Autossani on mittari joka laskee kilometrit takaperin huollosta seuraavaan. Voikohan itsehuoltaja hyödyntää kyseistävarustetta ? Elikkä jollain keinoa asettaa lähtölukemat ko mittariin.
"Huoltomittari"
Xsara 1.8 16v
92384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Katsoppas omistajan käsikirjaa... Siellä pitäisi muistaakseni lukea kyseinen nollauskeino...
Jotenkin se liittyi tripin nollausnappulaan ja virta-avaimeen...
Taitaa nollautua myös kun ottaa akun kaapelin irti ja laittaa takaisin.
Onpahan tyhmä mittari ku akun irrotuksesta nollautuu :( Harva auto on niin huoltovapaa että välillä ei olisi akku irti.
Ei muuten pidä tuo paikkansa. Itse olen jumpannut pluskaapelin kanssa, eikä ole nollaantunut.
näin, ensin painat sitä vasenta nappia (pidä painettuna) sitten käännät avaimella virrat päälle. Nyt mallista riippuen: alkaa näytössä kilometriluku kasvaa 15-150-1500-15000, 20-200-2000-20000 ja kun on sopiva luku kohdalla nosta sormi pois napilta. Tai: näyttöön tulee luku 10 joka lähtee siitä alaspäin laskemaan, kun tulee 0 ja sen eteen = nosta sormi pois napilta.
Kytke virta pois ja taas päälle niin on taas huoltomittari toiminnassa.
...tämä tehdään Picassossa?
Xantiassa, ihan samalla tavalla.
ihan samalla tavalla. Aloitat siitä trippinapista painamalla ja jne.
Hyvin toimi, kokeilin aikaisemmin painamalla nappia välittömösti virran kytkemisen jälkeen, eikä tapahtunut mitään. Xsarassani on vain yksi nappi josta nollautuu kaksi osamatkamittaria, ja näköjään myös tämä huoltomittarin kilometriasetus.