Huono otsikointi myönnän, mutta tarkoitan sitä että otatteko aterian yhteydessä vai ilman? Itsellä nimittäin meinaa usein tuo ottaminen unohtua ihan kokonaan kun olen yrittänyt ruokailujen kanssa tähdätä... Sitä kun syö millon missäkin. Joskus olen ottanut jopa aamulla tyhjään vatsaan ettei pääse unohtumaan. Lieneeköhän haittaa?
Miten otatte roan?
....
5430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse olen nyt 200 pilleriä ottanut tyhjään vatsaan, en ikinä ruoan kanssa. Ei mitään ongelmia ainakaan arvoissa ole näkynyt eikä myöskään mitään kipuja.
parhaiten kun ottaa ruoan kanssa.
Roaccutanin vaikuttava aine on A-vitamiinijohdannainen, joka on rasvaliukoinen. Eli tyhjään vatsaan otettu Roa ei juurikaan imeydy. Roa on siis otettava ruoan, jossa on edes jonkin verran rasvaa, yhteydessä (esim. ei mielellään pelkän salaatin kanssa). Näin roa imeytyy parhaiten ja saat siitä kaiken hyödyn.
Otan aamupalan ja iltapalan kanssa.
Lounaan päälle 3 kpl 20 mg tablettia. Jos syö tyhjään vatsaan tai kahvin ja voileivän tai salaatin kanssa, tulee vatsa kipeäksi illalla. Yleensä tuo kipu jatkuu vielä aamulla.
Ota itsellesi jokin tapa, kuten ruokatunnilta palattuasi haet aina lasin vettä ja vedät pillerit nassuun, kun siihen tottuu - asia ei pääse unohtumaan.