Miten tietojenkäsittelyn koulutusohjelmasta valmistuneet ovat työllistyneet? Kannattaako alaa edes harkita missään koulussa?
Tietojenkäsittelyn kandien ja/tai maisterien työllistyminen?
3
1289
Vastaukset
- ...
Alan työllisyysnäkymät ovat ainakin yliopistossa tai teknillisessä yliopistossa opiskelleelle tällä hetkellä varsin hyvät, joskaan pelkkien kandidaattiopintojen jälkeen opintoja ei varmaankaan kannata lopettaa. Eli työllistyminen valmistumisen jälkeen ei ainakaan moneen muuhun alaan verrattuna liene ongelma.
Alan koulutusta kannattaa varmasti harkita, mikäli se tuntuu kiinnostavalta.
Kesätyötilanteesta oli juttua ainakin edellisessä tekniikka ja talous -lehden numerossa. - TKT opiskelija 2. vuosi
Alan töihin et pääse kuin vasta valmistumisen jälkeen, tai ehkä tuurilla jo opiskelun loppupuoliskolla. Työllisyys on _nyt_ hyvä, mutta se ei tarkoita sitä että kun sinä valmistut 5 vuoden päästä asia olisi samoin.
Mutta tarpeeksi on meitä, lähde vaikkapa lääkikseen lääkäriksi lukemaan. 100% varma työllistyminen ja sinut revitään yliopistonpenkiltä töihin. Ajattele, useat pienet kunnat tarvitsevat lääkäreitä. Tiedän tapauksen jossa lääkäri sai sanella palkkansa kun muutti isosta yliopistollisesta sairaalasta pienen kunnan lääkäriksi.- ...
Se, että toisen vuoden yliopisto-opiskelija ei vielä yleensä pääse oman alansa työhön, ei ole mielestäni kovin hyvä peruste suositella jonkin muun alan valitsemista. Vain harvoilla yliopistossa opiskeltavilta aloilta on edes yhtä helppoa päästä oman alansa työhön ennen valmistumista.
Mielestäni alkuperäisen kysyjän kannattaa hakea lukemaan tietojenkäsittelytiedettä, jos se vain tuntuu "omalta" alalta. Ihmisestä, jossa on ainesta hyväksi tietojenkäsittelytieteilijäksi, voi tulla surkea lääkäri ja päin vastoin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 422880
- 622804
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle492262Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3401956- 1401729
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161545Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan71358Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?101217- 421136
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii661096