Metelöivät koirat

Miksi taajama-alueella saa koirat haukkua kaikkea mikä liikkuu , omistajien siitä piittaamatta? Meitä on paljon naapurustoissa, keiden tarvitsee nukkua myös päivisin , ollessamme yöllä työvuorossa .Eikä ole hauskaa kuunnella koirien haukkumista vaikka emme nukkuisikaan .En ole koirien vihaaja, kyse onkin omistajien välinpitämättömyydestä.
111835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

hommaa kuule korvatulpat

Äänestä
  • Kokeileppa itse viettää vapaa-aikaasi korvatulpat korvissa, arvasinkin että tällaisia ehdotuksia tulee, mutta eikös Sinustakin olisi mukavampaa viettää vapaa-aikaasi ilman korvatulppia...? Ilmeisesti Sinun naapurustossasi ei ole metelöiviä koiria, sillä et tunnu ymmärtävän asian vakavuutta. Kuinka moni koiran omistaja edes mahtaa tietää ,kuinka koiransa käyttäytyy, kun isäntäväki on poissa kotoa ,kun koira jätetään piha-alueelle kiinni tai tarhaan?

    Äänestä

  • Naapurin setä kirjoitti:

    Kokeileppa itse viettää vapaa-aikaasi korvatulpat korvissa, arvasinkin että tällaisia ehdotuksia tulee, mutta eikös Sinustakin olisi mukavampaa viettää vapaa-aikaasi ilman korvatulppia...? Ilmeisesti Sinun naapurustossasi ei ole metelöiviä koiria, sillä et tunnu ymmärtävän asian vakavuutta. Kuinka moni koiran omistaja edes mahtaa tietää ,kuinka koiransa käyttäytyy, kun isäntäväki on poissa kotoa ,kun koira jätetään piha-alueelle kiinni tai tarhaan?

    on, kun kerrostalossa pidetään koiria. Siellä ne ulvovat ja rähjäävät omistajien mitään tietämättä. Vuorotöissä käyvän on melkein pakko sopeutua nukkumaan kuin koiratarhassa, muuten jää nukkumatta. Loskutus ja haukku kun ei häviä vaikka olisi kuinka monet korvatulpat.

    Äänestä

ota pari diapamia niin helpottaa

Äänestä

Millä muulla tavalla luulet koiran tuovan ilmi itseään, kuin haukkumalla. Missä muuten sitten voi koiria pitää, jos kerrostalo on huono paikka, omakotitalossa ei voi pitää koiraa, ystävä hyvä kerro missä. Vaikka sanot ettet ole koira vihaaja, olet sitä silti. Sinun pitäisi muuttaa korpeen asumaan, ettei mikään ääni sinua " pikkutarkka" ihminen häiritse.
Ihmisiä käy paljon vuorotyössä ja asuvat kerrostalossa ja ääniä kuuluu kaikenlaisia esim. rapuissa juoksemisia, lapset huutaa täyttä kurkkua niin että nukupa siinä, ei auta vikinät. Tsemppiä.

Äänestä
  • Onkohan nyt niin, että sinulla ei ole mahdollisesti tällaista "metelin " aiheuttajaa kotisi lähettyvillä? Minulla on itsellänikin koira, ollut useitakin, eikä ole muiden tarvinnut "metelöinnistä" huomautella . Eikä tarvitse nytkään.Tiedän kyllä oikein hyvin mitenkä koirat viestittää .Mutta tietääkö koiran omistaja siitä ,mitä tapahtuu ,kun on itse poissa? Minä en jätä koiraani ulos ,kun en ole itse paikalla.Olen varmaankin kovin pikkutarkka ,kun otin yleensäkin asian puheeksi, mutta olen jo muutaman vuoden asiasta vaiennut....!Kotirauhaahan minäkin olen hakenut kun olen kerrostalosta aikoinani omakotitaloon muuttanut....omatupa...omalupa...!

    Äänestä

ja ...kele ..enemmän v.tuttaa noi komennusmiehet... siis kerrostalos... möykätään ja ölistään kaiken yötä, tupakat ja tumpit surutta alakerran parvekkeille ja pihalle..
Ennemmin vaikka räksy piski...

Äänestä

Kyllähän se on niin, että ei auta itku markkinoilla. Huomasin itse saman asian männä vuonna, kun tein pelkkää yö-työtä. Aamulla nukkumaan, kun muu tienoo herää, myös naapuruston koirat. Ja okt:ssa asutaan. Kyllähän se on jokaisen oma valinta tehdä vuorotyötä. Itse olen aika herkkäuninen, mutta minkäs voit, pakko oli tottua tai jättää unet näkemättä. Missään ei estetä, ettei omakotitalossa ja omalla tontilla saisi olla ja kuulua elämän ääniä päiväs-aikaan. Ja miun mielestä näin juuri pitääkin olla. Jos taajama-alueella äänet häiritsee, niin sitten on parempi asua poissa taajamasta. Kerros- ja rivaritalot on sitten asia erikseen, mutta niissäkin asuminen on toisaalta jokaisen oma valinta, kun valitsee asua niin että seinän takana on naapuri.

Äänestä
  • Elikkäs onko nyt niin, että täytyy vain syödä diapamia ja laittaa korvatulpat korviin,näyttää tyytyväiseltä, ja hymyillä naapurille(koirien/koiran omistajalle)ja jatkaa rauhanomaista rinnakkaiseloa , hampaita purren , kaikkien hyväksyessä koirien "ilakoinnin" normaalina yhteiskunnallisena oikeutena ja käyttäytymismallina....?Näinkö on? Kiitos!

    Äänestä

  • Naapurin setä kirjoitti:

    Elikkäs onko nyt niin, että täytyy vain syödä diapamia ja laittaa korvatulpat korviin,näyttää tyytyväiseltä, ja hymyillä naapurille(koirien/koiran omistajalle)ja jatkaa rauhanomaista rinnakkaiseloa , hampaita purren , kaikkien hyväksyessä koirien "ilakoinnin" normaalina yhteiskunnallisena oikeutena ja käyttäytymismallina....?Näinkö on? Kiitos!

    kyllä näin on.....!!!!

    Äänestä

auttaa moneen joko itselle tai sit naapurin rakille. ei muute enää häiritse!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Naapurin setä kirjoitti:

Miksi taajama-alueella saa koirat haukkua kaikkea mikä liikkuu , omistajien siitä piittaamatta? Meitä on paljon naapurustoissa, keiden tarvitsee nukkua myös päivisin , ollessamme yöllä työvuorossa .Eikä ole hauskaa kuunnella koirien haukkumista vaikka emme nukkuisikaan .En ole koirien vihaaja, kyse onkin omistajien välinpitämättömyydestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu