Blue1:n sivut ovat mielestäni informaatioltaan (ainakin minun tarpeisiini) hyvin yhtä tyhjän kanssa, joten käännyn tämän palstan puoleen.

Tarkoituksena olisi lentää ihan Suomen sisällä, Vaasasta Helsinkiin. Kelpaako tälle matkalle pelkkä ajokortti henkilöllisyystodistuksesta? Blue1:n sivuilla asiasta sanotaan ei yhtään mitään, Finncomm Airlinesin sivuilla taas on hyvinkin selkeät ohjeet, mutta eri lentoyhtiöiden käytännöt voivat poiketa toisistaan. Muissa lähteissä taas sanotaan, ettei ajokortti ole virallinen henkilöllisyystodistus, koska sillä ei pysty todistamaan kansallisuutta. Tuntuisi kovin turhalta ottaa passi mukaan, joten kelpaako se ajokortti?

3

1311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Ei kyllä mulle mene perille ettei muka löytyisi heidän sivuiltaan. Ihan selkeästi sanotaan, että:

      "Kaikkien matkustajien tulee esittää EU-hyväksymä, voimassa oleva, kuvallinen henkilöllisyystodistus jokaisen lennon lähtöselvityksessä. Huomaa, että joihinkin kansainvälisiin kohteisiin matkustettaessa vaaditaan voimassa oleva passi. "

      Vähän viitseliäisyyttä peliin, please!

      • sisäisillä lennoilla

        riittää ajokortti tai kuvallinen henk. kortti. Passia ei tarvita.


      • epäselvästi

        Äärimmäisen epäselvästi sanottu. Käytännössähän myös Pohjoismaiden lennoilla riittää ajokortti, vaikka tosta tekstistä ei kyllä saa sitä käsitystä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6344
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5418
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      61
      4274
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4142
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      67
      3901
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      75
      1233
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      328
      1095
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      60
      1060
    9. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      32
      880
    10. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      821
    Aihe