Moi!
Mulla oli 2 päivää aiva järkyttävä kurkkukipu, siis kitarisat oli ihan turvoksissa ja nielu punainen ku mikä. Ei silti minkäänlaisia peitteitä. päivässä otin 1200mg ibuxiinia auttoi kyllä ja laski hieman turvotusta. Nenäontelossakin joku turvoksissa ja puhueesani "honotan" Varsinaista räkää ei tule eikä paljoa joudu niistämään. Kurkku vaan sika kipee ja voimat poissa, ei jaksa mitään tehdä, istuminenkin tuottaa ongelmia.
Siis onko tällasta muilla, että kurkku vaan jumalattoman kipee ja voimat pois?? Ei muita oireita.
Nyt kolmantena päivänä kurkkukipu on vähän hellittänyt, mutta niellessä ja puhuessa kyllä sattuu jonkunverran. Voimat edelleen aika lopussa, mutta huomenna olisi pakko mennä kouluun, pahentaisiko se tilannetta jos otan hyvin rauhallisesti?
Voimat pois ja järkyttävä kurkkukipu
4
4793
Vastaukset
- tarkoitit
varmastikin nielurisoja. Kannattaisi varmastikin käydä nieluviljelyssä, kaiken varalta.
- kurkku pipi
Minulla ollut kurkku kipeänä jo yhteensä 11pv. Nyt on liikkeellä virusta, joka on tosi sitkeä. Kurkku ollut tosi punanen ja turvonnut sekä kovaa yskää. Nuhaa ei ole oikeastaan yhtään. Heikottaa!!!! Lepoahan se vaan vaatii, että paranee. Ei mitään hikoilua ja rehkimistä, muuten seuraa pian jälkitauteja.
- Nimetön
Kävinkin tossa sitten lääkärissä, vaikka kurkku ei ollutkaan kovin kipeä ja ei enää niinkään punainen. Ensin lääkäri epäili virusta, mutta nielunäytteen mukaan olikin streptokokki bakteeri. Siten sain 10 päivän antibioottikuurin. Enää ei ole kuin ongelmana, kuin turvonneet imusolmukkeet ja koko kaula ihan kipeä ):
Mutta sun kannattaa kuitenkin käydä lääkärissä kun sun kurkku on ollut jo noin kauan kipeä, jollet ole sitten käynyt jo. Normaalisti kurkku on kipeä 1-2 päivää jos on viruksen aiheuttamaa.
Jos sulla on sama, sama kun mulla on niin hoitamattomana voi käydä tosi kehnosti. Saat esim: reumaattisen kuumeen ja pahimmillaan se voi aiheuttaa sydäntulehduksen aiheuttaman sydänläppä vian. Eli meneppäs nyt lääkäriin!
- Anonyymi
Mulla on toi ihan tällä hetkellä paitsi käveöy sattuu ja puhua en pysty nieleminen SATTUU! ja samat ku sulla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512254Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251008Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82962Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914- 68873
Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54863Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me121842Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49749