Maidon tarve, ikää 5 vrk ?

Pikkuisella on ikää 5 vrk, ja tuntuu että häntä ei saa millään kylläiseksi. Annan aina imeä molemmat rinnat ja jos/kun haluaa vielä lisää, olen antanut korviketta.
Ihmettelenkin, minkä verran on normaalisti näin pienen vauvan maidon tarve, millilitroina? Ensimmäisellä neuvolakäynnillä saan varmasti vastauksia, mutta näin ensi hätään kaipaisin muiden kommentteja / tietoa asiasta.
41230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

riippuu hieman vauvan painosta, minun vauvani söi tissin jälkeen lisämaitoa yleensä n. 20-30 ml. Paino oli 3400g. Mulla maito nousi kunnolla vasta viides päivä ja sitä riitti vauvan tarpeisiin viikon ajan :( sitten alkoi vauvan paino tippumaan ja lisä maitoa oli pakko alkaa antamaan. Vauva kyllä tietää koska on saanut mahansa täyteen.

Luota vaan omiin tuntemuksiin ja voithan aina soittaa neuvolaan jos epäilyttää ettei paino nouse hyvin. Mulla terkka tuli kotiin punnitseen vauvan ja se helpotti omaa oloa.

Äänestä

että kuusi pisaraa kerralla on muutaman päivän ikäiselle ihan riittävästi, jos se on AITOA maitoa, korvike ei kelpaa. Tällä sitten aloiteltiin ja ensimmäiset päivät syöttöpunnituksissa vauva sai ruokaa noin 3-6 grammaa. Sitten maitomäärä muutamassa päivässä lisääntyi ja kohta sitä jo suihkusi yli tarpeen.

Eli kyllä se oma maito yleensä riittää, mutta jos joka imetyksen jälkeen annetaan korviketta, niin sitten tietysti ei riitä, eikä koskaan tule riittämäänkään.

Kaikki tissittely ei tuon ikäisellä ole nälkää, vaan imemisen tarvetta, joten ihan hyvä, jos sitä maitoa ei heti suihkua niin, ettei pysty tyydyttämään imemisen tarvetta.

Äänestä

tissimaidon tarve oli 40ml tuon ikäisenä.. laskivat sen synnärillä syöttöpunnituksen jälkeen.
alussa itsekkin annoin korviketta kaveriksi kunnes yhtäkkiä maito nousikin niin että tuntu että rinnat pamahtaa :)

Äänestä

rinnoista tulee.

Koska synnärillä vauvasi paino on noussut hyvin ja et ole saanut ohjeita lisämaidon antamisesta, niin älä nyt ala ominpäin antamaan pulloa.

Vauva tankkaa maidon lisäksi myös läheisyyttä tissistä.
Pullosta taas maito "valuu" vauvan suuhun ja hän juo sen ettei tukehtuisi, kyse ei siis aina ole nälästä.

Imetä vaan lapsentahtisesti ja pesi vauvan kanssa,
maitosi kyllä riittää.

Ja Hei, onnea Pikkuisen ja äidiksi tulon johdosta :-)))))

Ohessa muutama linkki, joista saattaisi olla apua:

http://www.imetystukilista.net/faq/faq.php#alku

Äänestä

Kommentoi aloitusta


peikonpoika kirjoitti:

Pikkuisella on ikää 5 vrk, ja tuntuu että häntä ei saa millään kylläiseksi. Annan aina imeä molemmat rinnat ja jos/kun haluaa vielä lisää, olen antanut korviketta.
Ihmettelenkin, minkä verran on normaalisti näin pienen vauvan maidon tarve, millilitroina? Ensimmäisellä neuvolakäynnillä saan varmasti vastauksia, mutta näin ensi hätään kaipaisin muiden kommentteja / tietoa asiasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu