Puolueellinen varatuomari

mitä voi tehdä?

Erään jutun hoitajaksi ehdotetaan paikallista varatuomaria joka ei ole omasta mielestäni oikein koska kyseessä oleva paikkakunta on pieni ja ihmiset tuntevat toisensa monien vuosien takaa. Epäilen että jutun hoitajaksi valittu varatuomari olisi tällöin puolueellinen vaikka hänen tulee hoitaa tehtävänsä oikeudellisin perustein. Voiko tätä asiaa mitenkään todistaa että hän olisi laillisesti epäpätevä työhönsä paikkakuntansa perusteilla? Kun saimme hetken jutella hänen kanssaan hän sanoi ettei aio tutkia juttua perin pohjin koska tietää jo taustat. Tässä vaiheessa pelkään että hän tietää vain siloitellun taustan eikä mitään kavalluksista ja muusta epärehellisestä toimminnasta. Onko mitään tehtävissä?

3

685

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lexander

      päämiehellä on oikeus valita itse avustajansa ja jollei ole tyytyväinen ehdotettuun varatuomariin, voi ottaa jonkun toisen. Kannattaa katsoa

      www.asianajajaliitto.fi

      ja sieltä edelleen hakuun. Asiamiehen voi itslleen ottaa myös toiselta paikkakunnalta; tällöin joutuu kuitenkin itse korvaamaan asiamiehen matkakulut, jos on saanut oikeusapua valtion varoista.

    • riiisi

      tulee ehkä jo liian myöhään mutta enivei.

      tuomari on esteellinen eli jäävi oikeudenkäymiskaaren mukaan, jos hänellä on A)liian likeinen suhde asianosaistahoon tai/ja B)liian likeinen suhde itse asiaan ja sen tulokseen.

      A)
      -tuomarin läheinen on jutussa asianosaisena tai tämän edustajana tai todistajana tai asiantuntijana
      -tuomarin ja asianosaisen välinen työ- tms palvelussuhde antaa, etenkin jutun laatuun nähden, perusteltua aihetta epäillä puolueettomuutta
      -tuomarin suhde asianosaiseen antaa tavanomasita laajemman omistuksen, asiakkuuden tms takia perusteltua aihetta, etenkin jutun laatun nähden, epäillä puolueettomuutta. myös muunlainen erityinen samastus- tai lojaalisuuskytkentä on relevantti, samion ilmeisen antipatian epäily
      -asianosainen on tuomarin tai tälle erityisen läheisen henkilön vastapuoli muussa oikeudenkäynnissä tms vaika asioilla ei olisi mitään yhteyttä keskenään
      -ns. yhteisöjäävi eli tuomari tai hänelle erityisen läiheinne henkilö on yhteisössä tms merkittävän orgaanihenkilön asemassa taikka valtion,kunnan tai muun julkisyhteisön puhevallan käyttämisestä päättävässä asemassa. ko juridisen henkilön tulee olla asianosaisena tai merkittävänä tulosintresenttinä

      B)
      -likeisyys voi olla asian ratkaisusta riippuvaa henkilökohtaista hyötyä tai vahinkoa joko suoranaisesti tai siten epäsuorasti niin, että tuomari on asianosaisena oikeudellisesti samanlaisessa jutussa.
      -liiallisesta likeisyyttä asiaan on myös että tuomari on tai on ollut tässä asiassa todistajana tai asiantuntijana
      -likeisyys asiaan voi myös perustua toimimiseen tuomarina saman asian aikaisemmassa ratkaisemisessa

      Oikeudenkäymiskaaren luvun 13 pykälän 17 kolmas momentti: tuomari on esteellinen myös jos mikä tahansa muu yllä oleviin seikkoihin rinnastuva seikka antaa perustellin aiheen epäillä tuomarin puolueettomuutta asiassa.

      arvioinnissa ratkaisevaa on objektiivinen vaikutelma, eli miltä asia näyttää ulospäin ns. suuren yleisön silmissä; tuomarin oma subjektiivinen vakaus puolueettomuudestaan ei riitä.

      jos asianosainen on eri mieltä kuin itseään esteettömänä pitävä tuomari, on hänen tehtävä ESTEELLISYYSVÄITE, vieläpä viipymättä esteellisyysperusteen havaittuaan.

      harkinnanvarainen peruste(eli ei kiinteäsisältöinen esim. isovanhempi/lapsenlapsi-suhde) menettää merkityksensä kun itse pääasia on edennyt tuomarin ratkaisuun, paitsi jos asianosainen todistaa, että hänellä on ollut pätevä syy olla tekemättä väitettä ennne sitä.

      vaikka esteellisen tuomarin antama pääasiaratkaisu olisi jo saavuttanut lainvoiman, ratkaisu on ns. tuomiovirhekantelun avulla jälkikäteen purettavissa mikä mahdollistaa jutun kokonaan uudelleen käsittelyn.

      • Anonyymi

        Vanha ketju, mutta täyttä asiaa edelleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      80
      2037
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1259
    3. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      27
      1085
    4. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1038
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      94
      782
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      125
      751
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      45
      717
    8. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      59
      675
    9. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      662
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      60
      644
    Aihe