Riittääkö pelkkä rättipatteri (pyyhekuivain)

epätietoinen.

Meillä on n. 5,5 neliön kylpyhuone jossa ei ole lattialämmitystä, vaan ainoastaan pieni vanha vesikierteinen patteri.

Voiko tämän patterin korvata pyyhekuivaimella (rättipatterilla)? Riittääkö rättipatteri ainoaksi lämmönlähteeksi?

Entäs jos unohtaa rättipatterin kokonaan ja laittaakin lattialämmityksen, niin riittääkö tällöin ainoaksi lämmönlähteeksi lattialämmitys?

5

10909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • @10

      riittääkö,
      rippuu paljon minkälaisessa paiksaa on k-huone,
      mitä on seinän takana lattian alla.

      Totta kai lattialämmitys riittää ja on paraskin, varsinkin jos omaasi rakennat.
      On myös kallein.

      Mut, asunet kai omakotitalossa,
      kerrostalossa pitää kysyä lupa isännöitsijältä ja usein vesikiertoiset lattia- ja räti- lämmitykset poistetaan remontin yhteydessä.

      • epätietoinen.

        Kylpyhuoneremontti on kyseessä ja huoneisto on kerrostalon keskellä oleva kerros, eli huoneisto sekä ylä- että alapuolella. Betonielementtitalo olettaisin olevan kyseessä.

        Mietitään riittääkö vanhan patterin korvaaminen rättipatterilla vai pitääkö unohtaa se ja ottaa kalliimpi sähköinen lattialämmitys joka sitten suurentaa jatkossa sähkölaskuakin.

        Rättipatterivaihtoehto olisi edullisempi vaihtoehto, jos se vain on riittävä. Ongelmia lämmön suhteen ei nykyisen pienen vesikierteinen patterin kanssa ole ollut. Mistä tietää minkä tehoinen rättipatteri tulisi olla jotta se olisi riittävä vai onko edes riittävä?

        Isännöitsijältä on tietoinen remontista ja hyväksynyt sen, joten siltä osin ei ole ongelmia.


      • Sinirenki
        epätietoinen. kirjoitti:

        Kylpyhuoneremontti on kyseessä ja huoneisto on kerrostalon keskellä oleva kerros, eli huoneisto sekä ylä- että alapuolella. Betonielementtitalo olettaisin olevan kyseessä.

        Mietitään riittääkö vanhan patterin korvaaminen rättipatterilla vai pitääkö unohtaa se ja ottaa kalliimpi sähköinen lattialämmitys joka sitten suurentaa jatkossa sähkölaskuakin.

        Rättipatterivaihtoehto olisi edullisempi vaihtoehto, jos se vain on riittävä. Ongelmia lämmön suhteen ei nykyisen pienen vesikierteinen patterin kanssa ole ollut. Mistä tietää minkä tehoinen rättipatteri tulisi olla jotta se olisi riittävä vai onko edes riittävä?

        Isännöitsijältä on tietoinen remontista ja hyväksynyt sen, joten siltä osin ei ole ongelmia.

        Katso täältä mitoitusohjetta: www.rej.fi
        35 W - 50 W per neliö riittää. Maahantuojien Nettisivuilla (tuo Rej ja www.sentakia.com) on mainittu patterien tehot.

        Meillä on rivitalon pesuhuoneessa (yläkerta) ainoana lämmityslähteenä ns. rättipatteri. Aivan hyvin on teho riittänyt kun on ottanut oikean kokoisen. Tuo patteri on käyttövesikierrossa. Remontissa vaihdettiin aiempi rumilus tyylikkäämpään.


    • nmp

      Meillä laitettiin juuri remontissa vanhan pikkupatterin tilalle Elonikan LC7 (teho 141 W) ja ainakin tuntuu siltä, että lämpöä piisaa noin kuuden neliön pesuhuoneeseen samalla mitalla kuin entisestäkin patterista.

      Alkuun olin koko rättiäpatteria vastaan, lähinnä korkean hinnan takia. Nyt sanoisin, että se on yksi parhaista piirteistä uudessa pesuhuoneessa.

      Tosin laitoimme mukavuussyistä myös lattialämmityksen, jota suosittelen lämpimästi, jos remonttia tekee!

    • huone...

      Pelkkä rättipatteri riittänee jos aiemminkaan ei ole kylpyhuoneessa ollut ongelmia lämmön saannin suhteen (huone ei ole ollut kylmän tuntuinen).

      Lattialämmitys on varmasti hivenen tehokkaampi kuin rättipatteri. Lattialämmitys kannattaa laittaa rättipatterin sijaan, jos lattia on aikaisemmin ollut kylmä tai koko huone on ollut kylmän tuntuinen.

      Rättipatteri vai lattialämmitys vai molemmat. Makuasioita sanoisi varmasti moni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4383
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      2026
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1713
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1373
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1347
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe