Terveyskeskuksen omalääkäri ei osannut, halunnut tai kyennyt toteamaan vakavaa masennustani, jonka vuoksi minun oli pakko erota töistä saamatta sairaslomaa. Vaikka työssäoloehto raukesi sairauteni aikana, omalääkärini ei suostunut jälkikäteenkään kirjoittamaan sairausajalta lääkärintodistusta. Kaikki minua jälkeenpäin hoitaneet lääkärit totesivat aiemmin ilmenneen sairauden oireet ja seuraukset, jonka johdosta jouduin työkyvyttömyyseläkkeelle.
Koska työssäoloehto raukesi sairauteni aikana, josta nyt ei ole todistusta, olen menetttänyt kaikki sairaus- ja työttömyyskorvaukset sekä oikeuteni tulevan ajan eläkkeeseeni. Myöskään Kela kaikkinen valitusasteineen ei ole ottanut asiaa oikaistavakseen, eikä edes tutkittavakseen omalääkärini toimintaa.
Kuinka minun on meneteltävä, jotta kyseisestä sairaudesta saisi Kelalle, työttömyys- sekä eläkekassaan kelpaavan lausunnon, jotta saisin nämä minulle lainmukaan kuuluvat korvaukset, koska olen ollut työssäoloehdon raukeamisaikaan
vakavasti sairas?
Koska työssäoloehto raukesi sairauteni aikana, josta nyt ei ole todistusta, olen menetttänyt kaikki sairaus- ja työttömyyskorvaukset sekä oikeuteni tulevan ajan eläkkeeseeni. Myöskään Kela kaikkinen valitusasteineen ei ole ottanut asiaa oikaistavakseen, eikä edes tutkittavakseen omalääkärini toimintaa.
Kuinka minun on meneteltävä, jotta kyseisestä sairaudesta saisi Kelalle, työttömyys- sekä eläkekassaan kelpaavan lausunnon, jotta saisin nämä minulle lainmukaan kuuluvat korvaukset, koska olen ollut työssäoloehdon raukeamisaikaan
vakavasti sairas?
Vastaukset 8
Vanhimmat
että joku osaava nyt vastaa tähän.
Itse en tiedä vai täytyykö sinun
kääntyä potilasasiamiehen puoleen,
että saat sen lääkärintodistuksen
siltä lääkäriltä joka ei sitä
suostunut kirjoittamaan.
Näin itse yrittäisin.
Kaikki valitustavat on käyty läpi oikeusasiamiestä myöten. "Kukaan ei ole syyllistynyt virheisiin".
Edes oikeusasiamiestä ei kiinnostanut pätkääkään potilaan sairaus, eikä sen huomaamatta ja hoidotta jättämisen seurauksena syntyneet normaalit sairauskorvaus- ja eläketulonmenetykset!
Näin Suomessa. Hallintoviranomaisten kollegasuojelu pelaa läpi koko valitusketjun. Jättämällä lääkärintodistuksen kirjoittamatta lääkäri saa vapaasti ( tässä tapauksessa tahallisestikin) ja jopa valitusviranomaisten tukemana pilata potilaan ja hänen perheensä toimeentulon ja elämän.
Eikö sinne Eu:n voi jonkinmoisen
valituksen tehdä ja sitä
kautta vaikuttaa ?
EU valvoo, ettei Suomessa töpeksitä.
EU saattaa puuttua Suomessa yksilöä tai hänen oikeuksiaan loukkaavaan käytäntöön tai lainkohtaan, ja vaatia niihin muutosta.
- Valittanut yksilö ei siitä itse kuitenkaan mitään hyödy, vaikka pistääkin oman kohtelunsa perusteella asian vireille. Yhtä tylyä kuin oikeusasiamiehelle valittaminen! Tietysti EU:n muutosvaatimus saattaa myöhemmin hyödyttää muita kaltoinkodeltuja, jos maassa vallinnutta käytäntöä joudutaan muuttamaan.
kokeilisin.
Saattaa olla, että joudun kokeilemaan. Ehkä reipas poika Väyrynen auttaa, jos siellä /täällä toilailee. Voi viedä ikuisuuden. Tai kaksi. - Ei sieltä ao:lle euroja tipu, korkeintaan voivottelut ranskaksi: "voe voe, olipa lottovoitto syntyä Fänlandiin".
Se on tyrmistättävää kun suku ja muutenkin ympäristössä saattaa tulla tilanteita ettei esim epiä tai lääke sivuvaikutuksia tunnisteta, silloin taas joutuisi seli seli seli, että
ne lääkkeet aiheuttavat etten muista, perrrr..
Tahän meinaa kyllästyä ja tulee vetäydyttyä palstalle, mutta täälläpä kyllä viihtyy :))
Vaimo ei muista aina vieläkään ja muut asiasta tietoiset ei ymmärrä kaikkea kun eivät muista,
haitoista on joskus puhuttu mutta vaimon kanssa paljonkin niin hänkin ihmettelee monia asioita, aina ei voi joka käänteessä ruikuttaa että etkö älyä se on se epi, muuten elämä on yhtä joka päiväistä ääneen ruikuttamista.
On kyllä kamalaa jos ei lääkärit ym havaitse.
tutulta!
Mieheni on lämmin ihminen, mutta juuri sitä; ihminen. Välillä hänen propunsa ei riitä muistamaan, että olen lääkkeiden orja ja niiden vaikutuksen alainen.
Joskus todellakin tuntuu, että joudun olemaan "seli, seli" -tilanteissa jatkuvasti.
Sisaristani isosisko ymmärtää, kannustaa jne.
Voimia sinulle Taavitsainen (?), kyllähän me kaikki aikalailla samassa veneessä ollaan...