Alkavaa dementiaa?

Puoliso

Mieheni on muuttumassa täysin vieraaksi, äkkipikaiseksi, luulosairaaksi, apaattiseksi ja agressiiviseksi. Aika ajoin nuo ominaisuudet korostuvat ja tuntuvat pelottavilta. Hän ei myönnä itsessään tapahtuneen mitään muutosta. Menettää myös ajan ja paikan tajun ajoittain. Tuntuu suhtautuvan täysin tunteetta asioihin. Hän on alle kuusikymppinen ja vielä työelämässä, myöntää kyllä suorituskykynsä laskeneen. Miten saan hänet lääkärille ja tutkimuksiin? En tiedä jaksanko tulevaa.

5

1888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rohkeasti lääkäriin

      on alkavaa sairautta ehkä ei. Tuo aika ennen diagnoosia on tosi raskasta, myös varmaan miehesi on huomannut jonkin asian olevan pielessä ja se vaivaa häntä.Ja se kynnys lääkärinpakeille on niin hirveän korkea, mutta kun syy selviää niinse helpottaa kun ei tarvitse sitä arvuutella. Ei sen syyn tarvitse olla alzheimer tai jokin muu muistiin vaikuttava sairaus,van esim. stressi, jonkin vitamiinin puute ja väsymys aiheuttavat tälläisiä oireita. Ja huom. dementia ei ole itse sairaus vaan sairaus on esim. alzheimer joka aiheutta dementiaa.

    • Tuleva lähihoitaja

      Hei!

      En tiedä onko minusta mitään apua, mutta yritän kuitenkin. Ottakaa muutkin asiasta jotain tietävät kantaa!

      Dementoivat sairaudet voivat kyllä puhjeta jo miehesi ikäisillä. Mutta muutkin, esim. aivokasvaimet saattaisivat aiheuttaa ainakin joitain tuon kaltaisia oireita. Miehesi kuuluu vielä työterveyspalveluiden piiriin. Voisithan yrittää, että hän menisi jonkun "muun" syyn varjolla lääkärille. Mutta ongelmahan on, että eihän lääkäri välttämättä havaitse miehesi kenties alkavaa dementoitumista, jos ei miehesi vastaanotolla kerro mitään oireistaan ja hän on vastaanotto ajan täysin "skarppina". Jos saisit miehesi varaamaan ajan tai varaisit itse hänelle ajan, jos hän suostuisi vaikka sitten sen muun syyn varjolla sinne menemään, voisit soittaa kyseiseen työterveysyksikköön ja kertoa huolistasi. Osaisivat sieltä varmasti parhaiten neuvoa, voisivatko tällaisessa tilanteessa välittää lääkärille etukäteen tietoa epäilyistäsi vai miten tilanteessasi tulisi toimia.

      Kuvaamasi perusteella jotain ehkäpä on pielessä ja mahdollisen diagnoosin jälkeen elämäsi helpottuisi, kun miehesi lääkitys ym. tulisi kohdalleen. Jos miehesi sairaus todetaan Alzheimeriksi tms., hanki tietoa kyseistä sairautta sairastavien ja heidän omaistensa liiton (Alzheimer-liitto tai jokin sen kaltainen) palveluista. Järjestävät (pienilläkin paikkakunnilla paikallisjärjestöjen toimesta) esimerkiksi erilaisia ryhmätapaamisia, joissa pystyy tapaamaan kohtalotovereita. Olisi kiva kuulla, eteneekö asianne miten.

      Tsemppiä ja jaksamista! Hanki tietoa ja järjestä myös itsellesi omaa aikaa, niin jaksat paremmin.

    • geriatrinen hoitaja

      mahdollisesti voi olla demntiaa.. mutta kysessä saattaa myös olla jokin skitso affektiivinen häiriökin. on mahdotonta miltein sanoa ilman magneetti kuvia että onko miehelläsi dementia.

      • jaksamista

        miehelläsi on jotain salattavaa esm.salainen suhde.

        Itse olen kokenut ihan samanlaista ja lopulta kaikki paljastu.

        Parempihan että näin olis kun joku sairaus.


    • hoitsu 10

      Hei!
      Dementiaan johtavia sairauksia on monia, esim .alzheimerin tauti. Osa niistä voi kehittyä pikkuhiljaa vuosien kuluessa ja osassa oireet alkavat äkillisesti. kuvaamasi oireisto sopii moneenkin dementiaa aiheuttavaan sairauteen ja olisikin tärkeää selvittää mistä on kyse. Osaa dementia oireita aiheuttavia sairauksia voidaan hoitaa lääkityksellä ja oireet saattavat poistua kokonaan, tai niiden etenemistä voidaan hidastaa ja toimintakykyä kisätä. Miehesi oireet sopivat mm. vakavaan masennustilaan, joka on kokonaan hoidettavissa lääkityksen ja ehkä ppsykoterapian avulla. jos kyseessä taas on esim. alzheimerin tauti, lääkitys tehoaa sitä paremmin, mitä varhaisemmassa vaiheessa sairaus todetaan. jos et vielä ole saanut miestäsi lääkäriin, jatka suostuttelua ja yritä itse päästä mukaan kertomaan hänen oireistaan. Usein sairastunut itse vähättelee ja jopa kieltää oireiden olemassolon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      171
      4867
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1641
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1457
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      65
      970
    5. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      797
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      787
    7. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      56
      776
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      751
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      739
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      731
    Aihe