Siis oikeesti,asumme vanhassa 1949 rakennetussa paritalossa.Remonttia tehty tasaiseen tahtiin.Meillä on talossa kylmää tilaa vintissä aika paljon,naapurilla myös,"väliseinänä" toimii laudoista kyhätty seinä,ilmeisesti entiset asukkaat tehneet.Parina viimetalvena olemme huomanneet että vintissä asustelee kutsumattomia vieraita.Hiirenpaskaa on ollut pitkin vinttiä,vaatteita revitty rikki ym. "mukavaa".Loukkujakin on laitettu,mutta mitään niihin ei ole mennyt.Inhottaa ja yököttää,miten päästään kyseisistä tuholaisista eroon????
Hiiriä vintissä
Aaaapuuuva!!!
3597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Keinot niiden mahdolliset huonot puolet:
-paremmat syötit loukkuihin ( kaikki muu syötävä pois)
-rotanmyrkky: hiiret kuolevat jonnekin seinänväliin ja voivat ruveta haisemaan, kuluttajatuotteet eivät ole kovin tehokkaita, hyviä aineita myydään nykyään vain ammattilaisille
-kissa: usein tykkäävät tuoda saaliinsa näytille, leikkivät sillä ja syövät sen sitten parhaalla matolla, pitää huolehtia matokuureista
-nykyaikainen vaihtoehto: pidätte ne lemmikkeinä ja laitatte niille juoksupyörän. "Hiiret ja rotat on niiiiin iiihaniii, eix vaan?"
Kyllä ne kohta lähtevät pihalle, mutta ensi syksynä kannattaa olla valmiina.
toimii ja löytyy rautakaupoista.
Meetvurstin pala