Kun se työkkäri haluaa pakottaa hakemaan jonnekin, vaikka kiinnostusta ei ole, niin kaikkien alle 25v kelapummien pitäisi sopia yhdessä jossain keskustelupalstalla, vaikka tässä, mihin haetaan. Kaikki kun hakee samaan, mieluiten johonkin vaikeapääsyiseen paikkaan, todennäköisyys tulla valituksi pienenee. Käyttäkää ideaa vapaasti. Itse olen hakenut paikkoihin, joihin oikeasti pyrin, joten omia intressejäni en aja takaa tällä kertaa. Tahdon vain vastustaa työkkärin sortoa.
Pummeille hyvä idea
Itsekin pummi
5842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kerrassaan mahtava idea. Kaikki vaan työttömäksi ja älkää lisäkouluttako itseänni, teitä Suomi tarvitsee.
siis täh.
tajusinkohan nyt ihan väärin?
ei opiskelupaikatta jääminen nyt niin kovin vaikeaa ole. paperit vaan vetämään oikikseen tai lääkikseen ja kokeisiin ilman mitään lukemista.
Todella säälittävää. Kyllä se opiskelupaikka kenties löytyy itse kullekkin nuorelle. Toivottavasti. olisi todella hienoa että nuoret voisivat aikuistua ja heidän ei tarvitse jäädä keittämään aamupuuroa oman äidin ja isän luokse.
tässä ajettiin takaa sitä, että jos on tähtäimessä esimerkiksi yliopisto-opinnot, ja nehän ei työkkärille kelpaa. Eli vähintään kahteen AMKiin on haettava, jos hakee sen lisäksi vielä yhteen yliopistoon. Voi olla vaikea löytää itseään kiinnostavaa AMKia väkisin, tai ainakaan kahta/kolmea, joihin tosissaan haluaisi hakea.
Mä en tajunnut edes lukion jälkeen, mikä ihmeen pakkohaku. Olevinaan niin sanottiin. Jos et hae niin ja niin moneen kouluun, et saa päivärahaa (työmarkkinatukea)! Milloin? Ikinäkö? Jos olet ammattikouluttamaton alle 25-vuotias et saa sitä missään tapauksessa toimettomana. Paitsi kun työssäoloehto täyttyy ja siihen kenelläkään ei ole nokan koputtamista, vaikka en olisi mihinkään kouluun hakenut.
Eli tyhmiä vedetään höplästä tolla pakkohaulla. :D