Moi!
Mulla oli 2 päivää aiva järkyttävä kurkkukipu, siis kitarisat oli ihan turvoksissa ja nielu punainen ku mikä. Ei silti minkäänlaisia peitteitä. päivässä otin 1200mg ibuxiinia auttoi kyllä ja laski hieman turvotusta. Nenäontelossakin joku turvoksissa ja puhueesani "honotan" Varsinaista räkää ei tule eikä paljoa joudu niistämään. Kurkku vaan sika kipee ja voimat poissa, ei jaksa mitään tehdä, istuminenkin tuottaa ongelmia.
Siis onko tällasta muilla, että kurkku vaan jumalattoman kipee ja voimat pois?? Ei muita oireita.
Nyt kolmantena päivänä kurkkukipu on vähän hellittänyt, mutta niellessä ja puhuessa kyllä sattuu jonkunverran. Voimat edelleen aika lopussa, mutta huomenna olisi pakko mennä kouluun, pahentaisiko se tilannetta jos otan hyvin rauhallisesti?
Voimat pois ja järkyttävä kurkkukipu
4
4963
Vastaukset
- tarkoitit
varmastikin nielurisoja. Kannattaisi varmastikin käydä nieluviljelyssä, kaiken varalta.
- kurkku pipi
Minulla ollut kurkku kipeänä jo yhteensä 11pv. Nyt on liikkeellä virusta, joka on tosi sitkeä. Kurkku ollut tosi punanen ja turvonnut sekä kovaa yskää. Nuhaa ei ole oikeastaan yhtään. Heikottaa!!!! Lepoahan se vaan vaatii, että paranee. Ei mitään hikoilua ja rehkimistä, muuten seuraa pian jälkitauteja.
- Nimetön
Kävinkin tossa sitten lääkärissä, vaikka kurkku ei ollutkaan kovin kipeä ja ei enää niinkään punainen. Ensin lääkäri epäili virusta, mutta nielunäytteen mukaan olikin streptokokki bakteeri. Siten sain 10 päivän antibioottikuurin. Enää ei ole kuin ongelmana, kuin turvonneet imusolmukkeet ja koko kaula ihan kipeä ):
Mutta sun kannattaa kuitenkin käydä lääkärissä kun sun kurkku on ollut jo noin kauan kipeä, jollet ole sitten käynyt jo. Normaalisti kurkku on kipeä 1-2 päivää jos on viruksen aiheuttamaa.
Jos sulla on sama, sama kun mulla on niin hoitamattomana voi käydä tosi kehnosti. Saat esim: reumaattisen kuumeen ja pahimmillaan se voi aiheuttaa sydäntulehduksen aiheuttaman sydänläppä vian. Eli meneppäs nyt lääkäriin!
- Anonyymi
Mulla on toi ihan tällä hetkellä paitsi käveöy sattuu ja puhua en pysty nieleminen SATTUU! ja samat ku sulla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3569562Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat886002Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3675606SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1113996Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33392Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien702945Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal772921Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52703Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72638- 1142608