Olimme vanhempieni luona ja siellä oli myös sisareni perheineen. Vanhemmille asennettiin porukalla uutta digiboksi ym. laitteita mm. kotiteatteri,samalla ja sisareni 1v. poika leikki pahvilaatikolla jossa kotiteatteri järjestelmän osia oli ollut. Laatikko oli lappeellaan ja Samu, sisareni poika pääsi sinne hyvin ryömimään, koska apuani tarvittiin ja vielä sisareni, jäi Samu veljemme hoitoon. Kun käännyin, huomasin sekä Samun että laatikon kadonneen. Veljeni oli vienyt laatikon roskikseen. Sisareni alkoi jo häätäänyä, missä Samu on? Veljeni ei osannut enää sanoa siihen mitään muuta kuin laatikko on roskiksessa, ryntäsimme kaikki roskalaatikolle ja raotin päälimmäisen roskalaatikon kantta, siellähän Samu hymyili ihmeissään kun kaikki ryntäävät paikalle. Veimme Samun sisälle ja sisareni alkaa kovistelemaan veljeämme, kuinka sinä nyt tuolla lailla?eikö laatikon painokin? Veli ei osannut sanoa mitään ja aloin aavistella ettei kaikki ole kunnossa. Päätimme alkaa lähteä viemään häntä tk:n ja matkalla käski pysäyttää, koska oli kuulemma paha olo, autoon palatessaan hän äkkiä iski lankoamme veitsellä käteen ja pakeni. Hänet saatiin myöhemmin kiinni ja todettiin mm. kaksisuuntainen mieliala häiriö. Veljemme on aina ollut hieman hiljainen ja sulkeutunutkin ja herää kysymys kuinka kauan hän on jo sairastanut.
Vauva pahvilaatikossa roskikseen
Koskaan ei
91259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Älä viitsi pelleillä vakavilla asioilla. Tai voithan käydä vaikka äidillesi näyttämässä, miten hienon tarinan kirjoitat ja oikein vielä julkaisitkin sen. Vähän rajaa!
eikä kuullosta uskottavalta.
tehdä liian hätäisiä johtopäätöksiä, voihan toi tarin olla tosikin, ainakin ton veljen sairaus kuulostaa uskottavalta.
sen todistat?
ensinnäkin kaksisuuntainen alkaa masennuksella lähes poikkeuksetta. Sitten se kiihtyy ylenpalttiseen toimeliaisuuteen jonka aikana läheiset havahtuu sairauteen.
Sairauteen ei kuulu sen paremmin itsensä vahingoittaminen ellei tila ajaudu psykoosiin kuin toistenkaan vahingoittaminen.
Muutenkaan en usko asiaan lainkaan..
oli masentunut ja mm.valvoi yöt läpeensä, kotinsa oli siisti kuin leikkaussali. harvoin tavattiin. hän oli mm. sinä päivänä väsyneen oloinen.
Tuli ihan mieleen siskoni Aino omaa sukua Lötjösen työkaverin veljen käly, joka Itäkeskuksessa sai jonkinlaisia harhakohtauksia, ja pyysi ihmisiltä rahaa ruokaan ja monenmoisiin muihin elämän välttämättömiin menoihin. Joskus pyysi euron joskus enemmän. Viinaan ei sanonut sitä pistävänsä. Tätini Leila-Kaisan naapurin kaima sitten sanoi Helsingin Sanomista lukeneensa, että tätä samainen ihminen oli ihan kansanedustajaltakin pyytänyt kun oli sanonut henkistä apua tarvitsevansa, ja saanut viisituhatta euroa ja puhelinnumeronsakin antaneensa kun on niin luotettava ihminen.
masentunut ihminene i valvo vaan nukkuu ja nukkuu nukkumasta päästyäänkin. Siivous ei luonnoliisesti onnistu niin kuin ei mikään muukaan tekeminen kun ei itsestään saa irti. Oman siisteyden huolehtiminen jää kuten ympäristönkin. Kumosit juuri itsesi senkin tuhma provoilija sillä masennus tai kaksisuuntainen ei ole leikin asia vaan todella hankalia sairauksia hoitaa ja tällaisille ihmisille elämä ei koskaan tule olemaan enää täysin normaalia, monasti ei edes melkein..
kirjassa jossa oli suosituimmat urbaanilegendat