Kiilloton turkki

Hoidossani on bernirouva (5v) ja aikoo ollakin pidemmän aikaa. Ongelmana on hilseilevä iho ja kiilloton turkki. Nyt siis kaikki kotikonstit on tervetulleita millä parantaa turkkia?

Päivittäin sitä harjaan ja ruuan mukana saa pellavasiemenöljyä, mutta tuloksia ei oikein synny. Olisko ruokavaihdoksen tms. paikka (syö Friskies Adult nappuloita)?

Kiitos vastauksista!
7796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli pese koira jollakin hellävaraisella, ehkä hilse-shampoolla, siis koiralle tarkoitetulla joita saa esim. apteekista, eläinlääkäriltä tai eläintarvikeliikkeestä. Jos hilseily johtuu stressistä (paikan vaihdoksen johdosta) ei pesu auta hilseilyyn, vaan voi jopa lisätä sitä.
Itse en syötä koiralle ns. halpis nappuloita, sillä epäilen että niissä ei ole tarpeeksi niitä hivenaineita ja vitamiineja yms. mitä koira tarvitsee, voin toki olla väärässäkin. Jonkin aikaa varmasti kuluu ennen kuin öljyn syöttäminen alkaa näkyä, eikä ruokaa kannata heti alkaa vaihtaa jos se sopii muuten koiralle eli muutaman viikon odottelisin pesun ja öljyn syöttämisen vaikutuksia ja sitten vasta kokeilemaan muita keinoja.

Äänestä

ITse käytän ihan tavallsita ruokaöljyä, mitä kaapissa on ja lisäksi annan koiralle noin pari kertaa viikossa rasvaista kalaa. Rasvaisen kalan rasvahapot ovat todella hyvää ihon- ja turkinhoitoa koiralle :)

Itse en lähtisi vaihtaa ruokaa, jos nappuloissa ei ole mitään vikaa eli maistuu koiralle eikä ole allergia ongelmia.

Turkin pesua en suosittele kovin usein. Kuiva iho ärtyy koko ajan enemmän ja enemmän jos sitä pesee.

Äänestä

purkki lohiöljyä.
Itse vaihtaisin myös ruuan parempaan, mutta kokeile nyt tuota öljyä ensin.

Äänestä
  • Ainakin meillä alkoi koira haisemaan ihan kalalta kun söi lohiöljyä! Helokkiöljyä ruuan sekaan niin johan alkaa turkki kiiltämään.

    Äänestä

  • lohiöljyä. kirjoitti:

    Ainakin meillä alkoi koira haisemaan ihan kalalta kun söi lohiöljyä! Helokkiöljyä ruuan sekaan niin johan alkaa turkki kiiltämään.

    kalalle.
    Ja vaikka haisisikin, niin on se niin hyvää että sitä silti kannattaa antaa.

    Äänestä

ruokamerkkiä! Esim. Nutro choice tai Eagle Pack.

Äänestä
  • Tavallista ruokaöljyä ruuan sekaan ja perunankuoret ennenkaikkea. Perheen kultaisellanoutajalla kun oli vielä elossa, annettiin kaikki perunan kuoret ruuan sekaan ja turkki loisti kauneuttaan. Eläinlääkärikin kehui turkkia erittäin hyvin hoidetuksi. Perunan kuorihan sisältää runsaasti tärkeitä ainesosia.

    Eli siis, seuraavan kerran kun perunoita kuorit niin pistäppä hituset koiralle ruuan sekaan ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kotikonsteja kaipaan kirjoitti:

Hoidossani on bernirouva (5v) ja aikoo ollakin pidemmän aikaa. Ongelmana on hilseilevä iho ja kiilloton turkki. Nyt siis kaikki kotikonstit on tervetulleita millä parantaa turkkia?

Päivittäin sitä harjaan ja ruuan mukana saa pellavasiemenöljyä, mutta tuloksia ei oikein synny. Olisko ruokavaihdoksen tms. paikka (syö Friskies Adult nappuloita)?

Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu