Ensimmäistä kertaa Samuille olisin matkalla talvella ja tiedustelisin kampaamo kokemuksia.. Onko jollain mielipiteitä tai neuvoja hyvistä ja huonoista paikoista? Pidennyksetkin olisi mielessä, mutta löytyykö Samuilta sellaista palvelua jne. Kiitos kaikille vastauksista!
kampaamot ja hiusten pidennykset
samuille
2785
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Samuilta ei ole kokemusta, mutta Phuketista on. Pyysin tasaamaan pitkät hiukseni-siis leikkaamaan latvoista vaan suoraan senttejä pois. Selitin ja näytinkin.
Kampaaja otti kamman, jossa olikin kampapiikkien tyvessä ilmeisesti terät ja siitä sitten lähti. Kun menet Thaimaahan, niin huomaat kyllä että kaikilla paikallisilla joilla on pitkä tukka on sellainen rikottu, ikäänkuin vähän ohentaen leikattu tukka. Samanlaisen sain sitten minäkin.
Ainoa vaan, että Suomalaien kuontalo on muutenkin aikalailla ohuempi eikä paksu kuten Thaimaalaisten . Ts. Thaikuilla kai ok tehdä näin, kun heillä on paksu hius ja sitä on runsaasti. Mieheni nähdessäni minut hän naurahti, että "ahaa, sulla on sitten samanlainen tukkatyyli kuin paikallisilla pitkähiuksisillakin". Ei se siis paha ollut, mutta pituutta lähti ihan törkeästi ja himassa menin sitten tasaamaan.
Kampaamokokemuksia on muistakin maista ja aina niissä yllättyy.
Käytimme Tesco Lotuksen (tavaratalo) kampaamon palveluita mieheni kanssa, molemmat värjäsi ja leikkautti. Minullakin lähti hiuksista pituutta aikalailla, mutta olen todella tyytyväinen. Pyysin tummanruskeaa hiuksiini ja sain mustat hiukset , värjäsivät ilmeisesti kestovärillä, koska väri lähtee vain tyvestä. Hinta oli melkein Suomen tasoa ja sielläkin piti tinkiä;)
Varaa aikaa, jos menet ko. kampaamoon....