Vaihdoin tähän nykyiseen koneeseeni emolevyn. Kone lähtee kyllä päälle mutta, mitään ei tapahdu. Ei käy tunnistamaan näytönohjainta eikä muistia. Näytölle ei tule mitään.
Nyt taas vanhat roinat on sisällä ja toimii normaalisti. Aluksi arvelin että, johtuuko muisteista tai näytön ohjaimesta, mutta ne toimii tällä koneella ja myös testasin niitä toiseen koneeseen. En tiedä sitten onko yhteensopivuusongelmia esim. muistien kanssa.
Nykyinen kone P3 550mhz, Geforce2 64Mt, 2xsdram=512Mt. Tuohon settiin vaihdoin siis emolevyksi abit bl7 ja prossuna P4 2Ghz. mutta kun ei toimi...
Kertokaa mistä lähden vikaa etsimään. Emolevy ja prossukin pitäisi toimia, kun oli veljelläni ihan toimivassa koneessa puoli vuotta sitten.
vaihdoin emolevyn, ei käynnisty!
pepex78
3
702
Vastaukset
Onko asennettu uudestaan?Ota kiintolevy irti ja katso joko POST teksti näkyy.Jos näkyy niin sitten toimii ja käyttiksen asenteluun.Jos ei toimi niin sitten jokin muu vika esim. tuo muistin yhteensopivuus,virtalähde jne. Ilman tarkempia tietoja pelkkää arvailua nuo mahdolliset muut syyt.
- laita kiinni
prossu ei lähde tulille, jos ei 4 pin-liitintä ole/ei ole kiinni.
- Timppa.
Emolevyn vaihto - ilman windowsin uudelleenasennusta:
http://plaza.fi/muropaketti/bbs/t452271
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2802171Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131878Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1251646- 1401311
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1371220- 85856
Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä184807- 174806
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala434734- 52602